Inhalator dla dorosłych - jak wybrać, wskazania, przeciwwskazania
Inhalator dla dorosłych to urządzenie, pozwalające na wykonanie inhalacji w warunkach domowych. Inhalacja to nic innego, jak podanie sproszkowanych środków leczniczych, olejków, roztworu lub zawiesiny wraz z wdychanym powietrzem do dróg oddechowych. Pacjenci zmagający się z takimi problemami jak zapalenie zatok wdychają parę wodną wraz z dodatkiem odpowiednich środków leczniczych. Jak wybrać dobry inhalator dla dorosłych? Jakie są przeciwwskazania do stosowania inhalatora parowego dla dorosłych?
1. Jak wybrać dobry inhalator dla dorosłych?
Podstawową miarą jakości inhalatora jest MMAD, czyli średnia wielkość cząstek aerozolu wytwarzanego. Informacja ta jest kwestią kluczową dla kupującego, gdyż pozwala na dopasowanie rodzaju urządzenia do potrzeb terapii.
Cząsteczki o wielkości wyższej niż 8 µm wchłaniane są w obrębie górnych dróg oddechowych. Cząsteczki, których wielkość mieści się w granicy od 5 µm do 8 µm są wchłaniane w tchawicy i oskrzelach. Cząsteczki o wielkości od 2 µm do 5 µm przedostają się do takich narządów jak oskrzela oraz oskrzeliki. Cząsteczki, których wielkość waha się od 0,5 µm do 3 µm przedostają się do miejsca, w którym występują pęcherzyki płucne.
Na rynku dostępne są następujące inhalatory dla dorosłych:
- inhalatory pneumatyczne – do produkcji aerozolu jest wykorzystywane np. sprężone powietrze lub tlen.
- inhalatory ultradźwiękowe – do zmiany leku w aerozol na skutek wykorzystania energii ultradźwiękowej.
- inhalatory membranowe – nieduże i niezwykle kompaktowe urządzenia, które można zasilać za pomocą baterii. Wytwarzanie aerozolu możliwe jest dzięki drgającej membranie. Urządzenia te są dość dyskretne, ponieważ nie wytwarzają hałasu.
2. Przeciwwskazania do używania inhalatora
Wśród najczęstszych przeciwwskazań do używania inhalatora lekarze wymieniają:
- ciężką niewydolność serca,
- choroby nowotworowe układu oddechowego,
- gruźlicę, czyli chorobę bakteryjną wywoływaną przez prątki z grupy Mycobacterium tuberculosis complex
- krwotoki z dróg oddechowych,
- niewydolność oddechową, która nie jest związana z obturacją oskrzelową.
Szukając inhalatora dla całej rodziny, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby mogli z niego korzystać również najmłodsi członkowie rodziny. Sprawdź na KtoMaLek.pl, o czym warto pamiętać podczas poszukiwań nebulizatora dla dziecka. W serwisie sprawdzisz także dostępność leków w aptekach i wygodnie zarezerwujesz je online.
3. Wskazania do zastosowania inhalatora
Inhalator dla dzieci i dorosłych sprawdza się zazwyczaj w przypadku takich chorób jak:
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie krtani,
- zapalenie płuc,
- stan zapalny zatok,
- stan zapalny gardła,
- stan zapalny błony śluzowej nosa, nazywany także nieżytem nosa,
- astma,
- infekcja grzybicza układu oddechowego,
- mukowiscydoza,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP).
4. Wybór inhalatora na zatoki dla dorosłych
Po inhalator na zatoki warto sięgnąć w przebiegu takich dolegliwości jak ból głowy przy pochylaniu, uczucie zatkanego nosa, nieżyt nosa, zaburzenia węchu. Inhalacja górnych dróg oddechowych to jeden z najpopularniejszych sposobów wyleczenia chorych zatok. Zabiegi z użyciem inhalatora umożliwiają rozrzedzenie zalegającej wydzieliny.
Dodatkowo, udrażniają także górne drogi oddechowe. Do terapii świetnie sprawdzi się nebulizator oczyszczający zatoki. Z jego pomocą można przeprowadzić terapię aerozolową z użyciem leków, wody termalnej czy roztworu soli. Urządzenie wyposażone jest w maski oraz ustnik, ale możliwe jest również dokupienie maski dla niemowląt.
5. Inhalator dla dorosłych – jak stosować?
W trakcie wykonywania inhalacji pacjent powinien przyjąć pozycję siedzącą. Wskazane jest spokojne oddychanie, z uwzględnieniem głębokiego oddechu co jakiś czas. Już zastosowanie samej soli fizjologicznej do inhalacji umożliwia odpowiednie nawilżenie nosa. Terapia przeciwdziała namnażaniu się szkodliwych patogenów. Dodatkowo, inhalacje warto przeprowadzać wtedy, gdy problemem jest katar, zapalenie gardła czy zapalenie krtani.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.