Trwa ładowanie...

Zapalenie nerwu wzrokowego - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
04.12.2023 18:11
Zapalenie nerwu wzrokowego - przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie nerwu wzrokowego - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie nerwu wzrokowego to choroba oczu, która może doprowadzić do całkowitej lub częściowej degradacji funkcji zmysłu wzroku. Może przebiegać z zaniewidzeniem, ale również z całkowitą i nagłą, zazwyczaj jednostronną, ślepotą. W zależności od miejsca powstania stanu zapalnego rozróżnia się dwie postacie zapalenia nerwu wzrokowego: wewnątrzgałkową i pozagałkową. W początkowym stopniu zapalenia nerwu wzrokowego pojawia się zaburzenie widzenia barw, zaburzona jest ostrość wzroku i percepcja światła.

spis treści

1. Zapalenie nerwu wzrokowego - przyczyny

Przyczyną mogą być różne schorzenia, infekcje, ogniska zakażenia, zatrucia związkami chemicznymi, choroby neurologiczne. Specjalistą w tego typu schorzeniach jest okulista, czasem lekarz neurolog. Konieczna jest szeroka diagnostyka celem ustalenia etiologii, choć w wielu przypadkach bywa to trudne. Niepomyślnym przebiegiem zapalenia nerwu wzrokowego jest częściowy lub całkowity zanik tego nerwu. Należy pamiętać o możliwości uszkodzenia nerwu wzrokowego różnymi związkami chemicznymi, a zwłaszcza alkoholem metylowym. Rozszerzenie i brak reakcji źrenic na światło stanowią o poważnym uszkodzeniu nerwów wzrokowych, a przede wszystkim o zatruciu całego organizmu i nawet możliwości śmierci. Potrzebne jest wówczas szybkie leczenie detoksykacyjne w warunkach szpitalnych. Zapalenie nerwu wzrokowego rozwija się głównie w chorobach zakaźnych, reumatycznych, neurologicznych (stwardnienie rozsiane), w cukrzycy i zatruciach. Choroba pojawia się nagle – następuje gwałtowne osłabienie ostrości widzenia, w polu widzenia pojawiają się mroczki, czasem bóle podczas ruchu oczami. Zapalenie nerwu wzrokowego wymaga natychmiastowego leczenia, gdyż konsekwencją choroby mogą być zanik nerwu wzrokowego i nieodwracalne uszkodzenie wzroku lub jego utrata.

2. Zapalenie nerwu wzrokowego - objawy i leczenie

Do najczęstszych objawów zapalenia nerwu wzrokowego zaliczamy:

Zobacz film: "Zakraplanie oka"
  • Gwałtowną degradację ostrości wzroku;
  • Upośledzenie postrzegania barw – od widzenia barw wyblakłych do całkowitego ich braku;
  • Obniżoną percepcję światła;
  • Wyraźne zmiany w polu widzenia;
  • Brak reakcji na światło;
  • Odczuwalny ból przy jakimkolwiek ucisku na gałkę oczną i jej poruszaniu.

W diagnozie zapalenia nerwu wzrokowego wystarczy podstawowe badanie okulistyczne, np. dna oka, pola widzenia. Zaleca się także wykonanie rezonansu magnetycznego oraz badania elektrofizjologicznego. Okulista najczęściej przepisuje kurację sterydową. Aby zapobiec pojawieniu się zapalenia nerwu, zaleca się przede wszystkim szybką wizytę u okulisty. Ważnym krokiem w leczeniu jest ustalenie przyczyny. Podczas leczenia objawowego wykorzystuje się leki sterydowe, zwykle w iniekcjach okołogałkowych. Leczenie zapalenia pozagałkowego wykonuje się podczas słabszego nasilenia zapalenia nerwu wzrokowego oraz znacznego zanikania ostrości wzrokowej. Najgroźniejszym skutkiem zapalenia nerwu wzrokowego jest jego częściowy lub całkowity zanik, co powoduje znaczne pogorszenie widzenia na różnych płaszczyznach: widzenie barw, ostrość wzroku, percepcja światła.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze