Inhalatory dla dziecka

Wziewne podawanie leku jest bardzo korzystne dla dziecka chorego na astmę, ponieważ tak podany lek działa miejscowo. Ryzyko działań ubocznych jest niewielkie, gdyż dawka podana wziewnie jest dużo niższa od dawek podawanych doustnie, a wchłanianie leku z dróg oddechowych jest wyraźnie mniejsze niż wchłanianie po podaniu doustnym. Przy przewlekłym stosowaniu leków wziewnych ważne jest prawidłowe podawanie preparatu, czyli dobranie inhalatora dla dziecka odpowiadającego jego wiekowi.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Przebieg leczenia inhalacyjnego

Leczenie inhalacyjne polega na podawaniu choremu na astme dziecku leków drogą wziewną (wciąganie leku głęboko do oskrzeli przy wdechu), tak aby zapewnić ich działanie na poziomie dolnych dróg oddechowych. Wskazaniem do stosowania inhalatora u dzieci jest astma oskrzelowa oraz inne choroby przebiegające z zapaleniem lub nadreaktywnością oskrzeli, występującymi wraz z ich skurczem.

Efekt leczniczy można osiągnąć za pomocą:

 • nebulizacji - inhalacja poprzez rozproszenie cząstek leku za pomocą sprężonego powietrza lub
 • tlenu,
 • podawania leków wziewnych przy użyciu jednego z dwóch rodzajów inhalatorów: inhalatora ciśnieniowego z dozownikiem (pressurized metered dose inhaler – pMDI lub inhalatora suchego proszku (dry powder inhaler- DPI).

Inhalatory ciśnieniowe (MDI)

Inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem występują w formie pojemników, w których znajduje się lek zmieszany z nośnikiem. Właściwa technika użycia inhalatora ciśnieniowego, gwarantująca uzyskanie optymalnego efektu, wymaga synchronizacji momentu wyzwolenia dawki leku i wykonania efektywnego wdechu przez chorego. Koordynacja ta jest niemożliwa do wykonania przez dzieci, a niekiedy trudna nawet dla osób dorosłych. Dlatego zaleca się równoczesne stosowanie MDI z komorą przedłużającą (inaczej nazywanym przystawką objętościową, spacer’em, spejserem).

Spejser a skuteczność inhalacji

Produkowanych jest wiele rodzajów spejserów o różnych kształtach i pojemnościach. Dla małych dzieci i niemowląt w sprzedaży znajduje się kilka typów uproszczonych komór przedłużających o małej objętości, do których warto dołączyć silikonową maseczkę do twarzy, która będzie uszczelniać usta i nozdrza. Lekarz prowadzący dziecko chore na astmę powinien dobrać odpowiedni model spejsera, aby zwiększyć maksymalnie efektywność terapii i uprościć stosowanie inhalacji. Jego rolą jest również dokładne szkolenie pacjenta i rodziców, w jaki sposób prawidłowo stosować technikę inhalacji. Bardzo ważna jest konserwacja komory przedłużającej, która ma na celu ograniczenie ilości ładunków elektrycznych gromadzonych na plastikowej powierzchni wnętrza urządzenia, wpływają one bowiem na zmniejszenie efektywnej dawki leku. Po użyciu komorę należy rozłożyć na części i umyć w ciepłej wodzie. Każdą część należy dokładnie wypłukać w roztworze ciepłej wody i detergentu (płyn do mycia naczyń) w stężeniu podanym przez producenta - najczęściej 5 ml/l wody. Nie wycierać, zostawić do wyschnięcia.

Inhalatory "EB"

Synchronizację podania dawki leku i wykonania wdechu można również uzyskać, stosując system EB (easy breath- łatwy wdech). Są to inhalatory aktywowane wdechem pacjenta, w których dawka leku wyzwalana jest już przez mały przepływ powietrza w czasie wdechu (ok. 30 l/min)

Inhalatory suchego proszku

Inhalatory suchego proszku występują w dwóch postaciach:

 • urządzeń zawierających lek adsorbowany na nośniku laktozowym (ze względu na dużą powierzchnię adsorpcji cząsteczek laktozy),
 • dozowników proszkowych bez nośnika, w których lek występuje sam, bez dodatków. Dawka leku jest uwalniana z inhalatora DPI za pomocą powietrza, które przepływa przez urządzenie w czasie wykonywanego przez chorego wdechu (dawka wyzwalana wdechem). Skuteczność wyzwolenia dawki zależy więc od optymalnej dla danego typu inhalatora siły wykonanego wdechu, którą ocenia się wielkością szczytowego przepływu wdechowego.

Inhalatory DPI

 • DPI na nośniku - dozowniki proszkowe zawierające lek na nośniku (laktoza) mają charakter inhalatorów z pojedynczą dawką leku: w starszej wersji inhalatora stosuje się leki w postaci kapsułkowanej, a w nowszej w postaci dysku.
 • DPI bez nośnika - dozowniki proszkowe bez nośnika działają w wyniku turbulentnego przepływu powietrza przez układ przewodów. Lek występuje w czystej postaci, nie pozostawiając uczucia smaku po inhalacji. Urządzenie posiada sygnalizację barwną o zawartości ostatnich 10 dawek leku. Dla zapewnienia optymalnej dawki leku konieczne jest wykonanie wdechu z szybkością przepływu powietrza 60 l/min.

Efektywność inhalacji dzieci

W celu osiągnięcia optymalnego efektu leczenia podczas podawania leków drogą wziewną konieczna jest właściwa technika inhalacji. Bardzo ważne (zwłaszcza podczas stosowania inhalatorów proszkowych) jest dostosowanie siły wykonanego podczas inhalacji wdechu do typu inhalatora, który zalecono choremu. Miernik szczytowego przepływu wdechowego (peak inspiratory flow meter, In-Check- PIFR) zaopatrzony jest w wymienne zastawki oporowe odpowiadające podstawowym typom inhalatorów proszkowych. Urządzenie pomaga w wyborze optymalnego inhalatora dostosowanego do indywidualnych możliwości pacjenta.

Neubalizacja alternatywą dla inhalatorów

Inną metodą wykonywania inhalacji jest nebulizacja. Jest ona klasyczną metodą terapii, która polega na dostarczeniu leku do dróg oddechowych leku w postaci aerozolu. Ze względu na obowiązujące wymagania co do wielkości cząsteczek, ilości generowanego aerozolu oraz bezpieczeństwa aerozole medyczne można wytwarzać za pomocą:

 • energii ultradźwięków (inhalatory ultradźwiękowe),
 • sprężonego powietrza (tlenu) - źródłem sprężonego gazu są butle z gazami medycznymi, sieć centralna gazów w szpitalach, sprężarki elektryczne (inhalatory pneumatyczne) lub stosowane w leczeniu zbiorowym duże kompresory.

Leki zalecane do nebulizacji za pomocą inhalatorów ultradźwiękowych:

 • leki mukolityczne,
 • chlorek sodu (NaCl).

Przeciwwskazania do nebulizacji z zastosowaniem inhalatorów ultradźwiękowych:

 • pierwszy rok życia (noworodki, niemowlęta),
 • leki takie jak dornaza alfa, antybiotyki, glikokortykosteroidy.

Uniwersalność urządzeń oraz postępująca miniaturyzacja powodują, iż nebulizatory nadal są powszechnie stosowane nie tylko w szpitalach, sanatoriach czy ambulatoriach, ale także w domu i w czasie podróży. Coraz częściej produkowane są także indywidualne aparaty do aerozoloterapii. Ponadto, u niektórych chorych ta forma podawania leków wziewnych jest bardziej efektywna niż stosowanie inhalatorów ciśnieniowych lub proszkowych.

Wybór odpowiedniego inhalatora dla dzieci musi być połączony z odpowiednią prezentacją, pokazującą, jak właściwie korzystać z urządzenia.

Lekarz Karolina Dębska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Silva-Rodrigues A., Wahl R., Alergologia w praktyce, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2007, ISBN 978-83-7522-017-9
 • Gabryel-Batura H., Młynarczyk W., Zarys pulmonologii z elementami alergologii, AM Poznań, Poznań 2004, ISBN 83-88732-82-X
 • Obłutowicz K., Alergologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 978-83-200-4233-7
 • Bręborowicz A., Emeryk A., Lis G., Astma i choroby obturacyjne oskrzeli u dzieci, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-155-6

Astma u dzieci

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Astma u dzieci - przyczyny, objawy, diagnostyka, zapobieganie, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Astma u dzieci - przyczyny, objawy, diagnostyka, zapobieganie, leczenie
Leczenie astmy

Rodzaje inhalatorów

z naciśnięciem pojemnika z lekiem w celu uwolnienia go do dróg oddechowych. Może być to problematyczne u osób starszych i dzieci. Inhalatory pneumatyczne i ultradźwiękowe to urządzenia umożliwiające tak zwaną nebulizację,...

Czy w ciąży mogę...?

Inhalator

Inhalator

Inhalatory do astmy w czasie ciąży mają tę właściwość, że przyjmowany z nich lek trafia do płodu w mniejszej ilości, a same są bezpieczniejsze od tabletek.

Jak wybrać imię dla dziecka?

Rzadkie imię dla dziecka

Rzadkie imię dla dziecka

Nietypowe imiona dla dzieci są coraz częściej wybierane. Niektórzy rodzice nie obawiają się nadać maluchowi imię, takie jak Gryzelda czy Barabasz.

Wózki, nosidełka, chusty

Wózek dla dziecka - zdjęcia

Wózek dla dziecka - zdjęcia

Kiedy dziecko wyrośnie z gondoli, warto kupić spacerówkę. Powinna ona zawierać budkę, która ochroni malucha przed wiatrem i deszczem.

Mieszkaj zdrowo

Pokój dla dziecka

Pokój dla dziecka

Wystrój dziecięcego pokoju Pokój dla dziecka musi być przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny, jednak jego wygląd jest równie ważny zarówno dla rodziców, jak i dla ich małych pociech.

Mieszkaj zdrowo

Dekorowanie pokoju dla dziecka

Dekorowanie pokoju dla dziecka

Tanie i ładne dekoracje Pokój dziecka można wspaniale udekorować i nie koniecznie musi to dużo kosztować.

Urlop wychowawczy

Wyprawka dla malucha

Wyprawka dla malucha

Ubranka dla dziecka powinny być wykonane z łatwo piorących się i przewiewnych materiałów. Bardzo dobrze spisują się ciuszki bawełniane, które są miękkie i miłe w dotyku

Pokój dziecięcy

Szafa dziecięca

Szafa dziecięca

Tradycyjna szafa dla dziecka sprawia, że pokój jest bardziej przytulny. Tego typu meble pasują do wielu rodzajów innych elementów wystroju.

Sen niemowlęcia

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Każdy rodzic wie, że dzieci potrzebują snu, by się zregenerować i prawidłowo rozwijać. Okazuje się jednak, że czas spędzony w objęciach Morfeusza ma znaczenie także dla wagi dziecka i zawartości tkanki tłuszczowej w...