Trwa ładowanie...

Refluks u niemowląt i dzieci

Kwas solny i enzymy trawienne działają niszcząco na przełyk. Dlatego nieleczony refluks u niemowląt i dzieci może wywołać poważne konsekwencje.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

spis treści

1. Skąd się bierze refluks u niemowląt i dzieci?

U dzieci dolny zwieracz przełyku lub mięśnie części wypustowej żołądka są jeszcze niedostatecznie dojrzałe. Dlatego pokarm w czasie lub po jedzeniu wędruje z powrotem do przełyku. Czasami posiłek samoistnie wraca do żołądka. Częściej jednak zalega w przełyku. W jeszcze innych przypadkach posiłek cofa się aż do ust i zostaje połknięty ponownie. U niemowląt znajdujących się między 2 a 8 miesiącem życia refluks jest bardzo częsty. Cierpi na niego prawie 50% niemowląt. U starszych dzieci mięsień części wypustowej żołądka oraz dolny zwieracz przełyku są już lepiej wykształcone. Dlatego u większości z nich refluks ustępuje samoistnie. Badania wskazują, że u dzieci między 10 a 12 miesiącem życia objawy refluksu zaobserwowano tylko u 5% badanych. Warto zauważyć, że nie zawsze ulewanie pokarmu będzie oznaczało, że dziecko cierpi na refluks.

To musisz wiedzieć

2. Objawy refluksu u niemowląt i dzieci

Ulewanie występuje gdy pokarm wraca do ust i wylewa się na wargi i buzię. Do ulewania może dojść tuż po posiłku lub kilka godzin później. Pokarm będzie miał nieprzyjemny zapach i będzie częściowo niestrawiony. Ulewanie jest ucieczką jedzenia na zewnątrz, a cofanie (spowodowane refluksem) dochodzi do ust. U dziecka pokarm często zalega w żołądku, ponieważ ani żołądek, ani dwunastnica nie działają jeszcze w pełni sprawnie. Należy pamiętać, że ulewanie może być spowodowane pozycją leżącą dziecka (która sprzyja cofaniu pokarmu do przełyku), zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego, uczuleniem lub nietolerancją na konkretny składnik pokarmu.

3. Leczenie refluksu u niemowląt i dzieci

Odpowiednia dieta dla niemowląt powinna rozwiązać problem. Pokarmy powinny mieć lekko zagęszczoną konsystencję. Lepiej częściej i mniej podawać dziecku jedzenie. Po posiłku dziecko powinno znajdować się w pozycji pionowej (należy je nosić na rękach), wówczas pokarm dotrze do żołądka. Karmienie piersią pomaga walczyć z dolegliwościami, łagodzi przebieg choroby i zmniejsza częstotliwość występowania. Dziecko powinno spędzać więcej czasu leżąc na boku niż plecach. Posłanie lepiej przygotować tak by dziecko leżało z główką uniesiona powyżej ciała. Na dwie godziny przed snem nie powinno się podawać dziecku jedzenia.

4. Niebezpieczny refluks u niemowląt i dzieci

Niepokojące jest, gdy dziecko cierpiące na refluks nie przybiera na wadze, choruje na zapalenie płuc i przełyku oraz gdy refluks pojawia się u dziecka w drugim półroczu życia i starszego. Wówczas należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza, który zastosuje odpowiednie środki farmakologiczne.

Następny artykuł: Choroba refluksowa

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.