Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Przyjaciele – twoja nowa rodzina?

„Jak zwykle – koledzy ważniejsi od rodziny” – ile razy słyszałeś te słowa w dzieciństwie, wracając spóźnionym ze szkoły lub placu zabaw? Od kilku lat można zauważyć rosnące znaczenie przyjaźni. Dla wielu osób jest ona ważniejsza od relacji rodzinnych, a nawet partnerskich…

Zobacz film

1. Rodziny się nie wybiera, przyjaciół – tak

Każdy z nas odczuwa silną potrzebę komunikacji. Relacje z drugim człowiekiem są ważne dla zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa i akceptacji. Według badaczy aż 60% z nas stawia przyjaźń ponad sukces zawodowy i rodzinę.

Popularne seriale toczą się wokół relacji z przyjaciółmi. Perypetie głównych bohaterów Teorii wielkiego podrywu, Girls, Jak poznałem waszą matkę – niejako odzwierciedlają współczesne realia, w których często większość wolnego czasu spędzamy ze znajomymi niż z rodziną. Dlaczego przyjaźń jest dla nas tak ważna? Nie mamy wpływu na to, że z nielubianym wujkiem czy ciocią łączą nas więzy krwi, możemy natomiast zadecydować, z kim chcemy pielęgnować przyjacielskie relacje.

Zazwyczaj na swoich przyjaciół wybieramy osoby o podobnym podejściu do życia i systemie wartości. Szczególnie single odczuwają zwiększoną potrzebę spędzania czasu ze swoimi przyjaciółmi. Kiedy jesteśmy z dala od swojej rodziny, przyjaciele zastępują nam najbliższych, z którymi możemy dzielić wszystkie swoje smutki i radości, liczyć na ich pomoc w zwykłych codziennych sytuacjach. Jeżeli nie możemy polegać na swoich bliskich, a wiemy, że przyjaciel jest pod ręką, czujemy się lepiej, bezpieczniej… To właśnie z przyjaciółmi najczęściej rozmawiamy na intymne tematy i zwierzamy się z problemów, o których wstydzimy się mówić w gronie rodzinnym.

2. Rodzina a przyjaciele – można to pogodzić?

Mąż spędzający sobotni wieczór na piwie z kumplami lub żona, która potrafi godzinami rozmawiać przez telefon z przyjaciółką – nie ma w tym nic niepokojącego do czasu, gdy sobotni wieczór staje się już niemal tradycją, a twoja ukochana zamiast randki coraz częściej wybiera zakupy z przyjaciółkami. Jeżeli przyjaźń jednak staje się dla nas wartością nadrzędną, może to doprowadzić do poważnych konfliktów małżeńskich i rodzinnych.

Wiele osób narzeka, że po wejściu w stałe związki zaniedbują swoich przyjaciół, z którymi dotychczas spędzali wiele czasu. Sztuką jest umiejętność oddzielenia życia rodzinnego od relacji przyjacielskich. Jeżeli więc zależy ci na podtrzymaniu przyjaźni, warto porozmawiać na ten temat z partnerem i wytłumaczyć, dlaczego spotkanie z przyjaciółmi jest dla ciebie tak ważne. Można też od czasu do czasu zaaranżować wspólne wypady do baru lub kina, aby twój partner nie czuł się zaniedbywany.

Przyjaciele – twoja nowa rodzina?
Przyjaciele – twoja nowa rodzina? (Zdjęcie przyjaciółek / Shutterstock)

Pamiętaj, że przyjaźń, podobnie jak miłość, to relacja budowana latami, a tworzenie długotrwałych relacji przyjacielskich wymaga wysiłku i zaangażowania. Tylko taka postawa sprawi, że będziesz mieć wokół siebie grono oddanych ludzi, na których zawsze możesz liczyć.

Nie wiesz, jak być prawdziwym przyjacielem? Porozmawiaj o tym na forum!

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy