Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Marta Bednarska

Leki uspokajające dla dzieci

Avatar placeholder
30.01.2019 13:26
Leki uspokajające dla dzieci
Leki uspokajające dla dzieci (Zdjęcie autorstwa Gracie and Viv / CC BY 2.0)

Leki uspokajające dla dzieci to niektóre leki uspokajające stosowane u dorosłych, ale w odpowiednio przeliczonej do wagi ciała dziecka, niższej dawce. Ze względu na działania niepożądane, niektóre z nich przeciwwskazane są poniżej 2. roku życia. Leki uspokajające u dzieci podawane są przy nerwicy różnego pochodzenia, zaburzeniach snu czy nadpobudliwości psychoruchowej. Głównie zalecane są jednak ziołowe leki uspokajające. Syrop i zawiesina do dwie najczęstsze postacie leków uspokajających dla dzieci.

1. Jakie stosować leki uspokajające u dzieci?

Większość dostępnych leków uspokajających może mieć niekorzystny wpływ na organizm, gdy stosowane są u dziecka. Niektóre z nich są jednak dopuszczane u dzieci, ale tylko z zapisu i pod nadzorem lekarza. Gdy u dzieci występuje nadmierna pobudliwość psychomotoryczna, stany lękowe, głównie pojawiające się podczas snu, wtedy można zastosować środki uspokajające z hydroksyzyną. Jest to lek, który oprócz działania uspokajającego i nasennego, wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwlękowe, a także słabe działanie przeciwdrgawkowe. Lek ten zalecany jest także w nerwicach u dzieci różnego pochodzenia, jak również w bólach głowy wynikających z pobudzenia układu wegetatywnego. Dawka leku dobierana jest indywidualnie, ale można przyjąć ogólny schemat jej dawkowania.

Wiek dzieckaDawka jednorazowa hydroksyzynyDawka dobowa hydroksyzyny
6. tyg.-1. r.ż.5 mg (2,5 ml syropu)2 razy dziennie
1-5. r.ż.10 mg2-3 razy dziennie
powyżej 5. r.ż.10-20 mg2-3 razy dziennie

Tab.1. Dawkowanie hydroksyzyny u dzieci

Zobacz film: "Coraz więcej dzieci pod wpływem środków nasennych"
Leki, których nie wolno łączyć
Leki, których nie wolno łączyć [8 zdjęć]

Sezon przeziębień w pełni. Co druga osoba kicha, co trzecia – kaszle. Niektórzy zmagają się też z gorączką.

zobacz galerię

Innym lekiem stosowanym u dzieci o właściwościach uspokajających może być prometazyna. Jest to typowy neuroleptyk o działaniu uspokajającym, przeciwuczuleniowym, przeciwalergicznym i przeciwwymiotnym. Nie wolno go jednak stosować u dzieci poniżej 2. roku życia. W nadpobudliwości u dzieci od 2. do 12. roku życia stosowana jest w dawce jednorazowej 0,5-1 mg/kg mc. (kilogram masy ciała dziecka). Nie jest to jednak lek pierwszego rzutu, jeśli chodzi o zastosowanie uspokajające. Częściej jest przepisywany ze względu na swoje działania przeciwalergiczne i przeciwwymiotne.

Inne leki stosowane w stanach nerwicowych czy pobudliwości psychoruchowej dzieci to preparaty ziołowe, zawierające wyciągi z liści melisy, korzenia kozłka lekarskiego, kwiatu lawendy, jak również środki ziołowe, w których skład wchodzą: ziele dziurawca, kwiatostan lipy, kwiatostan głogu, koszyczki rumianku, szyszki chmielu czy ziele męczennicy. Wszystkie te substancje roślinne wykazują działanie uspokajające i/lub przeciwdepresyjne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Postacie leków uspokajających u dzieci

Wyróżniamy wiele postaci farmaceutycznych leków, ale nie wszystkie są odpowiednie do stosowania u dzieci, szczególnie tych najmniejszych – niemowlaków. Najczęściej leki uspokajające stosowane są w postaci doustnej, jako syropy lub zawiesiny. Przede wszystkim ze względu na łatwe ich dawkowanie, a także łatwe podawanie leków, w porównaniu np. z tabletkami doustnymi. Do takich preparatów dodawane są także różnego rodzaju aromaty, mające na celu poprawienie smaku i zapachu tych postaci leku. Pozajelitowe podanie leków, np. domięśniowe, jest przede wszystkim bolesne, a także zależy od miejscowego przepływu krwi w danych mięśniach. Takie podanie leków stosuje się tylko w ciężkich przypadkach. Podobnie jest z ziołowymi lekami uspokajającymi, które dużo częściej podaje się w postaci syropów, zawiesin czy herbatek niż ziołowych tabletek uspokajających.

Zobacz także

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze