Trwa ładowanie...

Przeszczepienie rogówki - wskazania, ryzyko i zalecenia po zabiegu

Przeszczepienie rogówki to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu chorego lub uszkodzonego fragmentu rogówki (czyli powłoki przedniej części oka) i wszczepieniu zdrowej tkanki, pobranej od dawcy. Jest to jedna z najczęstszych procedur medycznych.

spis treści

1. Przeszczepienie rogówki – przebieg

Przed zabiegiem pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, czasami środek uspakajający. Pacjent pozostaje świadomy. Tkanka rogówki pochodzi od osoby, która zgodziła się zostać dawcą organów po swojej śmierci. Rogówka przed wszczepieniem jest dokładnie badana, by mieć jak największą pewność, że zabieg chirurgiczny będzie bezpieczny i skuteczny. Najczęściej stosowaną metodą przeszczepienia rogówki jest, tzw. drążąca keratoplastyka. Podczas tego zabiegu chirurgicznego lekarz usunie mały, okrągły fragment rogówki. Następnie zdrowy fragment rogówki pobrany od dawcy zostanie przyszyty. Istnieją także nowocześniejsze metody operowania, podczas których jedynie zewnętrzna lub wewnętrzna warstwa rogówki jest zamieniana.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Przeszczep rogówki
Przeszczep rogówki

Na zdjęciu widoczny efekt przeszczepienia rogówki od zmarłego dawcy. Zabieg wykonywany jest przez wyspecjalizowanych

zobacz galerię

2. Rodzaje przeszczepów rogówki

W zależności od techniki operacyjnej istnieją różne rodzaje przeszczepów rogówki. Wyróżniamy przeszczepy warstwowe, w której przeszczepowi ulega tylko powierzchowna warstwa rogówki w przeciwieństwie do przeszczepów drążących, w których wymianie ulega cała grubość rogówki.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu keratoplastyki?

3. Do najczęstszych przyczyn, w których rogówka musi być przeszczepiona należą:

 • zwyrodnienie rogówki;
 • korekcja nieprawidłowego kształtu rogówki;
 • zakażenia;
 • oparzenia chemiczne;
 • obrzęk rogówki;
 • blizny na rogówce.
 • wszystkie stany, w których rogówka traci swoją przejrzystość.

Przeszczep rogówki jest zalecana osobom, które cierpią, m.in. na:

 • choroby oka spowodowane pomniejszeniem rogówki, na przykład stożek rogówki;
 • bliznowacenie rogówki, spowodowane stanami zapalnymi lub urazami;
 • utratę wzroku, przyczyną jest zmętnieniem rogówki, spowodowane np. dystrofią (zaburzeniem w odżywianiu tkanki).

4. Przeszczepienie rogówki – ryzyko operacji na oczy

Istnieje ryzyko, że organizm odrzuci przeszczepioną tkankę. Nie zdarza się to jednak często. Aby temu zapobiec, stosuje się specjalne krople do oczu. Czasami mogą pojawić się inne powikłania, na przykład:

 • krwotoki;
 • stan zapalny oka;
 • wysokie ciśnienie oka, powodujące zaburzenia wzroku;
 • opuchnięcie przedniej części oka;
 • problemy z oddychaniem;
 • reakcja uczuleniowa na stosowane leki.

Pacjent może powrócić do domu tego samego dnia, w którym odbył się przeszczep rogówki. Musi jednak pamiętać o stosowaniu kropli do oczuoraz o zasłanianiu oka przez okres do 4 dni po przeszczepie. Szwy zostaną usunięte podczas pierwszej wizyty kontrolnej. Niektóre szwy być może będą musiały pozostać w ciele pacjenta nawet przez rok. Tyle samo może trwać całkowity powrót do zdrowia.

5. Po operacji przeszczepienia rogówki

W okresie po operacji ważne jest regularne stosowanie leków zawierających antybiotyk zarówno miejscowo, jak i ogólnie, należy stosować leki osłabiające odpowiedź immunologiczną tak, by przeszczep rogówki nie został odrzucony. Stosuje się także glikokortykosteroidy, które przyspieszają proces gojenia.

O sukcesie przeszczepu decyduje wiele czynników, np. współpraca pacjenta z lekarzem, dyscyplina pacjenta co do przestrzegania zasad przyjmowania leków oraz higieny, a także reakcja organizmu na przeszczepioną rogówkę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Tomasz Makos
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza