Trwa ładowanie...

Niedrożność kanalika łzowego

Niedrożność kanalika łzowego to dolegliwość, która pojawia się często u niemowląt. Polega ona na zablokowaniu kanalika łzowego, czyli cienkiego kanalika, który odpowiada za odprowadzenie łez z powierzchni oczu. System odprowadzania łez z oka składa się z woreczka łzowego – położonego w przyśrodkowym kącie oka, oraz z przewodu nosowo-łzowego, który odprowadza do przedsionka nosa łzy nagromadzone w woreczku. Przewód nosowo-łzowy powinien zostać w pełni wykształcony do końca życia płodowego. Jednak u niektórych dzieci po urodzeniu wciąż nie jest on drożny.

spis treści

1. Przyczyny i objawy niedrożności kanalika łzowego

Dolegliwość ta najczęściej dotyka dzieci, ale diagnozuje się ją również u dorosłych. Wówczas częstą przyczyną niedrożności nie jest niewykształcenie przewodu nosowo-łzowego, ale inwolucja, czyli kurczenie się narządów i tkanek na skutek postępującej degeneracji związanej ze starzeniem. Oprócz inwolucji do

Zobacz film: "Sposoby na zmęczony wzrok"

Przeszczep rogówki
Przeszczep rogówki

Na zdjęciu widoczny efekt przeszczepienia rogówki od zmarłego dawcy. Zabieg wykonywany jest przez wyspecjalizowanych

zobacz galerię

niedrożności kanalika łzowego przyczyniają się zaburzenia oczu, infekcje bakteryjne i wirusowe, zakażenia grzybicze i pasożytnicze. Czynnikami wywołującymi niedrożność są także: stany zapalne, zbyt częste używanie kropli do oczu lub sprayów do nosa, chemioterapia, wcześniejsze operacje, urazy bocznych kości nosa, ciała obce, polipy w nosie, choroby zatok oraz złośliwe lub łagodne guzy.

Jeśli doszło do zablokowania kanalika łzowego, łzy nie odpływają i pojawia się nadmierne łzawienie, a w kąciku oka gromadzi się śluzowo-ropna wydzielina. Schorzenie nasila się podczas infekcji lub po spacerze, gdy jest zimno lub wietrznie. Oprócz nadmiernego łzawienia i wydzieliny obserwuje się stan zapalny i infekcję woreczka łzowego. Okolice pod oczami, znajdujące się blisko nosa, mogą stać się czerwone, podrażnione i wrażliwe na dotyk. Widoczny jest również obrzęk. Pacjent może odczuwać swędzenie, podrażnienie lub pieczenie. Możliwe jest także poczucie obecności ciała obcego.

2. Rozpoznanie i leczenie niedrożności kanalika łzowego

Jeśli u pacjenta obserwuje się nadmierne łzawienie, trzeba ocenić, czy jest spowodowane zwiększeniem wydzielania łez czy trudnościami z ich odprowadzaniem. Przyczyną nadmiernego wydzielania łez może być na przykład nieprawidłowe położenie rzęs. Bezustanne podrażnienie prowadzi wówczas do niewłaściwego ułożenia powieki i chorób. Natomiast w przypadku problemów z odprowadzaniem łez najczęściej ma miejsce niedrożność kanalika łzowego. Jeśli oprócz łzawienia widoczne są inne objawy, na przykład wydzielina i obrzęk, diagnoza jest prosta. W celu jej potwierdzenia lekarze niekiedy zlecają hodowlę kultur bakterii na próbce wydzieliny pobranej od pacjenta. Wyniki są pomocne w określeniu, czy doszło do infekcji. Aby sprawdzić rodzaj niedrożności, wykonuje się badania obrazowe. Po ustaleniu rodzaju i przyczyny niedrożności można przystąpić do leczenia. W przypadku dzieci jest ono stosunkowo rzadko stosowane, ponieważ znaczna większość zdiagnozowanych niedrożności ustępuje samoistnie. U 95% małych pacjentów dolegliwość znika do ukończenia przez dziecko 1. roku życia. Niedrożność może minąć na skutek codziennego masowania woreczka łzowego. Jeśli u małego pacjenta wystąpiła infekcja, stosuje się maści z antybiotykiem. Czasami, mimo podjęcia powyższych kroków, niedrożność nie ustępuje. Po kilku tygodniach lub miesiącach lekarz może spróbować usunąć niedrożność za pomocą silnej irygacji. Ostatnią deską ratunku jest operacyjne oczyszczenie niedrożności. U dorosłych również zaleca się zachowawcze metody leczenia. Masaże i ciepłe okłady przynoszą ulgę i przyspieszają proces gojenia. Stosowane są także maści z antybiotykiem i irygacje w gabinecie lekarskim. W ciężkich przypadkach rozważa się operację.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Tomografia komputerowa
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza