Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Przyjaźń między kobietą a mężczyzną

Często ludzie zadają pytanie: „Czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest możliwa?”. Jedni twierdzą, że tak, drudzy – że nie, bo istnieje ryzyko, iż któraś ze stron bardziej zaangażuje się w relację. Czasami faktycznie przyjaźń damsko-męską traktuje się jako substytut związku, szczególnie wtedy, gdy nie satysfakcjonuje relacja z partnerem. Gdy jednak człowiek czuje się zrealizowany i kochany w związku prywatnym, nie patrzy na przyjaciela z perspektywy płci. Jak wygląda przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną? Czy może być to prawdziwa przyjaźń?

Przyjaźń z eks

Przyjaźń damsko-męska jest często uznawana za mit i niewiele osób wierzy w to, że taka relacja może być szczera. Jeśli do tego dochodzi fakt, że...

1. Przyjaciel płci przeciwnej

W społeczeństwie funkcjonuje mit, że wszystkie relacje damsko-męskie mają zabarwienie erotyczne. Mężczyzna i kobieta spotykają się przecież na różnych płaszczyznach i w różnych kontekstach. Są relacje ojciec-córka, pracodawca-pracownica, brat-siostra i jest relacja przyjaciel-przyjaciółka. Ktoś może zarzucić, że przecież każda z nich ma inny charakter. Zgadza się, co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Nie ma co polemizować również z faktem, że przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną może być dobrym wstępem i bazą dla rozwoju poważnej relacji intymnej. I cóż w tym złego, jeśli dwoje bliskich sobie singli płci przeciwnej zaczyna dostrzegać w sobie coś więcej niż tylko powiernika tajemnic, kolegę do wypłakania się w rękaw czy kumpla do wyjścia na piwo? Przyjaźń może stać się etapem do miłości. Ważne tylko, by przyjaźni nie poświęcić na rzecz źle pojmowanego uczucia, które opiera się tylko na zauroczeniu, fascynacji, pożądaniu i atrakcyjności seksualnej.

2. Przerodzenie przyjaźni w miłość

Prawdopodobieństwo, że przyjaźń damsko-męska może przerodzić się w poważniejszą relację, pojawia się wówczas, gdy przyjaciele są samotni albo przeżywają trudności czy kryzysy w swoich związkach ze współmałżonkiem. Wówczas pojawia się ryzyko, że przyjaźń z przyjacielem płci przeciwnej służy zaspokojeniu braków i deficytów, jakich człowiek doświadcza w związku intymnym. W takim przypadku relacja przyjaciel-przyjaciółka przestaje mieć charakter przyjacielski, a zaczyna nosić znamiona relacji rekompensującej niedostatki miłości w związku partnerskim.

Ktoś powie: „Przecież przyjaciele płci przeciwnej nie pozwolą sobie na zakochanie czy fascynację i pożądliwość, bo przyjaźń z definicji jest aseksualna”. I ma rację. Jednak kiedy człowiek czuje się niedowartościowany i niekochany, może ulec pokusie romansu z przyjacielem, który dodatkowo jest dla niego atrakcyjny seksualnie i pociągający. Kim bowiem jest przyjaciel? Osobą, która wspiera, bezinteresownie pomaga, doradza, akceptuje wady, słabości i porażki przyjaciela, potrafi słuchać, rozmawiać, milczeć, pocieszyć, konstruktywnie skrytykować, z którą czujesz się bezpiecznie, świetnie się bawisz, przy której nie trzeba się wstydzić własnych łez, nie trzeba udawać kogoś innego, lepszego. Czyż taki przyjaciel nie jest cudownym kandydatem na partnera życiowego?

3. Odróżnienie miłości od przyjaźni

Jak rozpoznać, gdzie przebiega ta cienka granica między przyjaźnią a miłością? Jeżeli traktujesz relację z osobą płci przeciwnej jako związek totalny, czyli taki, w którym chcesz mieć partnera na wyłączność, to nazywając taki układ „przyjaźnią”, robisz sobie i jemu krzywdę. To samooszukiwanie. Warto wówczas zastanowić się, dlaczego wolisz funkcjonować w swojej oraz w społecznej percepcji jako przyjaciółka niż potencjalna partnerka? Być może ulegasz mitowi romantycznej miłości? Może przyjaźń jest sposobem na leczenie smutków i cierpień doświadczanych w małżeństwie?

Może boisz się, że przyznanie się do miłości do przyjaciela zakończy się rozwodem z obecnym współmałżonkiem, a to przecież wbrew twojemu systemowi wartości? Może przyjaźń jest takim zawoalowanym sposobem na „podwójne życie”? Może nie chcesz nazwać relacji z przyjacielem jako „miłości” z obawy przed konsekwencjami? Jeżeli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco, to twoja relacja damsko-męska to nie przyjaźń, a raczej iluzja przyjaźni. Wówczas istnieje ryzyko romansu między przyjacielem-mężczyzną a przyjaciółką-kobietą, co potwierdza mit, że przyjaźń damsko-męska nie jest możliwa. Istnieją jednak mężczyźni, którzy przyjaźnią się z kobietami i kobiety, które przyjaźnią się z mężczyznami bez podtekstu erotycznego.

4. W jakich sytuacjach nie możesz nazwać relacji przyjaźnią?

Należy rozważyć następujące sytuacje:

  • Kiedy pragniesz partnera relacji na wyłączność. Przyjaźń dopuszcza świadomość, że w życiu przyjaciela są też inne, czasami ważniejsze osoby niż ty sam.
  • Kiedy zależy ci na bliskości cielesnej, wykonujesz gesty o charakterze seksualnym. W przyjaźni kontakt fizyczny zdarza się dość rzadko, tylko w szczególnych sytuacjach, np. uścisk na przywitanie lub jako forma składania gratulacji, i jest wyzbyty erotyzmu.
  • Kiedy uczucie spadło na ciebie nagle. Przyjaźń kształtuje się etapowo i dojrzewa powoli.
  • Kiedy czujesz się „odświętnie” i wyjątkowo. Przyjaźń to raczej relacja powszednia.
  • Kiedy doświadczasz huśtawki nastrojów lub euforii. Przyjaźń to więź względnie stabilna i spokojna, która nie przynosi ze sobą aż tak skrajnych emocji.
  • Kiedy bezustannie odczuwasz potrzebę kontaktu z przyjacielem. Przyjaźń potrafi czekać na spotkanie, jest cierpliwa i nienagląca.

Nawet jeśli twój przyjaciel pociąga cię pod względem seksualnym, to nie ma w tym nic złego, dopóki pragnienia erotyczne ograniczają się tylko do sfery umysłu. Kiedy jednak nie potrafisz kontrolować własnych emocji i reakcji, ryzyko romansu wzrasta. Może pojawić się wówczas seks z przyjaciółką lub seks z przyjacielem, a ten przekreśla układ przyjacielski, bo zaczyna istnieć sfera erotyczna. Ktoś powie: „Intymność jest przecież obecna także w przyjaźni”. Owszem, można np. rozmawiać na intymne tematy, ale w przyjaźni nie ma erotyzmu.

5. Konsekwencje źle pojmowanej przyjaźni damsko-męskiej

Jeżeli przyjaciele (mężczyzna i kobieta) mają satysfakcjonujące i udane życie prywatne, kiedy są osobiście zadowoleni z własnych kontaktów ze współmałżonkami, nie będą musieli szukać „ukojenia” w ramionach przyjaciela ani zaspokajać „głodu emocjonalnego”. Każde z nich będzie czuło się kochane i dowartościowane przez partnera życiowego. Każde z nich również świadomie będzie przestrzegało zasad przyjaźni i granic, których nie wolno przekraczać.

Jeżeli jednak przyjaciele traktują siebie nawzajem jako „zamienników partnerów”, to mogą się wzajemnie skrzywdzić. Któraś ze stron będzie rozczarowana, być może zaskoczona, nie będzie odwzajemniała uczuć drugiej. Poczucie odrzucenia może być początkiem końca przyjaźni. Jeżeli ma się rodzinę, istnieje ryzyko skrzywdzenia także najbliższych: męża, żony, dzieci. Konsekwencje mają wtedy jeszcze większy zasięg. Cierpienie dotyka większą ilość osób. Niby nie chciało się nikogo zranić, a „jakoś samo tak wyszło”. Jeżeli czujesz, że w relacji z małżonkiem coś się popsuło, nie szukaj ukojenia w ramionach przyjaciela płci przeciwnej. Trzeba porozmawiać z partnerem, powiedzieć o swoich obawach, wątpliwościach, potrzebach i uczuciach. Potrzeba ciągłego zaangażowania i pracy nad związkiem, a nie szukania alternatywnych rozwiązań w postaci przyjaciela – potencjalnego kochanka. W ten sposób szkodzisz, a nie naprawisz swojego związku.

Przyjaźń to świadome uczucie. Trzeba jednak rozeznania, uczciwości wobec siebie i autoanalizy. Czemu służy przyjaźń z przyjacielem płci przeciwnej? Czy nie wychodzę poza granice przyjaźni? Czy przyjaźń nie ma charakteru nieświadomej albo wypartej miłości? Czy nie oczekuję czegoś więcej ze strony przyjaciela? Czy mylę przyjaźń damsko-męską z pożądaniem, przywiązaniem, bezwarunkową akceptacją albo romansem?

Komentarze (19)
~zagubiona 16
~zagubiona 16

można rzec że igra się z własnymi uczuciami:(. tylko póżniej trudno sie z tego wyleczyć.

Odpowiedz
~O.S.T.R.A.
~O.S.T.R.A.

świetny artykuł. jednak nieco dosadnie uświadamiający to, czego się obawiało

Odpowiedz
~zagadka
~zagadka

a ja mam takiego"przyjaciela" ja jestem wolna, a on się rozwodzi... mieliśmy ze sobą pracować - nie pracujemy... bo ciężko rozdzielić sprawy osobiste od zawodowych. Teraz rozmawia ze mną o tym, że trudno mu się jakoś pozbierać, a chciałby ułożyć sobie życie na nowo i zapytał czy jak się rozwodzi to spotykanie z kobieta jest zdrada... ja nie umiałam mu powiedzieć... bo co powinnam. Nie wiem. kazałam zapytać adwokata. ...a jak się ze mną przywitał i powiedział witaj moja przyjaciółko, koleżanko... kurczę ja nie chcę być jego przyjaciółką czy koleżanką tylko kobietą... słuchajcie co robić?

Odpowiedz
~zagadka
~zagadka

@~zagubiona 16:
kochana nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. najważniejsze by był człowiekiem wolnym. Inaczej jest klapa. Poza tym odwaga... umieć mówić o tym co się czuje i czego się pragnie... zawsze istnieje ryzyko, że druga osoba postrzega to inaczej... ale kto nie ryzykuje ten szampana nie pije:))

Odpowiedz
~weiki3
~weiki3

witam, ja mam pytanie. Mój nowo poznany kolega zaproponował mi przyjaźn, powiedział, że nie jest gotowy na związek, ja z kolei bardzo bym tego chciała, o czym on wie. Mam w związku z tym pytanie, jak odebrać sytuację, kiedy ja go pierwsza pocałuję w usta on nie protestuje, a wręcz robi to z języczkiem.
Jest to dla mnie bardzo ważne

Odpowiedz
~Urocza
~Urocza

Hmmm.... A ja właśnie nie wiem co myśleć :/ mam przyjaciela i to takiego , że w ogień za nim skończę a jednak widzę i to nie tylko ja że jednak on chce coś wiecej. To fajny chłopak ale dla mnie ważniejsza jest przyjaźń. Nie chcę żeby poczuł się odrzucony. Bardzo mi na nim zależy :) oczywiście jako na przyjacielu :)

Odpowiedz
~Julianna850
~Julianna850

Jestem w przyjaźni z mężczyzna od 12 lat rozumiemy się na spojrzenie w oczy, wiemy o sobie wszystko radzimy się sobie wzajemnie ale nikt niczego nie narzuca nie sugeruje. Idziemy na imprezę moglibyśmy ze sobą jak ja to mówię w żartach przetańczyć całe życie. Rozumiemy sie, maks tolerancji. Mam małe jednak zadziwia mnie to, że nigdy nie było mowy o czymś więcej a jednak lubi mnie dotykać mimo chodem, czsem przytulić, nawet pocalowac w policzek. Nie wiem czy to badanie mojej reakcji. Znamy się dlugo i mamy po 45 lat w życiu parą nie będziemy choć jesteśmy idealnie dopasowani. Ostatnio chce ze mną jechać jako opiekun na kolonie gdybym ja jechała on podkreślił że chętnie też. Sama nie wiem co myśleć?

Odpowiedz
~Drożdżóweczka
~Drożdżóweczka

Kochani jestem kobietą i otaczają mnie sami przyjaciele płci męskiej jeżeli ktoś chce się z kimś przyjaźnić ma podobne zainteresowania dobrze się dogaduje to płeć nie gra roli. Co więcej przyjaciele mężczyźni są bardziej lojalni wobec przyjaciółki, nie są zawistni nie obgadują Cię za plecami i niczego Ci nie zazdroszczą dzięki temu przyjaźn ta jest dużo trwalsza. To jest moje osobiste zdanie. Pozdrawiam

Odpowiedz
~miki
~miki

Dobry artykuł ,daje dużo do myślenia tylko jak dla mnie to juz za póżno bo moja znajomość przerodziła sie własnie w miłość i teraz obydwoje cierpimy ,prawie że rozwaliliśmy swoje rodziny ,powiedzieliśmy sobie ze konczymy romans ,nie spotykamy się już przerodziliśmy ten romans na przyjazń i czasami tylko do siebie dzwonimy. Czy to ma dalszy sens?kazdy z nas potrzebuje sie wygadać jak nie możemy sie porozumieć z małzonkiem w tedy myslimy o sobie ,czy idziemy w dobrym kierunku w strone przyjazni?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Relacje z przyjaciółmi - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Relacje z przyjaciółmi
Relacje z przyjaciółmi

Przyjaciel z dzieciństwa - czy naprawdę go potrzebujesz?

Przyjaciel z dzieciństwa - czy naprawdę go potrzebujesz?

Każdy z nas ma swoje marzenia i mniej lub bardziej skrywaną listę życzeń – wiele pozycji na takiej liście to rzeczy materialne: luksusowe auto (kto choć raz nie marzył o lexusie?), dom w górach, najnowsza kolekcja Chanel lub pokaźne konto w banku,...

Relacje z przyjaciółmi

Studenci dbają o pijane koleżanki

Studenci dbają o pijane koleżanki

Studia kojarzą się nie tylko z nieprzespanymi przed sesją nocami i przedłużającymi się w nieskończoność wykładami. To także - a dla wielu przede wszystkim - „studenckie życie", pełne suto zakrapianych imprez i niezliczonych znajomości. Według powszechnego...

Relacje z przyjaciółmi

Jak pomóc przyjaciółce po rozwodzie?

Jak pomóc przyjaciółce po rozwodzie?

Rozwód to jedno z najbardziej traumatycznych i stresujących przeżyć. Kiedy problem dotyka naszych przyjaciół, stajemy przed trudnym wyzwaniem. Jak pomóc przyjaciółce po rozwodzie? Przyda jej sie towarzystwo osoby, która wysłucha i nie będzie...

Relacje z przyjaciółmi

Przyjaciele - twoja nowa rodzina?

Przyjaciele - twoja nowa rodzina?

„Jak zwykle - koledzy ważniejsi od rodziny" - ile razy słyszałeś te słowa w dzieciństwie, wracając spóźnionym ze szkoły lub placu zabaw? Od kilku lat można zauważyć rosnące znaczenie przyjaźni. Dla wielu osób jest ona ważniejsza od relacji rodzinnych, a...

Relacje z przyjaciółmi

4 zdrowotne korzyści z bycia hojnym

4 zdrowotne korzyści z bycia hojnym

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy chętniej okazujemy troskę i dzielimy się z potrzebującymi. Dawanie prezentów daje większą radość, niż otrzymywanie, ale czy wiedziałeś, że hojność pozytywnie wpływa na zdrowie? Przeczytaj o zdrowotnych korzyściach...

Relacje z przyjaciółmi

Przyjaźń z byłym

Przyjaźń z byłym

Czasami zdarza się, że twój były facet chce, abyście zostali przyjaciółmi. Decyzja zawsze zależy od ciebie. Czy chcesz utrzymywać z nim bliski kontakt, czy raczej raz na zawsze zerwać znajomość? Wszystko jest zależne od tego, w jaki sposób zerwaliście ze...

Relacje z przyjaciółmi

Zerwana przyjaźń

Zerwana przyjaźń

Koniec przyjaźni często jest momentem dramatycznym i z pewnością nieprzyjemnym. Gdy przyjaciel zawodzi lub zdradza, poczucie osamotnienia i rozczarowania jest znacznie silniejsze niż choćby w stosunku do innych, dalszych znajomych. Pokładane zaufanie i...

Relacje z przyjaciółmi

Platoniczna przyjaźń

Kiedy mówimy o platonicznej przyjaźni, w większości przypadków mamy na myśli przyjaźń pomiędzy kobietą a mężczyzną. Przyjaźń między osobami tej samej płci uznajemy w domyśle za pozbawioną podtekstu seksualnego. Wiele osób twierdzi, że przyjaźń platoniczna...

Relacje z przyjaciółmi

Jak być dobrym przyjacielem?

Przyjaźń to jedno z najcenniejszych doświadczeń w życiu. Nawet po wielu latach pamiętamy przyjaciół z dzieciństwa, ze szkoły, z okresu studiów. Czas spędzony z nimi może być najszczęśliwszymi chwilami i często jest źródłem wielu wspomnień, które...

Relacje z przyjaciółmi

Męska przyjaźń

Przez większą część XX wieku znaczna część ludzi wierzyła, że mężczyźni byli zbyt oderwani od swoich uczuć, by być zdolnymi do przyjaźni. Można było odnieść wrażenie, że nastąpi feminizacja męskiej przyjaźni, ale jednak tak się nie stało.

 Przez...