Przyjaźń między kobietą a mężczyzną

Często ludzie zadają pytanie: „Czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa?”. Jedni twierdzą, że tak, drudzy – że nie, bo istnieje ryzyko, iż któraś ze stron bardziej zaangażuje się w relację. Czasami faktycznie przyjaźń damsko-męską traktuje się jako substytut związku, szczególnie wtedy, gdy nie satysfakcjonuje relacja z partnerem. Gdy jednak człowiek czuje się zrealizowany i kochany w związku prywatnym, nie patrzy na przyjaciela z perspektywy płci. Jak wygląda przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną? Czy może być to prawdziwa przyjaźń?

Zobacz film: "HydePark: Damsko-męska przyjaźń"

Przyjaciel płci przeciwnej

W społeczeństwie funkcjonuje mit, że wszystkie relacje damsko-męskie mają zabarwienie erotyczne. Mężczyzna i kobieta spotykają się przecież na różnych płaszczyznach i w różnych kontekstach. Są relacje ojciec-córka, pracodawca-pracownica, brat-siostra i jest relacja przyjaciel-przyjaciółka. Ktoś może zarzucić, że przecież każda z nich ma inny charakter. Zgadza się, co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Nie ma co polemizować również z faktem, że przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną może być dobrym wstępem i bazą dla rozwoju poważnej relacji intymnej. I cóż w tym złego, jeśli dwoje bliskich sobie singli płci przeciwnej zaczyna dostrzegać w sobie coś więcej niż tylko powiernika tajemnic, kolegę do wypłakania się w rękaw czy kumpla do wyjścia na piwo? Przyjaźń może stać się etapem do miłości. Ważne tylko, by przyjaźni nie poświęcić na rzecz źle pojmowanego uczucia, które opiera się tylko na zauroczeniu, fascynacji, pożądaniu i atrakcyjności seksualnej.

Przerodzenie przyjaźni w miłość

Prawdopodobieństwo, że przyjaźń damsko-męska może przerodzić się w poważniejszą relację, pojawia się wówczas, gdy przyjaciele są samotni albo przeżywają trudności czy kryzysy w swoich związkach ze współmałżonkiem. Wówczas pojawia się ryzyko, że przyjaźń z przyjacielem płci przeciwnej służy zaspokojeniu braków i deficytów, jakich człowiek doświadcza w związku intymnym. W takim przypadku relacja przyjaciel-przyjaciółka przestaje mieć charakter przyjacielski, a zaczyna nosić znamiona relacji rekompensującej niedostatki miłości w związku partnerskim.

Ktoś powie: „Przecież przyjaciele płci przeciwnej nie pozwolą sobie na zakochanie czy fascynację i pożądliwość, bo przyjaźń z definicji jest aseksualna”. I ma rację. Jednak kiedy człowiek czuje się niedowartościowany i niekochany, może ulec pokusie romansu z przyjacielem, który dodatkowo jest dla niego atrakcyjny seksualnie i pociągający. Kim bowiem jest przyjaciel? Osobą, która wspiera, bezinteresownie pomaga, doradza, akceptuje wady, słabości i porażki przyjaciela, potrafi słuchać, rozmawiać, milczeć, pocieszyć, konstruktywnie skrytykować, z którą czujesz się bezpiecznie, świetnie się bawisz, przy której nie trzeba się wstydzić własnych łez, nie trzeba udawać kogoś innego, lepszego. Czyż taki przyjaciel nie jest cudownym kandydatem na partnera życiowego?

Przyjaźń z eks

Przyjaźń damsko-męska jest często uznawana za mit i niewiele osób wierzy w to, że taka relacja może być szczera. Jeśli do tego dochodzi fakt, że pozytywne...

Odróżnienie miłości od przyjaźni

Jak rozpoznać, gdzie przebiega ta cienka granica między przyjaźnią a miłością? Jeżeli traktujesz relację z osobą płci przeciwnej jako związek totalny, czyli taki, w którym chcesz mieć partnera na wyłączność, to nazywając taki układ „przyjaźnią”, robisz sobie i jemu krzywdę. To samooszukiwanie. Warto wówczas zastanowić się, dlaczego wolisz funkcjonować w swojej oraz w społecznej percepcji jako przyjaciółka niż potencjalna partnerka? Być może ulegasz mitowi romantycznej miłości? Może przyjaźń jest sposobem na leczenie smutków i cierpień doświadczanych w małżeństwie?

Może boisz się, że przyznanie się do miłości do przyjaciela zakończy się rozwodem z obecnym współmałżonkiem, a to przecież wbrew twojemu systemowi wartości? Może przyjaźń jest takim zawoalowanym sposobem na „podwójne życie”? Może nie chcesz nazwać relacji z przyjacielem jako „miłości” z obawy przed konsekwencjami? Jeżeli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco, to twoja relacja damsko-męska to nie przyjaźń, a raczej iluzja przyjaźni. Wówczas istnieje ryzyko romansu między przyjacielem-mężczyzną a przyjaciółką-kobietą, co potwierdza mit, że przyjaźń damsko-męska nie jest możliwa. Istnieją jednak mężczyźni, którzy przyjaźnią się z kobietami i kobiety, które przyjaźnią się z mężczyznami bez podtekstu erotycznego.

W jakich sytuacjach nie możesz nazwać relacji przyjaźnią?

Należy rozważyć następujące sytuacje:

  • Kiedy pragniesz partnera relacji na wyłączność. Przyjaźń dopuszcza świadomość, że w życiu przyjaciela są też inne, czasami ważniejsze osoby niż ty sam.
  • Kiedy zależy ci na bliskości cielesnej, wykonujesz gesty o charakterze seksualnym. W przyjaźni kontakt fizyczny zdarza się dość rzadko, tylko w szczególnych sytuacjach, np. uścisk na przywitanie lub jako forma składania gratulacji, i jest wyzbyty erotyzmu.
  • Kiedy uczucie spadło na ciebie nagle. Przyjaźń kształtuje się etapowo i dojrzewa powoli.
  • Kiedy czujesz się „odświętnie” i wyjątkowo. Przyjaźń to raczej relacja powszednia.
  • Kiedy doświadczasz huśtawki nastrojów lub euforii. Przyjaźń to więź względnie stabilna i spokojna, która nie przynosi ze sobą aż tak skrajnych emocji.
  • Kiedy bezustannie odczuwasz potrzebę kontaktu z przyjacielem. Przyjaźń potrafi czekać na spotkanie, jest cierpliwa i nienagląca.

Nawet jeśli twój przyjaciel pociąga cię pod względem seksualnym, to nie ma w tym nic złego, dopóki pragnienia erotyczne ograniczają się tylko do sfery umysłu. Kiedy jednak nie potrafisz kontrolować własnych emocji i reakcji, ryzyko romansu wzrasta. Może pojawić się wówczas seks z przyjaciółką lub seks z przyjacielem, a ten przekreśla układ przyjacielski, bo zaczyna istnieć sfera erotyczna. Ktoś powie: „Intymność jest przecież obecna także w przyjaźni”. Owszem, można np. rozmawiać na intymne tematy, ale w przyjaźni nie ma erotyzmu.

Konsekwencje źle pojmowanej przyjaźni damsko-męskiej

Jeżeli przyjaciele (mężczyzna i kobieta) mają satysfakcjonujące i udane życie prywatne, kiedy są osobiście zadowoleni z własnych kontaktów ze współmałżonkami, nie będą musieli szukać „ukojenia” w ramionach przyjaciela ani zaspokajać „głodu emocjonalnego”. Każde z nich będzie czuło się kochane i dowartościowane przez partnera życiowego. Każde z nich również świadomie będzie przestrzegało zasad przyjaźni i granic, których nie wolno przekraczać.

Jeżeli jednak przyjaciele traktują siebie nawzajem jako „zamienników partnerów”, to mogą się wzajemnie skrzywdzić. Któraś ze stron będzie rozczarowana, być może zaskoczona, nie będzie odwzajemniała uczuć drugiej. Poczucie odrzucenia może być początkiem końca przyjaźni. Jeżeli ma się rodzinę, istnieje ryzyko skrzywdzenia także najbliższych: męża, żony, dzieci. Konsekwencje mają wtedy jeszcze większy zasięg. Cierpienie dotyka większą ilość osób. Niby nie chciało się nikogo zranić, a „jakoś samo tak wyszło”. Jeżeli czujesz, że w relacji z małżonkiem coś się popsuło, nie szukaj ukojenia w ramionach przyjaciela płci przeciwnej. Trzeba porozmawiać z partnerem, powiedzieć o swoich obawach, wątpliwościach, potrzebach i uczuciach. Potrzeba ciągłego zaangażowania i pracy nad związkiem, a nie szukania alternatywnych rozwiązań w postaci przyjaciela – potencjalnego kochanka. W ten sposób szkodzisz, a nie naprawisz swojego związku.

Przyjaźń to świadome uczucie. Trzeba jednak rozeznania, uczciwości wobec siebie i autoanalizy. Czemu służy przyjaźń z przyjacielem płci przeciwnej? Czy nie wychodzę poza granice przyjaźni? Czy przyjaźń nie ma charakteru nieświadomej albo wypartej miłości? Czy nie oczekuję czegoś więcej ze strony przyjaciela? Czy mylę przyjaźń damsko-męską z pożądaniem, przywiązaniem, bezwarunkową akceptacją albo romansem?

psycholog Kamila Krocz, 4 miesiące temu

Relacje z przyjaciółmi

Komentarze (22)
JohnnyRay
JohnnyRay 4 miesiące temu

Większej kupy bzdur w pseudopsychologizowaniu nie czytałam. 1. Przyjaźnie bywają różne: i te monopłciowe i różnopłciowe, i takie które są kompletnie aseksualne i tzw. zauroczone, z chemią i podtekstem. Te zauroczone najczęściej stanowią potencjał na związek, i występują wtedy gdy np. jedno już funkcjonuje w związku małżeńskim, ale spotyka kogoś innego atrakcyjnego fizycznie i intelektualnie - izolować się wtedy? Serio? A po co? Takie zauroczone przyjaźnie są fajne i sexy, komplementy, opieka, troska, czułość pomagają a) wiedzieć czego się chce, a b) przetrwac w radosnym oczekiwaniu na swoją własna miłość. I jeszcze ta pani się w jednym myli - miłość jest zawsze romantyczna. No więc mam przyjaciela. I patrząc na ten tekst to mi się wydaje, że to takie jałowe i byle jakie słowo. To osoba na którą mogę liczyć, w której towarzystwie mam ochotę i potrzebę przebywać. Dla której jestem kimś bliskim i ważnym, obdarzanym zaufaniem absolutnym. Ma żonę, z którą jest szczęśliwy a w swoim sercu miejsce i dla mnie - i doskonale wie, że kobiety nie lubią czuć się nieatrakcyjne, wie, że chcą być sexy i lubią to. Co innego mieć tą świadomość a co innego przekraczać granice. Aha a na czym zdaniem tej pani psycholog miłość polega? Jak nie na przyjaźni, wypełnionej troską i namiętnością, w której mężczyzna zdecydował, że to będzie jego żona. Bo to jest decyzja i jest się w niej konsekwentnym. Może trochę chaotycznie piszę. Ale gdyby nie moja bliska osoba byłabym sama na świecie. Bardzo cenię, że jest. Świadomie kocham rozwijając to w przyjaźni a pewnego dnia w tym pojemnym sercu znajdzie się miejsce i na męża. Ale, gdyby nie opieka, troska, czułość i empatia jakiej doświadczam - nigdy bym nie uwierzyła w to, że można to znaleźć w innych ludziach.

Odpowiedz
~"kochanka"
~"kochanka" ponad rok temu

Przechodzę przez dramat. Kilka miesięcy temu zaprzyjaźniłam się z facetem. Znaliśmy się lata temu jedynie tak pobieżnie. On ma na swoim koncie dwa nieudane małżeństwa. Młodsze żony, opuściły go, wiążąc się z kims innym. Był tym zdruzgotany. Ja mam poza sobą jedno nieudane małżeństwo. Jestem w seperacji od 10 lat. On 10 lat po rozwodzie. Nazywaliśmy to niby przyjaźnią, ale wyglądało na to, że on samego początku był bardziej zaangażowany niż ja. Starałam się go nie oszukiwać i wyraznie mu mówić, że nie czuję do niego nic wielkiego ...Spotkaliśmy się raz, tego lata. Było trochę intymności. Fajnie było się poprzytulać, całować, itd. Oboje mieliśmy na to ochotę. Ale nie przekroczyliśmy granic, nie było seksu. Przez ostatnie miesiące on jest taki rozochocony. Wyznaje mi miłość... oczekuje tego samego odemnie. Nie jestem zainteresowana stałym z nim związkiem. Jest starszy odemnie o 9 lat, wydaje mi się, że to dużo. Mój poprzedni mąż był 7 lay młodszy. Bardzo lubię go nadal jako osobę. Nie chcę zostać jednak jego żoną. On jest zdruzgotany. Przytacza mi teraz wszystkie małe słówka wypowiedziane do niego, że go podpuszczałam, że on na tym bazował. Przeprosiłam go wielokrotnie. Niby mi to wybaczył. Ciągle jednak czuje się zraniony i liczy nadal, że coś się zmieni. Był facetem, który zawsze był atrakcyjny, lubiany przez kobiety. Po raz pierwszy w życiu doświadcza sytuacji, że ktoś go lekceważy i mówi "nie"... Nigdy nie chciałam zranić jego uczuć, czy go wykorzystać... Tak po prostu wyszło ... Myślałam, że będąc dorosłymi ludźmi mamy taki mały romansik ... Czuję się źle, widząc jago cierpienie ... Nie chcialam tego ...

Odpowiedz
~Paulina
~Paulina ponad rok temu

@~Julianna850: Pisalas to przeszlo rok temu... Ciekawa jestem jak potoczyly sie Twoje losy z tym przyjacielem. Dlaczego napisalas, ze NIGDY nie bedziecie w zyciu para? Domyslam sie, ze Ty albo on byliscie z kims wtedy zwiazani, ale nie bedac pewni swoich zwiazkow (z tymi innymi osobami)pozwalaliscie sobie na troche intymnosci w swojej przyjazni.

Odpowiedz
~Anna
~Anna ponad rok temu

A ja mam przyjaciela od 15 lat on w miedzy czasie sie ozenil ja jestem w zwiazku 7 lat . Nasza przyjazn jest mocna tyle ze jego zona o tym nie wie a moj partner jest zazdrosny. Ale nas oprocz przyjazni nic nie laczy . Wiec sie da i tyle. On jest bardzo przystojny ale oby dwoje jestesmy po studiach , kulturalni i wiemy na czym stoimy.

Odpowiedz
~...?
~...? ponad rok temu

@~Drożdżóweczka: Zgadzam się. :) Tez mam jednego przyjaciela i kilka przyjaciółek. Powiem szczerze, że różnica jest diametralna. O ile z dziewczynami zawsze jest tak, że jedna drugą nieświadomie podżega do nieporozumień (np. jak coś nie tak sformułujesz) o tyle on nie szuka powodu do kłótni i spokojnie słucha wyjaśnień. Dzięki temu przy nim nie muszę się martwić i pilnować z każdym słowem- czuję się spokojna i wyluzowana. Poza tym nigdy nie słyszałam od innych by kiedykolwiek źle o mnie mówił- z dziewczynami bywa różnie. No i najważniejsza różnica- dziewczyny ciągle licytują się która ma większy problem (1 z chłopakiem, druga z siostrą a 3 z nauką)- z nim każdy, nawet błahy problem jest równie ważny i trzeba drugą osobę wysłuchać. Wszystkie przyjaźnie są dla mnie równie ważne, ale muszę przyznać, że to on nauczył mnie jak być dobrą przyjaciółką. Niby reguły "gry" są te same, ale kobiety częściej je naginają co powoduje więcej niepotrzebnych napięć :)

Odpowiedz
~nieszczęśliwa
~nieszczęśliwa ponad rok temu

Bardzo fajny artykuł.Niestety jestem w podobnej sytuacji gdzie przyjaźń przerodziła się w miłość.Przyjaźniliśmy się 6 lat (chociaż chemia była od pierwszego spotkania)gdy wreszcie wyznaliśmy co do siebie czujemy od początku.Niestety obydwoje mamy rodziny i żeby ich nie krzywdzić rozluźnilismy nasze kontakty na kolejne 5 lat .Niestety nic to nie dało,sporadyczne telefony z okazji świąt i urodzin niestety nie pomogły,wystarczyło jedno spotkanie by znów iskrzyło między Nami.I On i ja dobrze wiemy, że nie było między nami typowej przyjaźni chociaż się staraliśmy -kochamy się.......Znów nie możemy doczekać się spotkań,dotyków mimochodem,przytulenia........Jednak przyjaźń damsko-męska istnieje ,ale zawsze ktoś jest bardziej zaangażowany.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Relacje z przyjaciółmi
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Relacje z przyjaciółmi
Relacje z przyjaciółmi

Dwie przyjaciółki

Dwie przyjaciółki

Przyjaciel to osoba, na której możesz polegać w każdej chwili, bez względu na sytuacje. Możesz mu zaufać i powierzyć swoje tajemnice. Warto pamiętać, że przyjaźń to relacja, o którą także trzeba dbać.

Relacje z przyjaciółmi

Jesteś atrakcyjny? To może zależeć od osób, z którymi się zadajesz

"Nigdy nie sądź książki po okładce", jak mówi przysłowie. Jednakże, jeśli chodzi o atrakcyjność, wydaje się, że za pomocą jednej książki osądzamy całą bibliotekę. Nowe badanie pokazują, że to, jak oceniana jest dana osoba może zależeć od tego, jak...

Relacje z przyjaciółmi

Męska przyjaźń

się na gruncie zawodowym czy przyjaciele, którzy swoją relację przyjacielską zawdzięczają znajomości i przyjaźni swoich partnerek życiowych czy żon

Relacje z przyjaciółmi

Zerwana przyjaźń

Zerwana przyjaźń

przyjacielskich stosunków. Wspomnienie o sytuacji, gdy przyjaciel zawodzi, powoduje nierzadko, że zamykamy się na bliższe relacje z innymi ludźmi (...) , by wyobrażono sobie, jak w danej sytuacji czuje się jego przyjaciel. Jeśli oboje...

Relacje z przyjaciółmi

9 rzeczy, za które zapominasz dziękować przyjacielowi

9 rzeczy, za które zapominasz dziękować przyjacielowi

Prawdomówność Chociaż prawdomówność nie zawsze przysparza nam przyjaciół, pozwala poznać tych prawdziwych. Podczas gdy wiele osób woli słodkie kłamstwo niż gorzką prawdę, najlepszy przyjaciel powinien być tą osobą, która nie boi się szczerości. Akceptacja...

Relacje z przyjaciółmi

Jak znaleźć prawdziwego przyjaciela?

Jak znaleźć prawdziwego przyjaciela?

Przyjaciele w naszym życiu Aby być szczęśliwym i pozostać przy zdrowych zmysłach, należy mieć przynajmniej kilkoro dobrych przyjaciół. Wszyscy ludzie potrzebują towarzystwa, dlatego nastolatki piszą SMS-y przy obiedzie, a osoby, które jeszcze rok temu...

Relacje z przyjaciółmi

4 zdrowotne korzyści z bycia hojnym

4 zdrowotne korzyści z bycia hojnym

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy chętniej okazujemy troskę i dzielimy się z potrzebującymi. Dawanie prezentów daje większą radość, niż otrzymywanie, ale czy wiedziałeś, że hojność pozytywnie wpływa na zdrowie? Przeczytaj o zdrowotnych korzyściach...

Relacje z przyjaciółmi

Czy można na tobie polegać?

We współczesnym świecie liczy się biznes, pieniądz, kariera. Dzisiejsza rzeczywistość nie sprzyja niestety prawdziwym przyjaźniom. Relacje (...) . Dlatego też często inni powierzają ci swoje zmartwienia i troski. Lubisz być pomocny(-a)...