Trwa ładowanie...

Przezskórna perfuzja wątroby u chorych na czerniaka oka

Czerniak oka u wielu chorych rozprzestrzenia się do wątroby. Niestety, nie ma skutecznej metody leczenia tej choroby, a chorzy umierają zwykle w ciągu 2-4 miesięcy. Zaledwie 10% pacjentów przeżywa cały rok. Naukowcy opracowują nową metodę leczenia, która wyraźnie wydłuża okres bez rozwoju choroby.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Badania nad zatrzymaniem przerzutów u chorych na czerniaka

Nowa metoda leczenia nosi miano przezskórnej perfuzji wątroby i polega na ekspozycji wątroby na duże dawki chemioterapii bez narażania reszty ciała na skutki uboczne. Lek jest podawany bezpośrednio do wątroby za pomocą cewnika wewnątrz tętniczego na okres 30 minut. Krew wypływająca naczyniami krwionośnymi z wątroby jest przechwytywana i filtrowana przez specjalny cewnik w celu zatrzymania leku i oczyszczenia krwi. W ten sposób lek dostaje się wyłącznie do wątroby, gdzie zwalcza przerzuty nowotworowe, a samo leczenie jest minimalnie inwazyjne. Gdy wątroba wróci do dobrego stanu po terapii, procedurę ponawia się co 4-8 tygodni.

2. Skuteczność przezskórnej perfuzji wątroby

Badania wykazały, że długość życia chorych, którym podawano chemioterapię do wątroby wyniosła około 8,1 miesiąca. Dla porównania długość życia pacjentów z przerzutami do wątroby, którzy otrzymywali tradycyjne metody leczenia wyniosła średnio 1,6 miesiąca. Naukowcy podkreślają, że w przypadku nieuleczalnej choroby, jaką jest czerniak oka z przerzutami do wątroby, możliwość przedłużenia życia chorego o kilka miesięcy ma niebagatelne znaczenie. Przyznają, że skutki uboczne przezskórnej perfuzji wątroby, czyli neutropenia oraz małopłytkowość, są poważniejsze niż w przypadku innych metod, ale utrzymują się jedynie przez krótki czas. Przezskórna perfuzja wątroby może mieć zastosowanie nie tylko w przypadku czerniaka oka z przerzutami do wątroby, ale i innych nowotworów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.