Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Katarzyna Binder

5 mądrych rzeczy, które powinieneś zrobić przed snem

Avatar placeholder
31.12.2018 16:22
5 mądrych rzeczy, które powinieneś zrobić przed snem
5 mądrych rzeczy, które powinieneś zrobić przed snem (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Dobrze zakończony dzień, to gwarancja dobrego poranka. Leżenie przed telewizorem czy surfowanie w Internecie na chwilę przed snem z pewnością nie wpłynie pozytywnie ani na jego jakość, ani na nasze samopoczucie o świcie. Pewne wieczorne nawyki mogą jednak ułatwić opuszczenie rankiem ciepłej pościeli.

spis treści

1. Przygotuj śniadanie

Ile razy pożywne śniadanie zastępowała nam wypita w pośpiechu kawa? Jeżeli zdajemy sobie sprawę z tego, że na przygotowanie pełnowartościowego posiłku zwyczajnie nie mamy czasu, warto zrobić to poprzedniego dnia, przed położeniem się do łóżka. Wystarczy do szklanej miseczki z pokrywką wsypać odrobinę ulubionych ziaren z dodatkiem migdałów czy rodzynek, a rano po prostu zalać je jogurtem. Zawarte w zdrowym śniadaniu składniki odżywią nie tylko ciało, ale także i mózg, pozytywnie wpływając na procesy myślowe.

2. Podsumuj miniony dzień

10 sposobów na lepszy sen
10 sposobów na lepszy sen [10 zdjęć]

Czy używasz przed snem urządzeń emitujących niebieskie światło? Okazuje się, że mogą one utrudniać zasypianie.

zobacz galerię
Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Naukowcy przekonują, że refleksja nad minionym dniem to doskonały sposób, by zwiększyć skuteczność własnych działań. Warto zatem poświęcić przed snem przynajmniej kilka minut, by odpowiedzieć sobie na parę pytań dotyczących tego, co udało nam się osiągnąć w ciągu kilkunastu ostatnich godzin, a co nam się nie powiodło. Jaka może być tego przyczyna? Co zrobić, by nie powtórzyć popełnionych błędów? Praktyka ta pomoże nam uświadomić sobie słabe strony i wyeliminować powtarzające się błędy.

3. Zaplanuj nadchodzące wydarzenia

Planowanie ma wiele zalet: daje możliwość wykonania zadań w krótszym czasie, zmniejsza związane z nimi obciążenie psychiczne i przyspiesza proces realizacji celów
Planowanie ma wiele zalet: daje możliwość wykonania zadań w krótszym czasie, zmniejsza związane z nimi obciążenie psychiczne i przyspiesza proces realizacji celów

Kolejnym zdrowym nawykiem przed snem jest opracowanie planu na nadchodzący dzień - to najlepszy sposób, by zmaksymalizować efekty własnej pracy – uporządkowany grafik jest bowiem podstawą sukcesu. Chaotyczne działania wiążą się z silnym stresem, nad którym nie zapanujemy, dopóki nie uda nam się okiełznać czekających obowiązków. Dlaczego warto robić to właśnie przed nocnym wypoczynkiem? Otóż podczas zdrowego snu nasz mózg przetwarza nagromadzone informacje, selekcjonuje je, odrzucając te, które nie mają większego znaczenia. Udowodniono także, że w tym właśnie czasie tworzone są nowe połączenia między komórkami, co wpływa na jakość naszych procesów myślowych, które przekładają się na konkretne działania.

4. Okaż wdzięczność

Wielu ludzi wykazuje silną tendencję do rozpamiętywania negatywnych doświadczeń i złych emocji, które towarzyszyły im podczas minionego dnia. Takie nastawienie zdecydowanie zwiększa jednak poziom odczuwanego stresu, co nie ma najlepszego wpływu ani na nasze zdrowie, ani na samopoczucie. Leżąc w ciepłym łóżku, postarajmy skoncentrować się na jaśniejszej stronie naszego życia. Doceńmy dobre rzeczy, w których mieliśmy swój udział. Spróbujmy skupić się na tym, co pozytywne – optymistyczne podejście do życia przełoży się na efektywność pracy. Ponadto chętniej będziemy podejmować się zadań, które wcześniej omijaliśmy szerokim łukiem, dzięki czemu zdobędziemy nowe umiejętności i narzędzia pomocne w pokonywaniu kolejnych barier.

5. Poświęć kwadrans na czytanie

Korzyści płynące z czytania są nieocenione – nic zatem dziwnego, że biblioterapia wykorzystywana jest w psychologii i psychoterapii
Korzyści płynące z czytania są nieocenione – nic zatem dziwnego, że biblioterapia wykorzystywana jest w psychologii i psychoterapii

Czytanie przed snem nie tylko pomoże nam się odprężyć. Poświęcenie przynajmniej kilkunastu minut na lekturę rozwinie zasób naszego słownictwa, pozytywnie wpłynie na umiejętności poznawcze, wyraźnie poprawi pamięć i koncentrację. Na tym jednak nie koniec. Badania dowodzą, że regularne sięganie po książkę wspomaga kształtowanie pozytywnego wizerunku swojej osoby –  pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości i pewność siebie.

 

Źródło: daringtolivefully.com

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze