Trwa ładowanie...

Claritine – skład, wskazania, działanie i skutki uboczne

Avatar placeholder
02.10.2023 15:40
Claritine łagodzi objawy reakcji alergicznej
Claritine łagodzi objawy reakcji alergicznej (Adobe Stock)

Claritine to lek przeciwhistaminowy II generacji o działaniu przeciwalergicznym. Jego substancją czynną jest loratadyna. Wykorzystuje się ją w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Czy Claritine może powodować skutki uboczne i jeśli tak, to jakie?

spis treści

1. Czym jest Claritine i do czego jest stosowana?

Claritine to lek przeciwhistaminowy II generacji o działaniu przeciwalergicznym. Wydaje się go po okazaniu recepty lekarskiej. Jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży oraz dzieci, które ukończyły 2. rok życia.

Claritine to lek na alergię wskazany w terapii:

Zobacz film: "Sposób na zapalenie oskrzeli. Okład z ziemniaków"

Jakie są mechanizmy działania Claritine w łagodzeniu objawów alergii?

Substancją czynną leku Claritine jest loratadyna. Mechanizm jej działania ma związek z obwodowymi receptorami histaminowymi typu 1 (H1), nie wykazuje istotnego wpływu na receptory histaminowe typu 2 (H2).

Substancja blokuje receptory H1 i hamuje obwodowe działanie histaminy, która odpowiada za pojawienie się symptomów alergii. Łagodzi tym samym objawy reakcji alergicznej zależne od histaminy (wyciek z nosa, kichanie, obrzęk błon śluzowych, świąd błon śluzowych).

2. Claritine – leki

Claritine jest dostępny w dwóch postaciach. Jako:

  • Claritine syrop 1 mg na ml w butelkach o pojemności 120 ml (jeden ml syropu Claritine Allergy zawiera 1 mg Loratadinum, loratadyny),
  • Claritine tabletki 10 mg w opakowaniach zawierających 30 sztuk (każda tabletka Claritine Allergy zawiera 10 mg Loratadinum, loratadyny).

Można również kupić produkt leczniczy Claritine Active, który zawiera loratadynę i pseudoefedrynę udrażniającą zatkany z powodu obrzęku błony śluzowej nos. Każda tabletka zawiera 5 mg loratadyny i 120 mg pseudoefedryny siarczanu. Produkt dostępny bez recepty.

Inne preparaty na polskim rynku farmaceutycznym, które zawierają loratadynę to:

  • Flonidan (tabletki), Flonidan (zawiesina doustna), Flonidan Control (tabletki),
  • Loratadyna Galena (tabletki),
  • Loratadyna Pylox (tabletki),
  • Loratan (syrop), Loratan (kapsułki miękkie), Loratan pro (kapsułki miękkie).

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce lek bardzo dobrze wchłania się po przyjęciu doustnym. Stężenie maksymalne loratadyny w osoczu obserwuje się w ciągu 60-90 minut po przyjęciu preparatu.

3. Dawkowanie i stosowanie leku Claritine

Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego i syropu. Jakie są zalecenia dotyczące dawkowania Claritine u dorosłych i dzieci?

Zalecane dawkowanie u pacjentów dorosłych oraz dzieci powyżej 12 lat, których masa ciała przekracza 30 kg, wynosi 10 mg leku na dobę (jedna tabletka lub 10 ml syropu).

W przypadku Claritine tabletki:

  • dzieci 2.-12. roku życia o masie ciała większej niż 30 kg powinny zażywać 10 mg 1 raz na dobę,
  • dorośli i dzieci po ukończeniu 12. roku życia – 10 mg 1 raz na dobę.

Jak dawkować Claritine syrop?

  • dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat powinni przyjmować 10 ml syropu raz na dobę,
  • dzieci w wieku od 6 do 12 lat, masa ciała większa niż 30 kg – 10 ml syropu raz na dobę.

Preparat Claritine Active mogą przyjmować dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat w dawce 1 tabletka 2 razy na dobę.

Claritine to lek przeznaczony do stosowania doustnego. Można go przyjmować niezależnie od posiłku, choć trzeba mieć na uwadze, że pokarm zmniejsza szybkość wchłaniania (nie wpływa jednak na efekt kliniczny).

Ze stosowaniem Claritine wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak bóle głowy, senność, bezsenność, zmęczenie, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zwiększenie apetytu, nerwowość, nudności, zapalenia błony śluzowej żołądka, wysypka.

4. Claritine – skutki uboczne, przeciwwskazania i środki ostrożności

Claritine jest lekiem przeciwhistaminowym II generacji. Oznacza to, że w przeciwieństwie do leków przeciwhistaminowych I generacji działa dłużej, a stosowana w zalecanych dawkach nie wykazuje lub wykazuje wyłącznie ograniczone działanie uspokajające i nasenne.

Choć Claritine jest lekiem bezpiecznym i dobrze tolerowanym, nie każdy może ją stosować, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy, zespół złego wchłaniania glukozy–galaktozy – preparat zawiera laktozę,
  • dziedziczna nietolerancja fruktozy, ponieważ w składzie syropu znajduje się sorbitol,
  • wiek poniżej 2. roku życia z uwagi na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu w tej grupie wiekowej.

Claritine tabletki nie powinny być stosowane przez małe dzieci, które ważą mniej niż 30 kg. U nich można stosować preparat w postaci syropu.

Stosując Claritine należy zachować ostrożność u osób z ciężką niewydolnością wątroby. Ponieważ loratadyna może upośledzać sprawność psychofizyczną, zdolność koncentracji i reagowania, to zdarza się, że zaburza zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń czy maszyn. Co ważne, nie należy spożywać alkoholu w okresie przyjmowania preparatu.

Trzeba pamiętać, że Claritine może mieć wpływ na wyniki alergicznych testów skórnych. W związku z tym należy przestać ją zażywać na 3 dni przez planowanym terminem tego typu badań.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze