Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Karolina Biała-Gosek

Ból oka - przyczyny, objawy i leczenie

Ból oka
Ból oka

Ból oka, jeżeli się pojawi, powoduje bardzo duży dyskomfort naszego życia. Oczy są jednymi z najważniejszych narządów zmysłu. Narządy te, mimo iż ogromnie skomplikowane, są odpowiedzialne za odbieranie wrażeń wzrokowych w bardzo różnych warunkach. Narząd wzroku składa się z gałki ocznej i aparatu ochronnego. Ból oka może mieć różne przyczyzny, związane nie tylko z narządem wzroku, ale także strukturami sąsiadującymi, np. zatokami. Ból oka może pojawić się także w wyniku noszenia soczewek kontaktowych.

spis treści

1. Przyczyny bólu oka

Często przyczynami wywołującymi ból oka są inne choroby, mogą to być np.:

  • zapalenie zatok, przy którym pojawia się ból nad lub za okiem, a także ból po jednej stronie głowy, katar i gorączka;
  • jaskra – przy ataku tej choroby ból oka pojawia się nagle, przechodząc szybko do kości twarzy, a nawet na tył głowy. Atakowi towarzyszą problemy z ostrością widzenia, zawroty głowy, zwolnienie akcji serca i nudności;
  • jęczmień;
  • infekcja wirusowa, wywołująca np. grypę;
  • nieżyt górnych dróg oddechowych.
Zobacz film: "Zakraplanie oka"

Do chorób wywoływanych przez wirus Coxsackie zaliczamy m.in. ostre, krwotoczne zapalenie spojówek. Ból oka powodować może też: noszenie soczewek kontaktowych, które powinny już być dawno zmienione, niedawna operacja oka, mechaniczny uraz lub podrażnienie oka wywołane alergią. W ostatnim przypadku dochodzi do zapalenia spojówek. Choć sam ból jest raczej niewielki, to towarzyszy mu pieczenie, oczy są zaczerwienione, źle reagują na ostre światło i mogą łzawić.

Przyczyną bólu może być także zapalenie nerwu wzrokowego, które umiejscawia się w różnych fragmentach oka. Przy tym stanie chorobowym dochodzi do utraty ostrości widzenia i do zlewania się widzianych kolorów. Może okazać się, że badanie okulistyczne w takim wypadku nie będzie wystarczające i lekarz, przy podejrzeniu ogólnej choroby, skieruje pacjenta do neurologa.

2. Objawy i leczenie bólu oka

Ból oka może także sugerować jego pochodzenie, np. charakter i promieniowanie bólu może sugerować jego przyczynę, np.: w jaskrze lub zapaleniu tęczówki albo ciałka rzęskowego ból oka promieniuje zazwyczaj na okolicę czołową, bóle powierzchniowe oka wskazują na choroby spojówek, rogówki lub twardówki, bóle w obrębie powiek lub kąta wewnętrznego oka sugerują zakażenie ropne powiek albo woreczka łzowego, bóle nad- lub pod oczodołowe są częstym objawem nerwobólów poszczególnych gałęzi nerwu trójdzielnego lub innych nerwów tej okolicy bądź też stanów zapalnych zatoki czołowej lub szczękowej.

Najczęstszymi chorobami towarzyszącymi bólowi oka są:

  • zapalenie spojówek,
  • suche oko,
  • zapalenie błony naczyniowej,
  • atak jaskry,
  • zapalenie nerwu wzrokowego.

Zapalenie spojówek może mieć przyczynę alergiczną i w jego leczeniu stosuje się zazwyczaj krople. W przypadku drugiego zaburzenia powodem jest niedostateczna ilość łez lub ich nieprawidłowy skład – więcej w nich wody niż składnika zatrzymującego ją na powierzchni oka. Wówczas niezbędne jest stosowanie kropli, które będą nawilżać oko jak „sztuczne łzy”.

W zapaleniu błony naczyniowej duży udział ma zapalenie migdałków i jamy ustnej. Niezbędna jest wówczas wizyta u specjalisty w celu przepisania antybiotyku. Przyczyną jaskry jest wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Schorzenie to leczy się, podając leki obniżające ciśnienie krwi. Na zapalenie nerwu wzrokowego specjalista przepisuje leki sterydowe.

Gdy ciało obce znajdzie się w oku, należy dokładnie obejrzeć worek spojówkowy, miejsce bólu, przemywać delikatnie letnią wodą przegotowaną lub destylowaną. Po usunięciu ciała obcego, gdy chory odczuwa światłowstręt i patrzenie lub mruganie sprawiają mu ból – wskazane jest użycie suchego opatrunku osłaniającego. W przypadku pourazowego stłuczenia gałki ocznej, krwiaka około- lub śródgałkowego czy też wybroczyn do spojówkowych – zastosowanie chłodnego okładu wysychającego.

Gdy tworzy się jęczmień – przykładanie okładów rozgrzewających, 2-4 razy dziennie, przez 15-30 minut (suchych, z letniej wody, najlepiej z naparu herbaty lub rumianku). Są to najskuteczniejsze domowe metody.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Łzawienie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze