Higiena oka
Higiena oczu powinna być stosowana na co dzień. Dbanie o narząd wzroku jest niezwykle ważne, gdyż na co dzień oko narażone jest na wiele czynników ze środowiska zewnętrznego, a to w konsekwencji prowadzić może do podrażnień, a nawet uszkodzeń. Zdarza się czasem, że oczy pieką, są zaczerwienione i przekrwione – są to oznaki zmęczenia. Należy pamiętać, że oczy mają nam służyć przez całe życie – warto więc zadbać o nie już teraz.
1. Nawilżanie spojówki i rogówki
To jedno z najistotniejszych działań profilaktycznych ochrony oczu. Nawilżanie to m.in.:
- przemywanie oczu co jakiś czas – głównie, gdy rodzaj pracy znacząco obciąża oko ludzkie;
- używanie soli fizjologicznej lub kropli dostępnych w aptekach, przede wszystkich w stanach zapalnych oczu – krople do oczu pomagają dodatkowo je nawilżyć;
- spożywanie zalecanej ilości płynów to również higiena oczu, a nie tylko ciała;
- częsty kontakt ze świeżym powietrzem poprzez systematyczne wietrzenie pomieszczeń, korzystanie z nawilżaczy powietrza itp.;
- częste mruganie pozwala odpowiednio nawilżyć oko.
2. Higieniczna praca przy komputerze
Zgodnie z wytycznymi SANEPID-u i przepisami prawa, prawidłowa praca przy komputerze oznacza, że:
- prawidłowa odległość od monitora osoby pracującej przy komputerze musi wynosić około 70 cm,
- prawidłowa odległość tyłu monitora od następnej osoby nie może być mniejsza niż 130 cm,
- minimalna powierzchnia przypadająca na jedno stanowisko komputerowe określona jest na 6 m²,
- natężenie światła w pomieszczeniu, gdzie znajdują się komputery, nie może być mniejsze niż 500 lx, a w przypadku, gdy przy komputerach pracują osoby starsze – nawet powyżej 750 lx. Oznacza to, zgodnie z zasadą 1:3, że natężenie światła mierzone na powierzchni monitora nie może być mniejsze niż 180 lx, a dla osób starszych – 250 lx. Światło to musi być rozproszone – nie punktowe,
- monitor nie powinien stać na tle okna, a niezależnie od tego zaleca się stosowanie żaluzji okiennych,
- zaleca się takie usytuowanie monitora, aby jego górny brzeg znajdował się poniżej poziomu oczu,
- obraz na ekranie powinien być ostry, kontrastowy i stabilny,
- na ekranie nie powinny być widoczne żadne odblaski (ograniczają je m.in.: osłonięte okna, odpowiednio ustawione monitory, tj. równolegle do linii okien – bokiem, oprawy rozpraszające światło).
3. Wpływ światła na oczy
Światło potrzebne jest po to, by oko ludzkie prawidłowo funkcjonowało. Higiena oczuwymaga zastosowania się do kilku rad:
- ochrona przed nadmiernym promieniowaniem poprzez używanie okularów ochronnych, np. podczas sportów, na co dzień przy słonecznych dniach itp.
- dobór odpowiedniego oświetlenia, tj. zbyt ostre lub zbyt słabe działa niekorzystnie i prowokuje wady wzroku.
Żeby wady wzroku nie wystąpiły, należy pamiętać jeszcze o kilku rzeczach. Jeżeli lekarz ci zalecił, nakładaj okulary do pracy przed komputerem. Istotne jest korzystanie z okularów z antyrefleksem. Równie ważne jest też wykonywanie częstych przerw, przynajmniej co 2h, by dać odpocząć oczom, wykonując np. częste mrugania lub inne ćwiczenia dla oczu. Wpływ komputera na oczy jest bowiem bardzo szkodliwy.
Nie należy wpatrywać się przed dłuższy czas w zapaloną żarówkę ani w słońce. Podczas czytania należy co jakiś czas oderwać wzrok od tekstu i popatrzyć np. przed siebie. W ten sposób daje się odetchnąć zmęczonym oczom. Nie można wpatrywać się za długo w przedmioty leżące blisko. Należy systematycznie wykonywać profilaktycznie badania oczu, a jakiekolwiek wady wzroku powinny być odpowiednio korygowane, zarówno poprzez odpowiedni dobór soczewek lub okularów, jak i laserową korekcję wzroku.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.