Trwa ładowanie...

Prosty sposób aby sprawdzić stan swojego zdrowia w minutę!

Pewnie każdy zastanawiał się na tym, w jakim stanie są jego organy wewnętrzne. Niestety nie możemy zaobserwować tego wizualnie, przyglądając się poszczególnym narządom. Istnieje jednak jedno niezwykle proste rozwiązanie, które pomoże sprawdzić kondycję naszego organizmu zaledwie w minutę.

1. Test łyżeczki

Przed wykonaniem domowego testu, należy pamiętać, że trafną diagnozę może wydać jedynie specjalista.

Sposób, o którym mowa, mimo to może stanowić ostrzegawczy znak, który zmobilizuje do wizyty u lekarza. Nic nie kosztuje, nie sprawia bólu, a w dodatku trwa zaledwie minutę. A więc, czemu nie?

Zobacz film: "Czy diagnozowanie się przez Internet to dobry pomysł?"

Do wykonaniu testu potrzebne są trzy rzeczy - łyżeczka + przezroczysty foliowy woreczek + lampka. Przedmioty te znajdziemy w swoim domu. Następnie należy łyżeczkę umieścić w buzi, obficie poślinić i delikatnie przejechać po zewnętrznej warstwie języka (jakby zbierając nalot znajdujący się na powierzchni).

Zobacz także:

Kolejnym etapem jest umieszczenie łyżeczki w woreczku. Później pozostaje tylko położenie "pakunku" w bardzo dobrze oświetlonym miejscu, czyli np. pod lampką i cierpliwe czekanie przez minutę. Gotowe. Teraz można odczytać wyniki domowego testu.

Domowy test łyżeczki
Domowy test łyżeczki (123rf)

2. Wyniku testu

Zapach:

 • Lekko słodki zapach - może świadczyć o podwyższonym cukrze, a nawet cukrzycy,
 • Zapach amoniaku - sygnalizuje, że organizm może mieć problemy z nerkami,
 • Brzydki zapach - to znak, że możemy mieć problemy z żołądkiem albo płucami.

Wygląd:

Widoczne plamy na łyżeczce są ogólnym sygnałem, że w organizmie dzieję się coś niedobrego. Mogą być to pewne niedobory witamin lub minerałów, a także sygnały ostrzegające przed chorobą.

Musisz to wiedzieć:

 • Żółte plamy - to znak, że prawdopodobnie masz problemy z tarczycą,
 • Fioletowe plamy - świadczą o słabym krążeniu, wysokim cholesterolu i zapaleniu oskrzeli,
 • Białe plamy - to kłopoty z układem oddechowym,
 • Pomarańczowe plamy - problemy z nerkami.

Jeśli łyżeczka nie posiada zapachu ani widocznych plam to znaczy, że w teorii nie powinniśmy się niepokoić o swoje zdrowie. Jednak pamiętajmy, że ta metoda posiada charakter wyłącznie informacyjny. Nie jest w stanie zastąpić nam prawdziwych badań laboratoryjnych. Dlatego co jakiś czas warto udać się do lekarza w celu wykonania, chociażby podstawowej morfologii krwi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Test łyżeczki na stan zdrowia
Test łyżeczki na stan zdrowia (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza