Trwa ładowanie...

Rinogermina – skład, działanie, wskazania i stosowanie

Avatar placeholder
21.04.2023 12:11
Rinogerminę stosuje się w profilaktyce i leczeniu górnych dróg oddechowych.
Rinogerminę stosuje się w profilaktyce i leczeniu górnych dróg oddechowych. (Adobe stock)

Rinogermina to innowacyjny wyrób medyczny o działaniu mechanicznym, który stosuje się w profilaktyce i leczeniu górnych dróg oddechowych. Dzięki obecnym w nim składnikom spray do nosa przywraca naturalną barierę biologiczną, ale i zmniejsza napięcie powierzchniowe śluzu w jamie nosowej. Jak go stosować? O czym pamiętać?

spis treści

1. Co to jest Rinogermina?

Rinogermina to spray do nosa przywracający naturalną barierę biologiczną górnych dróg oddechowych tworzoną przez saprofity wchodzące w skład fizjologicznej flory bakteryjnej W swoim składzie zawiera szczepy bakteryjne Streptococcus salivarius i Streptococcus oralis.

Aerozol Rinogermina stosuje się zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce nawracających zakażeń górnych dróg oddechowych, ucha środkowego, zatok przynosowych oraz gardła i migdałków. Ma to związek z tym, że preparat:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
 • wspiera odbudowę endogennej flory bakteryjnej, wyjałowionej wskutek stosowania antybiotyków oraz produktów donosowych (odtwarza mikroflorę),
 • wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych,
 • redukuje napięcie powierzchniowe śluzu w jamie nosowej.

Zestaw Rinogermina, na który składa się butelka o pojemności 10 ml, pompka rozpylająca do nosa i saszetka zawierająca 2,3 g liofilizatu z probiotycznym szczepem paciorkowców Streptococcus Salivarius 24SMBc i Streptococcus oralis 89a, można kupić w aptece bez recepty. Jego cena wynosi około 30 zł.

Nie istnieje zamiennik aerozolu do nosa Rinogermina. Preparat cieszy się dobrą opinią pacjentów.

2. Wskazania do stosowania Rinogerminy

Spray do nosa Rinogermina jest zalecany do stosowania w wielu sytuacjach. Wskazaniem jest:

 • zaburzona flora bakteryjna górnych dróg oddechowych, przebyta antybiotykoterapia doustna i donosowa,
 • leczenie chorób nosa i zatok, gardła oraz trąbki Eustachiusza, takich jak: zapalenie ucha środkowego, zapalenie migdałka gardłowego, zapalenie błony śluzowej nosa i zatok,
 • profilaktyka zapaleniach ucha, migdałków, nosa i zatok,
 • miejscowe leczenie preparatami do nosa, w tym stosowanie aerozoli i roztworów (w celu ułatwienia odtworzenia prawidłowej flory bakteryjnej nosogardzieli),
 • konieczność przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej w jamie nosowej i części nosowej gardła, gdy rozpoznano alergiczny nieżyt nosa, astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekłe uszkodzenie przez dym papierosowy lub wdychane substancje drażniące.

3. Jak stosować i dawkować spray Rinogermina?

Aby rozpocząć stosowanie wyrobu Rinogermina, należy postępować według instrukcji producenta, czyli przeciąć saszetkę wzdłuż przerywanej linii, otworzyć butelkę i wsypać zawartość saszetki do butelki. Zamknąć butelkę i energicznie nią wstrząsać, ponownie otworzyć i nakręcić pompkę rozpylającą (po usunięciu zabezpieczenia). Przed zastosowaniem preparatu należy kilkakrotnie nacisnąć pompkę, aby ta zaczęła działać.

Przed każdym użyciem preparat trzeba wyjąć z lodówki i pozostawić w temperaturze pokojowej na około 15 minut. Następnie butelkę należy wstrząsnąć, po czym lekko pochylić głowę do przodu i rozpylić preparat do każdego otworu nosowego, wstrzymując oddech podczas aplikacji. Po zakończeniu czynności nałożyć osłonkę na pompkę i umieścić preparat w lodówce.

Jeśli chodzi o dawkowanie, w przypadku zarówno dzieci, jak i dorosłych, zaleca się zaleca się stosowanie 2 dawek do każdego otworu nosowego 2 razy dziennie przez 7 kolejnych dni. Kurację powtarza się co najmniej 3-krotnie, to jest przez 3 miesiące (chyba ze lekarz zaleci inaczej).

4. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Przeciwwskazaniem do stosowania wyrobu medycznego Rinogermina są uczulenia na którykolwiek ze składników preparatu. Jeśli pojawią się działania niepożądane, w tym reakcje alergiczne, należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem.

Stosując spray do nosa Rinogermina, należy zachować środki ostrożności, pamiętając, że:

 • preparat można stosować maksymalnie przez 7 dni od jego przygotowania (rozpuszczenia),
 • przechowywać aerozol w lodówce (przed otwarciem w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza, a po otwarciu – w temperaturze 4 stopni C),
 • nie stosować aerozolu po upływie terminu ważności (widoczny na opakowaniu),
 • unikać kontaktu z oczami, nie połykać mikstury,
 • preparat - ze względów higienicznych - powinna stosować tylko jedna osoba,
 • przechowywać spray do nosa poza zasięgiem dzieci.

Przed rozpoczęciem kuracji warto dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania Rinogermina.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza