Przyjaciele – twoja nowa rodzina?
„Jak zwykle – koledzy ważniejsi od rodziny” – ile razy słyszałeś te słowa w dzieciństwie, wracając spóźnionym ze szkoły lub placu zabaw? Od kilku lat można zauważyć rosnące znaczenie przyjaźni. Dla wielu osób jest ona ważniejsza od relacji rodzinnych, a nawet partnerskich…
1. Rodziny się nie wybiera, przyjaciół – tak
Każdy z nas odczuwa silną potrzebę komunikacji. Relacje z drugim człowiekiem są ważne dla zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa i akceptacji. Według badaczy aż 60% z nas stawia przyjaźń ponad sukces zawodowy i rodzinę.
Popularne seriale toczą się wokół relacji z przyjaciółmi. Perypetie głównych bohaterów Teorii wielkiego podrywu, Girls, Jak poznałem waszą matkę – niejako odzwierciedlają współczesne realia, w których często większość wolnego czasu spędzamy ze znajomymi niż z rodziną. Dlaczego przyjaźń jest dla nas tak ważna? Nie mamy wpływu na to, że z nielubianym wujkiem czy ciocią łączą nas więzy krwi, możemy natomiast zadecydować, z kim chcemy pielęgnować przyjacielskie relacje.
Zazwyczaj na swoich przyjaciół wybieramy osoby o podobnym podejściu do życia i systemie wartości. Szczególnie single odczuwają zwiększoną potrzebę spędzania czasu ze swoimi przyjaciółmi. Kiedy jesteśmy z dala od swojej rodziny, przyjaciele zastępują nam najbliższych, z którymi możemy dzielić wszystkie swoje smutki i radości, liczyć na ich pomoc w zwykłych codziennych sytuacjach.
Jeżeli nie możemy polegać na swoich bliskich, a wiemy, że przyjaciel jest pod ręką, czujemy się lepiej, bezpieczniej… To właśnie z przyjaciółmi najczęściej rozmawiamy na intymne tematy i zwierzamy się z problemów, o których wstydzimy się mówić w gronie rodzinnym.
2. Rodzina a przyjaciele – można to pogodzić?
Mąż spędzający sobotni wieczór na piwie z kumplami lub żona, która potrafi godzinami rozmawiać przez telefon z przyjaciółką – nie ma w tym nic niepokojącego do czasu, gdy sobotni wieczór staje się już niemal tradycją, a twoja ukochana zamiast randki coraz częściej wybiera zakupy z przyjaciółkami. Jeżeli przyjaźń jednak staje się dla nas wartością nadrzędną, może to doprowadzić do poważnych konfliktów małżeńskich i rodzinnych.
Wiele osób narzeka, że po wejściu w stałe związki zaniedbują swoich przyjaciół, z którymi dotychczas spędzali wiele czasu. Sztuką jest umiejętność oddzielenia życia rodzinnego od relacji przyjacielskich. Jeżeli więc zależy ci na podtrzymaniu przyjaźni, warto porozmawiać na ten temat z partnerem i wytłumaczyć, dlaczego spotkanie z przyjaciółmi jest dla ciebie tak ważne. Można też od czasu do czasu zaaranżować wspólne wypady do baru lub kina, aby twój partner nie czuł się zaniedbywany.
Pamiętaj, że przyjaźń, podobnie jak miłość, to relacja budowana latami, a tworzenie długotrwałych relacji przyjacielskich wymaga wysiłku i zaangażowania. Tylko taka postawa sprawi, że będziesz mieć wokół siebie grono oddanych ludzi, na których zawsze możesz liczyć.