Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Justyna Żebrowska-Naklicka

Radość – definicja, jak ją pielęgnować, jak się radować, endorfiny

Avatar placeholder
01.04.2021 14:06
Radość – definicja, jak ją pielęgnować, jak się radować, endorfiny
Radość – definicja, jak ją pielęgnować, jak się radować, endorfiny

Radość jest najprzyjemniejszym momentem naszego życia. Dzięki poczuciu radości czujemy się spełnieni i szczęśliwi. Radość nadaje naszemu życiu sens. Dlaczego się radujemy? Dlaczego radość jest tak ważna w naszym życiu. Czy radość może wpływać na nasze zdrowie?

spis treści

1. Co to jest radość?

Radość to stan emocjonalny, który wyraża pełnię spełnienia. Radość to coś przyjemnego. Mianem radości można określić stan zadowolenia, satysfakcji oraz euforii. Osoba, która czuje się radosna, jest szczęśliwa.

Największą radość okazują dzieci. Są to bardzo szczere emocje. Z upływem lat okazywanie radości staje się coraz bardziej kontrolowane. Może się zdarzać, że będziemy tłumili w sobie radość.

2. Jak pielęgnować radość?

Zobacz film: "Joga śmiechu - innowacyjna terapia"

Z biegiem lat stajemy się coraz bardziej zamknięci. Radość nie jest u nas już tak naturalna. Kontrolujemy swoje emocje ze względów osobistych i zawodowych. Radość jest domeną optymistów. Smutek natomiast przystoi pesymistom i jest swojego rodzaju oznaką porażki. Taki obraz człowieka kreowany jest w mediach.

Zadowolenie z życia
Zadowolenie z życia

O zadowoleniu z życia i komforcie psychicznym decydują m.in. czynniki ekonomiczne, normy, system wartości,

zobacz galerię

Pielęgnowanie w sobie radości wpływa nie tylko na stan naszego życia, ale także na stan naszych relacji. Warto wspomnieć o tym, że nie chodzi tutaj o udawane relacje. Aby nasze życie było szczęśliwe potrzebna nam jest prawdziwa radość płynąca z głębi serca.

Skąd będziemy wiedzieli, czy radość, którą odczuwamy jest prawdziwa? Otóż prawdziwe muszą być także te skrajne emocje, jakimi są smutek, złość czy przygnębienie.

3. Jak sprawiać sobie radość?

Jak sprawiać sobie radość? Najlepiej róbmy rzeczy, które nas uszczęśliwiają. Jeżeli radość sprawiają nam spotkania ze znajomymi, to powinniśmy pielęgnować te relacje. Jeżeli radość sprawia nam dobra kuchnia, warto częściej odwiedzić dobrą restaurację. Radość może sprawić także urlop nad morzem lub w górach. Jeżeli radość sprawia nam zwiedzanie nowych miejsc, zaplanujmy wakacje z przewodnikiem i poznajmy nową kulturę.

Radość wymaga zaangażowania. Musimy mieć na nią czas. A jest to bardzo istotne w świecie ciągłej gonitwy i rywalizacji. Aby być szczęśliwym należy docenić siebie. Pozwalać sobie na przyjemności, próbować nowych rzeczy oraz eksperymentować. Radość zależna jest od hormonów szczęścia, jakimi są endorfiny.

4. Endorfiny

Pielęgnowanie radości wpływa na produkcję endorfin w naszym organizmie. Dzięki nim odczuwamy przyjemność, ekscytację i euforię. Endorfiny przyczyniają się do redukcji poziomu stresu, a nawet poziomu bólu.

Endorfiny wydzielają się w naszym organizmie pod wpływem:

  • potraw (słodyczy, czekolady, pikantnych dań)
  • aktywności fizycznej
  • seksu
  • relaksu (np. jogi, medytacji)
  • porodu
  • śmiechu
  • alkoholu spożywanego w niewielkich ilościach

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.