Trwa ładowanie...

Protopic - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Protopic to lek o działaniu immunosupresyjnym, wydawany na receptę i dostępny w formie maści. Stosowany jest w dermatologii i wenerologii do leczenia miejscowego atopowego zapalenia skóry.

spis treści

1. Protopic – charakterystyka

Substancją czynną maści Protopic jest takrolimus – organiczny związek chemiczny z grupy inhibitorów kalcyneuryny, makrolidów o silnym działaniu immunosupresyjnym. Protopic stosuje się miejscowo w leczeniu AZS, czyli atopowego zapalenia skóry - choroby o podłożu genetycznym, wywołanej nieprawidłową reakcją układu odpornościowego, która powoduje stan zapalny, taki jak suchość skóry, świąd czy zaczerwienienie. Zadanie protopic to hamowanie reakcji zapalnych.

Zobacz film: "Czym jest atopowe zapalenie skóry?"

Jednorazowe i wielokrotne stosowanie maści Protopic u osób zdrowych powoduje minimalne wchłanianie się substancji czynnej do krążenia ogólnego, a działanie ogólnoustrojowe jest niewielkie lub zerowe. W przypadku stosowania na większe powierzchnię skóry, wchłanianie może się zwiększyć. Szybkość i stopień wchłaniania protopicu przez skórę ulega zmniejszeniu wraz z poprawą jej stanu. Maść Protopic ma żółtawy lub biały kolor. Dostępna jest w 2 pojemnościach: 30, 60 gramów i 2 stężeniach: Protopic 0,1% oraz Protopic 0,03 %.

Co powinieneś wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry?
Co powinieneś wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry? [10 zdjęć]

Atopowe zapalenie skóry (AZS), nazywane również wypryskiem atopowym, to schorzenie skórne o gwałtownym

zobacz galerię

2. Protopic – wskazania

Lek Protopic wskazany jest w leczeniu objawowym zmian chorobowych skóry powstałych w wyniku atopowego zapalenia skóry.

Maść Protopic stosuje się w leczeniu u dorosłych oraz dzieci po 16. roku życia w przypadku, gdy zwiodło leczenie tradycyjne, na przykład kortykosteroidami; w leczeniu umiarkowanych zaostrzeń oraz ciężkich postaci AZS u dzieci po 2. roku życia w przypadku, gdy zwiodło leczenie konwencjonalne, takie jak stosowanie kortykosteroidów; w leczeniu podtrzymującym ciężkich i umiarkowanych postaci atopowego zapalenia skóry, aby zapobiec reemisji i przedłużeniu czasu bez reemisji u pacjentów, u których występują one co najmniej 4 razy w roku lub częściej i u których leczenie maścią Protopic przynosiło rezultaty przy stosowaniu 2 raz na dobę przez okres nie dłuższy niż 6 tygodni.

3. Protopic – przeciwwskazania

Maści Protopic nie należy stosować u pacjentów wykazujących nadwrażliwość na takrolimus lub jakąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie oraz na antybiotyki makrolidowe (klarytromycyna, erytromycna, ezytromycyna). Leku nie należy stosować u dzieci, które nie ukończyły 2. roku życia. Leku Protopic nie należy stosować u kobiet ciężarnych i matek karmiących, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.

Zobacz także:

4. Protopic – dawkowanie

Maść Protopic stosuje się miejscowo, według zaleceń lekarza. Nie należy stosować maści w sposób ciągły przez długi okres. Maść należy nanieść na objęty zmianami chorobowymi obszar. Czynność powtarzać aż do całkowitego zagojenia się zmian. Lek Protopic można stosować na skórę całego ciała, lecz nie należy go stosować na błony śluzowe i pod opatrunkami okluzyjnymi.

5. Protopic – skutki uboczne

Podczas stosowania maści Protopic mogą wystąpić niepożądane działania, t.j.: zaczerwienienie, parestazje, podrażnienie, świąd, wysypka, zakażenie skóry, zwiększenie wrażliwości skóry, nietolerancja alkoholu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Izabela Lenartowicz
Zadanie protopic to hamowanie reakcji zapalnych
Zadanie protopic to hamowanie reakcji zapalnych (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza