Trwa ładowanie...

Inhalator dla dorosłych - jak wybrać, wskazania, przeciwwskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
03.01.2023 17:40
Inhalator dla dorosłych sprawdza się w przebiegu takich chorób jak zapalenie zatok czy zapalenie gardła.
Inhalator dla dorosłych sprawdza się w przebiegu takich chorób jak zapalenie zatok czy zapalenie gardła. (Adobe Stock)

Inhalator dla dorosłych to urządzenie, pozwalające na wykonanie inhalacji w warunkach domowych. Inhalacja to nic innego, jak podanie sproszkowanych środków leczniczych, olejków, roztworu lub zawiesiny wraz z wdychanym powietrzem do dróg oddechowych. Pacjenci zmagający się z takimi problemami jak zapalenie zatok wdychają parę wodną wraz z dodatkiem odpowiednich środków leczniczych. Jak wybrać dobry inhalator dla dorosłych? Jakie są przeciwwskazania do stosowania inhalatora parowego dla dorosłych?

spis treści

1. Jak wybrać dobry inhalator dla dorosłych?

Podstawową miarą jakości inhalatora jest MMAD, czyli średnia wielkość cząstek aerozolu wytwarzanego. Informacja ta jest kwestią kluczową dla kupującego, gdyż pozwala na dopasowanie rodzaju urządzenia do potrzeb terapii. Cząsteczki o wielkości wyższej niż 8 µm wchłaniane są w obrębie górnych dróg oddechowych.

Cząsteczki, których wielkość mieści się w granicy od 5 µm do 8 µm są wchłaniane w tchawicy i oskrzelach. Cząsteczki o wielkości od 2 µm do 5 µm przedostają się do takich narządów jak oskrzela oraz oskrzeliki. oskrzeli i oskrzelików. Cząsteczki, których wielkość waha się od 0,5 µm do 3 µm przedostają się do miejsca, w którym występują pęcherzyki płucne.

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Na rynku dostępne są następujące inhalatory dla dorosłych:

  • inhalatory pneumatyczne – do produkcji aerozolu jest wykorzystywane np. sprężone powietrze lub tlen.
  • inhalatory ultradźwiękowe – do zmiany leku w aerozol na skutek wykorzystania energii ultradźwiękej
  • inhalatory membranowe – nieduże i niezwykle kompaktowe urządzenia, które można zasilać za pomocą baterii. Wytwarzanie aerozolu możliwe jest dzięki drgającej membranie. Urządzenia te są dość dyskretne, ponieważ nie wytwarzają hałasu.

2. Przeciwwskazania do używania inhalatora

Wśród najczęstszych przeciwwskazań do używania inhalatora lekarze wymieniają:

  • ciężką niewydolność serca,
  • choroby nowotworowe układu oddechowego,
  • gruźlicę, czyli chorobę bakteryjną wywoływaną przez prątki z grupy Mycobacterium tuberculosis complex
  • krwotoki z dróg oddechowych,
  • niewydolność oddechową, która nie jest związana z obturacją oskrzelową.

3. Wskazania do zastosowania inhalatora

Inhalator dla dzieci i dorosłych sprawdza się zazwyczaj w przypadku takich chorób jak:

4. Wybór inhalatora na zatoki dla dorosłych

Po inhalator na zatoki warto sięgnąć w przebiegu takich dolegliwości jak ból głowy przy pochylaniu, uczucie zatkanego nosa, nieżyt nosa, zaburzenia węchu. Inhalacja górnych dróg oddechowych to jeden z najpopularniejszych sposobów wyleczenia chorych zatok. Zabiegi z użyciem inhalatora umożliwiają rozrzedzenie zalegającej wydzieliny.

Dodatkowo, udrażniają także górne drogi oddechowe. Do terapii świetnie sprawdzi się nebulizator oczyszczający zatoki. Z jego pomocą można przeprowadzić terapię aerozolową z użyciem leków, wody termalnej czy roztworu soli. Urządzenie wyposażone jest w maski oraz ustnik, ale możliwe jest również dokupienie maski dla niemowląt.

5. Inhalator dla dorosłych – jak stosować?

W trakcie wykonywania inhalacji pacjent powinien przyjąć pozycję siedzącą. Wskazane jest spokojne oddychanie, z uwzględnieniem głębokiego oddechu co jakiś czas. Już zastosowanie samej soli fizjologicznej do inhalacji umożliwia odpowiednie nawilżenie nosa. Terapia przeciwdziała namnażaniu się szkodliwych patogenów. Dodatkowo, inhalacje warto przeprowadzać wtedy, gdy problemem jest katar, zapalenie gardła czy zapalenie krtani.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze