Trwa ładowanie...

Rispolept – działanie, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Rispolept to lek stosowany w neurologii i psychiatrii do leczenia psychoz schizofrenicznych oraz stanów psychotycznych. Lek oddziałuje na układ ośrodkowy układ nerwowy. Lek Rispolept jest wydawany na receptę.

spis treści

1. Działanie leku rispolept

Substancją czynną w leku Rispolept jest rysperydon. Ma on właściwości przeciwwytwórcze, antyautystyczne i aktywizujące.

Zobacz film: "Agresja u dzieci autystycznych"

Preparat Rispolept jest dostępny pod dwoma postaciami: tabletek powlekanych oraz roztworu doustnego. Tabletki występują w dawkach: 1mg, 2mg, 3mg i 4mg. Roztwór doustny zawiera 1mg/ml. Cena leku Rispolept to ok 4 zł. Lek znajduje się na liście leków refundowanych.

2. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku

Wskazania do stosowania leku Rispolept to: schizofrenia, depresja maniakalna o umiarkowanym nasileniu, leczenie dwubiegunowości. Lek Rispolept stosuje się w leczeniu krótkotrwałej, uporczywej agresji u osób z zespołem otępiennym typu alzheimerowskiego, u których leczenie niefarmakologiczne nie jest skuteczne i które mogą być niebezpieczne dla siebie i otoczenia.

Lek należy stosować także u dzieci od 5 roku życia upośledzonych umysłowo lub z niską sprawnością intelektualną, u których występuje krótkotrwała, uporczywa agresja.

5 częstych objawów zaburzeń lękowych
5 częstych objawów zaburzeń lękowych [6 zdjęć]

Każdy człowiek przeżywa chwile niepokoju. Może to być spowodowane nową pracą, ślubem czy wizytą u dentysty.

zobacz galerię

Przeciwwskazanie do stosowania leku Rispolept to uczulenie na składniki leku. Ostrożność przy stosowaniu leku Rispolept powinni zachować pacjenci chorujący na epilepsjię, schorzenia układu krążenia, niewydolność nerek oraz niewydolność wątroby.

Jeśeli pacjent stosuje inne leki neurologiczne to również powinien powiadomić o tym lekarza prowadzącego. Kobiety będące w ciąży powinny poinformować lekarza o swoim stanie. Nie zaleca się stosowania leku Rispolept w okresie karmienia piersią.

3. Dawkowanie preparatu

Preparat Rispolept przyjmuje się według zaleceń lekarza, bez względu na posiłki. W takcie kuracji lekiem Rispolept nie można spożywać alkoholu.

Leku Rispolept nie stosuje się u dzieci poniżej 15 roku życia. Odstawienie leku Rispolept powinno odbywać się stopniowo.

4. Działania niepożądane przy stosowaniu leku Rispolept

Częste działania niepożądane przy stosowaniu leku Rispolept to: bezsenność, pobudzenie, niepokój i ból głowy. Objawem stosowania leku Rispolept jest zwiększenie stężenia prolaktyny we krwi (efekty to: mlekotok, zaburzenia miesiączkowania lub brak miesiączki).

Zobacz także:

Skutki uboczne leku Rispolept to także: senność, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, drżenie i sztywność mięśni, spowolnienie ruchowe, niepokój ruchowy, zaburzenia erekcji, zaburzenia ejakulacji czy zaburzenia orgazmu.

Pacjenci stosujący lek Rispolept mogą skarżyć się na zawroty głowy związane z nagłą zmianą pozycji ciała, wahania ciśnienia tętniczego krwi czy kołatanie serca.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Rispolept – działanie, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Rispolept – działanie, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne (adobestock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza