Trwa ładowanie...

Rodzaje nowotworów jajnika – nowotwory z komórek rozrodczych, nabłonkowe, ze zrębu jajnika

Jajnik jest narządem położnym w miednicy mniejszej. To ważny narząd z punktu widzenia gospodarki hormonalnej oraz możliwości zajścia w ciążę – produkuje on bowiem komórki jajowe. Niestety jajnik może ulegać poważnym schorzeniom – między innymi nowotworom - rak jajnika zbiera potężne żniwo. Między innymi dlatego, że w późnym stadium zaawansowania daje objawy – w wczesnych formach jest najczęściej wykrywany przypadkowo.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Rodzaje nowotworów jajnika – nowotwory z komórek rozrodczych

Ten rodzaj nowotworów jajnika występuje głownie w młodym wieku. Najczęstszym nowotworem tego typu jest rozrodczak. Innymi nowotworami mieszczącymi się w tej klasyfikacji to między innymi rak zarodkowy, potworniak, czy też nowotwór pęcherzyka żółtkowego.

Rak jajnika daje późno objawy
Rak jajnika daje późno objawy (123RF)

Pod względem budowy nietypową jednostką chorobową jest potworniak, który może zawierać w swojej budowie części różnych organów (nawet włosów i zębów). Nowotwory z komórek rozrodczych stanowią znaczną mniejszość chorób tego typu rozwijających się u kobiet.

2. Rodzaje nowotworów jajnika – nowotwory nabłonkowe

Nowotwory nabłonkowe jajnika zasługują na specjalną uwagę, ponieważ stanowią znaczną większość nowotworów złośliwych jajnika. Istnieją różne podziały nowotworów. Jedna z klasyfikacji opiera się na określeniu złośliwości – z tego względu mówi się o nowotworach łagodnych, o granicznej złośliwości lub o nowotworach złośliwych.

Można wyróżnić również podział na nowotwory związane z ich różnicowaniem – obejmuje on między innymi nowotwory śluzowe, surowicze mieszane i inne.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Rodzaje nowotworów jajnika – nowotwory ze zrębu jajnika i sznurów płciowych

Do tej grupy nowotworów można zaliczyć między innymi takie jednostki chorobowe jak otoczkowiak, ziarniszczak czy też włókniak. Najczęściej występuje ziarniszczak, który daje symptomy związane z wytwarzaniem przez nowotwór hormonów – konkretnie estrogenów.

W zależności od wieku chorej, różne są objawy dominujące. U młodych dziewczynek obserwuje się przedwczesne dojrzewanie płciowe. U kobiet dorosłych z powodu zaburzeń hormonalnych mogą pojawić się patologiczne krwawienia z dróg rodnych.

Leczenie nowotworów jajnika w dużej mierze zależy do jego rodzaju. Dostępne są różne sposoby terapii – często stosuje się zarówno chemioterapię jak i zabieg chirurgiczny. O sposobie leczenia decyduje rodzaj nowotworu, ale także stopień jego zaawansowania. Z uwagi na fakt, że nowotwory jajnika w początkowym stadium nie dają poważnych objawów, ważne są okresowe badania u lekarza ginekologa.

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?
Jakie są pierwsze objawy raka jajnika? [7 zdjęć]

Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest,...

zobacz galerię

Nie wolno także ignorować takich symptomów jak bóle podbrzusza, czy też uczucie pełności w brzuchu – oczywiście nie muszą one oznaczać poważnej choroby, ale warto poddać się kontroli lekarskiej w przypadku dłużej utrzymujących się dolegliwości. Tak jak w przypadku innych nowotworów, w nowotworach jajnika duże znaczenie w powodzeniu leczenia ma stopień zaawansowania w momencie wykrycia choroby. Kobiety, które nigdy nie rodziły dzieci są obarczone większym ryzykiem rozwoju raka jajnika.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.