Prosaki – charakterystyka, przyczyny, leczenie

Prosaki są niewielkimi zmianami skórnymi o charakterze żółtych lub białych kuleczek. Mogą one występować zarówno u niemowląt, jak i osób dorosłych. Prosaki zazwyczaj pojawiają się na skórze twarzy, przez co przypominają trądzik. Na szczęście istnieją sposoby, które umożliwiają skuteczną walkę z prosakami.

Prosaki – charakterystyka i przyczyny

Prosaki to bardzo małe, białe lub żółtawe grudki o wielkości ziaren maku, pojawiające się na skórze. Z wyglądu są bardzo podobne do innych zmian skórnych, takich jak krostki, kaszaki czy trądzik. Prosaki można poznać po tym, że są twarde i nie da się ich usunąć poprzez wyciśnięcie. Zazwyczaj pojawiają się w większej ilości na skórze twarzy, w okolicach oczu, uszu, czoła, skroni oraz nosa. Prosaki są specyficznym objawem wieku niemowlęcego, jednak występują także u osób dorosłych. Nie jest to schorzenie o charakterze zakaźnym jednak jest uciążliwe i nieestetycznie. Z tego powodu wiele osób chce się ich jak najszybciej pozbyć.

Zobacz film: "Czy warto inwestować w suplementy upiększające?"

Prosaki to tak naprawdę małe cysty, które pojawiają się w następstwie zapchania przez sebum mieszków włosowych. U wylotu zablokowanego gruczołu skórnego zbiera się masa rogowo-łojowa w następstwie czego na skórze pojawiają się prosaki. Dermatolodzy nie są zgodni co do przyczyny tworzenia się tych zmian skórnych. Wielu specjalistów jest zdania, że za występowanie prosaków odpowiedzialne są geny. Inni natomiast twierdzą, że pojawiają się one w wyniku zmian hormonalnych. Wszyscy jednak zgadzają się co do tego, że nieodpowiednia pielęgnacja skóry zwiększa ryzyko ich wystąpienia. Oczywistym jest, że doprowadzenie do niedrożności porów sprzyja pojawieniu się prosaków.

Produkty, które upiększają cerę

Badania opublikowane w czasopiśmie naukowym The Quarterly Journal of Experimental Psychology potwierdzają – osoby o cieplejszym, żółtym lub złotym odcieniu...

Prosaki - leczenie

Aby pozbyć się prosaków najlepiej udać się do kosmetyczki. Istnieje kilka skutecznych metod walki z tym schorzeniem. Jednym z najbardziej skutecznych jest nakłucie grudki za pomocą sterylnej igły pod właściwym kątem, w taki sposób, aby umożliwić wydobycie się zalegającego łoju. Nie zaleca się samodzielnego wykonywania takiego zabiegu w domu, ponieważ jego nieprawidłowe wykonanie może prowadzić do pojawienia się blizn oraz zakażenia.

Kolejnym zabiegiem pozwalającym na skuteczne pozbycie się prosaków jest elektrokoagulacja. Jest to bezinwazyjna metoda polegająca na zastosowaniu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Ten sposób wykorzystywany jest także w leczeniu innych zmian skórnych między innymi włókniaków i rozszerzonych naczynek.

W niektórych gabinetach dostępna jest metoda wymrażania. Zabieg ten jest wykorzystywany przede wszystkim do walki z brodawkami i innymi zmianami skórnymi, jednak jest również bardzo skuteczny w przypadku prosaków.

7 zaskakujących domowych sposobów na trądzik

W zielonej herbacie zawarte są silne przeciwutleniacze, które wykazują działanie antybakteryjne. Wystarczy, że zaparzysz w filiżance tę herbatę, a po jej...

Świetnym sposobem na regenerację skóry jest peeling chemiczny, mikrodermabrazja oraz inne techniki złuszczające. Złuszczanie naskórka za pomocą kwasów lub w sposób mechaniczny pozwala pozbyć się prosaków oraz poprawia stan skóry.

Do walki z prosakami można też wykorzystać laser. Jest to najnowocześniejsza a zarazem najdroższa z dostępnych terapii. Koszt takiego zabiegu waha się od stu do trzystu złotych. Ten zabieg powinien być wykonywany w ostateczności, gdy pozostałe metody zawiodą.

Należy pamiętać, że w walce z prosakami najważniejsza jest odpowiednia i codzienna pielęgnacja skóry. Warto używać kosmetyków mających w swoim składzie kwas migdałowy, glikolowy, PHA, AHA, BHA. Należy unikać wystawiania skóra na długotrwałe działanie wysokiej oraz niskiej temperatury.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cera trądzikowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Cera trądzikowa
Cera trądzikowa

Problemy z trądzikiem

Problemy z trądzikiem

Trądzik pospolity cechuje się obecnością zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych.

Cera trądzikowa

Blizny potrądzikowe (WIDEO)

Blizny potrądzikowe (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik to rodzaj schorzenia skóry występujący u 80 proc. nastolatków oraz osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Dolegliwości mogą pojawić się u noworodków (trądzik zaskórnikowy) oraz u niemowląt (trądzik torbielowaty i bliznowaciejący). Trądzik wpływa...

Cera trądzikowa

Domowe sposoby na pryszcze

Domowe sposoby na pryszcze

i bakteriami, zatykając pory oraz powodując pryszcze. Może to być też wynik tłustej cery lub genetycznych uwarunkowań. Jakakolwiek jest przyczyna pryszczy

Cera trądzikowa

Problemy z wągrami

Problemy z wągrami

Wągry i zaskórniki to kompleks wielu osób, głównie tych, które posiadają tłustą i mieszaną cerę.

Cera trądzikowa

Najskuteczniejsze metody pielęgnacji skóry trądzikowej

Najskuteczniejsze metody pielęgnacji skóry trądzikowej

Dobór odpowiednich kosmetyków W przypadku cery trądzikowej nie należy stosować agresywnie działających preparatów odtłuszczających na bazie alkoholu (...) . Mogą one spowodować nasilenie zmian trądzikowych....

Cera trądzikowa

Domowa maseczka

Domowa maseczka

Jeśli mimo regularnego stosowania i wypróbowania różnych domowych maseczek wygląd skóry się nie poprawia, warto udać się do dermatologa i zacząć farmakologiczne leczenie trądziku.

Cera trądzikowa

Usuwanie blizn

Usuwanie blizn

W salonach kosmetycznych wykonywane są różne zabiegi, które mają za zadanie spłycenie blizn i poprawę wyglądu skóry. Są to: dermabrazja, laserowe usuwanie blizn oraz peelingi chemiczne.