Trwa ładowanie...

"Przestańcie smażyć swoją skórę". Dramatyczny apel kobiety, która wygrała z czerniakiem

 Monika Suszek
30.11.2018 09:24
"Przestańcie smażyć swoją skórę". Dramatyczny apel kobiety, która wygrała z czerniakiem
"Przestańcie smażyć swoją skórę". Dramatyczny apel kobiety, która wygrała z czerniakiem (Bethany Greenway (Facebook))

Kolejne ostrzeżenie przed niebezpiecznymi skutkami zbyt długiego przebywania na słońcu. To historia 39-letniej Amerykanki. Czerniak nie pojawił się u niej w postaci czarnego pieprzyka - uwidocznił się jako pieg.

1. Obserwuj swoją skórę

Początkowo na jej twarzy, powyżej lewej brwi pojawił się pieg. Był nieco większy od pozostałych, jednak nie wzbudzał obawy u Amerykanki.

"Myślałam, że znamię na twarzy było spowodowane hormonami ciążowymi” - wspomina kobieta w rozmowie z serwisem Today.com.

Tak naprawdę był to początek jej walki o zycie. Jak się okazało, był to najgorszy typ czerniaka – postać bezbarwnikowa. Jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych i może występować na błonie śluzowej jamy ustnej, na narządach płciowych, na oku bądź w przewodzie pokarmowym. By ocalić życie kobiety, lekarze musieli wyciąć część mięśnia z jej czoła. To była jedyna opcja, by ocalić jej życie.

Zobacz film: "Udar słoneczny - jak sobie z nim radzić"
(Bethany Gambardella-Greenway (Facebook))

Sprawdź koniecznie:

Poświęć nam 5 minut i powiedz, jak możemy być jeszcze lepsi!

2. Walka o zdrowie i ostrzeżenie na Facebooku

Bethany Greenway dokumentowała zmagania z trudną chorobą. Chciała, by jej przypadek był ostrzeżeniem dla innych. Swoją historię opisała na Facebooku. Dokładnie opisała leczenie i pokazała przerażające zdjęcia zmiany nowotworowej na twarzy. Bethany twierdzi, że umieściła je nie po to, by kogoś straszyć, ale przestrzec.

(Bethany Gambardella-Greenway (Facebook))

Sprawdź koniecznie:

Nie masz planów na wakacje? Nie martw się, mamy dla ciebie propozycje

3. Początek

Wszystko rozpoczęło się jesienią 2014 roku. Greenway zauważyła brązową plamę nad lewym okiem. Stopniowo zaczęła odczuwać ból w miejscu zmiany. To zaczęlo ją niepokoić, zwłaszcza że jej matka walczyła z czerniakiem, kiedy była w jej wieku. Amerykanka długo się nie zastanawiała - postanowiła pojechać jak najszybciej do dermatologa. Lekarz zlecił biopsję. Okazało się, że brązaowa plama to czerniak, ale na środku rozwinęła się najgorsza jego odmiana – czerniak desmoplastyczny.

"To rzadka forma choroby, która na początku może nie wzbudzać niepokoju. Pojawiają się zmiany na skórze, lekkie zabarwienie lub wybielenie naskórka - powiedziała w wywiadzie z Today.com dermatolog dr Julie Karen zajmująca się kobietą. "Czerniak nie musi objawiać się czarną plamą. Każda zmiana na skórze powinna być przez nas bacznie obserwowana. Powinniśmy zwrócić uwagę, czy nie ma zaczerwienienia, opuchlizny bądź plamki na skórze, która zmienia swój rozmiar" - mówi dr Karen.

(Bethany Gambardella-Greenway (Facebook))
(Bethany Gambardella-Greenway (Facebook))

4. Długie leczenie

Greenway została poddana dwóm operacjom. Najpierw lekarze usunęli skórę, następnie musieli dostać się do ogniska choroby. Czerniak desmoplastyczny ulokowany był głęboko, prawie przy kości, co wyjaśniło, dlaczego kobieta czuła ból. Lekarze usunęli węzły chłonne w pobliżu jej lewego ucha, które również zawierały komórki czerniaka.

Operacje zostawiły wielką bliznę na czole kobiety. By ją zmniejszyć, lekarze zdecydowali się na przeszczep skóry z uda. Do czoła przyszyto jej żółtą gąbkę, która miała utrzymać wszystko na miejscu. Potem musiała czekać, aby organizm "zaakceptował" nową skórę.

Od diagnozy do wyleczenia minęły 2 lata. Jak mówi kobieta: "Było warto przez to wszystko przejść. Teraz muszę baczenie obserwować zarówno miejsce na czole, jak i całe ciało, czy czerniak nie rozprzestrzenił się w innej lokalizacji. Tak samo postępuję z moimi dziećmi i mężem. Apeluje również do wszystkich czytelników – uważajcie na słońce i obserwujcie swoje ciała. Przestańcie smażyć swoją skórę”.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze