Trwa ładowanie...

Rak jądra - rodzaje, objawy, profilaktyka raka jądra

Jest chorobą młodych mężczyzn. To u nich występuje najczęściej. Ci po czterdziestce są już mniej narażeni. Rak jąder – nietrudny do zdiagnozowania i leczenia. Jednocześnie tak bardzo intymny, że trudno o nim mówić. Nawet wtedy, gdy celem jest profilaktyka. Jak rozpoznać raka jądra?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

O raku jądra mówi się w Polsce stosunkowo rzadko. Szacuje się, że średnio na ten typ nowotworu zapada 1200 mężczyzn rocznie. Zachorowalność na raka piersi u kobiet jest ponad 10-krotnie wyższa. Nie oznacza to oczywiście, że raka jąder można bagatelizować. Wręcz przeciwnie – w przypadku późnej diagnozy może – jak każdy inny nowotwór złośliwy - doprowadzić do przerzutów, a w konsekwencji śmierci.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do...

zobacz galerię

Nowotwór jądra pojawia się najczęściej u mężczyzn do 35. roku życia. Panowie w takim wieku nie myślą o chorobie, dlatego też często lekceważą pierwsze jej objawy.

1. Rodzaje raka jąder

Rak jąder występuje w dwóch rodzajach. Wyróżniamy nasieniaki i nienasieniaki. Te pierwsze wyrastają w komórkach nasiennych, w których produkowana jest sperma.

Nasieniaki rosną powoli. Dotyczą najczęściej mężczyzn w wieku 30-40 lat i zazwyczaj ograniczają się tylko do jąder. Przerzuty występują rzadko. Jeśli wystąpią, pojawiają się w węzłach chłonnych.

Nienasieniaki rozrastają się dużo szybciej, są też bardziej powszechne. Guzy te składają się z kilku typów komórek.

2. Objawy raka jądra

Symptomem, który pojawia się na samym początku jest powiększenie jądra. Nie powoduje ono bólu, ale może mu towarzyszyć zaczerwienienie moszny.

Zaniepokoić powinna nie dające się oddzielić od jądra masa, guzek niejako do niego przyczepiony. Właśnie ten brak możliwości oddzielenia narośli od jądra odróżnia nowotwór od zapalenia najądrza.

"Mężczyźni, u których rozwija się nowotwór jądra zauważają uczucie ciężaru w mosznie" – czytamy na stronie kampanii społecznej Movebember, kierowanej do młodych mężczyzn i poruszającej temat zachorowań na raka jąder.

Innym objawem jest zbieranie się płynu w mosznie płynu i jej powiększenie.

 

Gruntownie przebadać się powinni także panowie, którzy odczuwają ból lub dyskomfort w okolicach moszny.

Rak jądra to nowotwór, który bardzo szybko daje przerzuty do innych części ciała. U takiej osoby w zaawansowanym stadium choroby występują silne bóle brzucha. Są one spowodowane powiększaniem węzłów chłonnych zaotrzewnowych.

Chorzy często skarżą się także na duszności, nawracający kaszel, w drastycznych przypadkach także plucie krwią (przy przerzutach do płuc). Jeśli natomiast rak da przerzuty do kości – występują bóle w kościach i stawach. Z kolei w przypadku przerzutów do mózgu – guz będzie zaburzał funkcje neurologiczne.

Objawem nowotworu może być także nagłe zwiększenie owłosienia skóry, powiększenie mięśni. Według danych, u 7 proc. chorych mężczyzn zauważa się powiększenie gruczołów piersiowych.

3. Profilaktyka raka jądra

Jak podaje dr Grzegorz Świątoniowski, nowotwór jądra jest wyjątkowo czuły na chemioterapię. Warunek jest jeden – musi zostać wykryty we wczesnym stadium. Pomocne jest tutaj samobadanie. Jak ono przebiega?

Samobadanie polega na złapaniu każdego jądra oddzielnie pomiędzy kciuk a resztę palców. Zdrowa powierzchnia jest gładka i jędrna. Zaniepokoić powinny natomiast jakiekolwiek obrzęki, narośle, zmiany kształtu, a bezwzględnie sygnałem do wizyty u lekarza powinien być ból.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.