Trwa ładowanie...

Sprawdź, jak szkodzisz swoim oczom, nawet o tym nie wiedząc

Avatar placeholder
24.11.2018 16:45
Sprawdź, jak szkodzisz swoim oczom, nawet o tym nie wiedząc
Sprawdź, jak szkodzisz swoim oczom, nawet o tym nie wiedząc (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Niektóre nawyki stanowią szczególne zagrożenia dla wzroku. I nie chodzi tu tylko o czytanie po zmroku czy przesiadywanie przed monitorem komputera. Sprawdźmy, co jeszcze negatywnie odbija się na sprawności tego zmysłu.

spis treści

1. Palenie papierosów

W dymie papierosowym znajduje się ponad 7 tys. substancji toksycznych. Niektóre z nich, np. tlenek węgla czy nikotyna, mogą doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, upośledzając tym samym procesy krążeniowe. A oczy to jeden z tych narządów, których właściwa praca jest bardzo uzależniona od sprawnej cyrkulacji krwi w organizmie. Niedostateczna ilość transportowanego przez nią tlenu i składników odżywczych zdecydowanie pogarsza ostrość widzenia i może doprowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem. Co więcej, regularne sięganie po papierosa może przyczynić się do zaostrzenia objawów zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej.

2. Rezygnacja z okularów przeciwsłonecznych

Wiemy, jak niebezpieczne jest promieniowanie UV dla skóry. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że stanowi ono także zagrożenie dla kondycji wzroku. Okazuje się bowiem, że te niewidzialne promienie mogą sprzyjać rozwojowi niektórych chorób – od uszkodzenia siatkówki, przez zwyrodnienie plamki żółtej i zaćmę, nawet do powstania skrzydlika, czyli niezłośliwego nowotworu w postaci narośli. Pamiętajmy, że dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne powinny towarzyszyć nam nie tylko wtedy, kiedy mocno świeci słońce.

3. Czytanie w czasie jazdy

Zobacz film: "Sposoby na zmęczony wzrok"

Chociaż wielu z nas nie wyobraża sobie długiej podróży bez dobrej książki czy czasopisma pod ręką, okazuje się, że ten dobry dla rozwoju intelektualnego nawyk nie do końca służy oczom. Konieczność nieustannego skupiania wzroku i wytężonego wpatrywania się w tekst może doprowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych objawów, takich jak ból głowy, a nawet zaburzenia widzenia.

4. Zbyt rzadkie mruganie

Niewłaściwa higiena wzroku może doprowadzić do poważnych problemów z prawidłowym funkcjonowaniem tego narządu
Niewłaściwa higiena wzroku może doprowadzić do poważnych problemów z prawidłowym funkcjonowaniem tego narządu

Niezależnie od tego, czy surfujemy w internecie, pracujemy czy gramy, często zdarza nam się, że wpatrujemy się w monitor komputera z taką intensywnością, że zapominamy o mruganiu. Oczywiście, jest to jeden z odruchów bezwarunkowych i prędzej czy później oko „przypomni sobie”, że najwyższa pora na nawilżenie, jednak zanim do tego dojdzie, gałka oczna zdąży nadmiernie wyschnąć, co objawia się zaczerwienieniem spojówek i swędzeniem. W takich sytuacjach prawdziwym wybawieniem są odpowiednio dobrane krople do oczu.

5. Niewystarczająca ilość snu

Niedostateczna ilość snu może skutkować spadkiem jakości widzenia
Niedostateczna ilość snu może skutkować spadkiem jakości widzenia

Każda kobieta wie, jak wielką krzywdę wyrządza swojej cerze, nie dostarczając organizmowi optymalnej ilości snu. Cienie i worki pod oczami to jednak nie jedyna konsekwencja nocnego trybu życia. Efektem zmęczenia są pękające naczynia krwionośne, co skutkuje zaczerwienienieniem oka i znacznym pogorszeniem jakości widzenia.

6. Oglądanie filmów na laptopie lub tablecie

Patrzenie na wyświetlacz z bardzo bliskiej odległości stanowi dla oczu ogromne obciążenie. Jeszcze większą krzywdę wyrządzamy im, wpatrując się w pozycji leżącej w ekran ustawionego przy łóżku laptopa.

Odpowiednia higiena wzroku może uchronić nas przed poważnymi problemami z widzeniem. Poza wystrzeganiem się tego typu zachowań, warto pamiętać, że ogromne znaczenie ma w tej kwestii dieta. Planując codzienny jadłospis, uwzględnijmy w nim kolorowe warzywa, które obfitują w cenne dla wzroku witaminy i antyoksydanty. Składniki te pomogą zachować wyraźne widzenie i opóźnią proces rozwoju schorzeń oczu.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze