Trwa ładowanie...

Rodzice, unikajcie podawania homeopatycznych leków dzieciom!

Bezsenne noce, ciągły płacz i bolesne ząbkowanie dziecka mogą być powodem do zmartwień wielu rodziców. Dlatego też, starając się uśmierzyć ból swojej pociechy, często podają im leki homeopatyczne. Najnowsze badania opublikowane przez Agencję Żywności i Leków (z ang. Food and Drug Administration, w skrócie FDA) wykazują, że stosowanie ich nie jest dobre dla zdrowia dzieci.

Ząbkowanie u dzieci bywa bolesne. Nie należy jednak uśmierzać bólu poprzez podawanie leków homeopatycznych
Ząbkowanie u dzieci bywa bolesne. Nie należy jednak uśmierzać bólu poprzez podawanie leków homeopatycznych (123RF)

W oświadczeniu wydanym w ubiegłym tygodniu przez Agencję Żywności i Leków zostało opublikowane ostrzeżenie, aby rodzice nie stosowali homeopatycznych lekarstw, takich jak tabletki czy żele w celu leczenia chorób dziecięcych, gdyż może to stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia niemowląt i dzieci.

"Podczas ząbkowania, nie trzeba stosować leków na receptę. Może przebiec u dziecka bez szczególnego leczenia lub z użyciem leków dostępnych w aptece” – mówi dr Janet Woodcock, dyrektor Centrum Agencji Żywności i Leków, specjalista do spraw Badań i Oceny Leków.

"Zalecamy, aby rodzice nie podawali swoim pociechom homeopatycznych leków w postaci tabletek i żeli, aby zaradzić chorobom wieku dziecięcego. Należy skonsultować się z lekarzem i zastosować alternatywne i bezpieczne rozwiązania” – dodaje dr Woodcock.

Produkty, o których mowa produkowane są przez firmy, takie jak CVS czy Hyland i są sprzedawane normalnie w sklepach oraz w internecie.

FDA bada obecnie doniesienia dotyczące niepożądanych działań związanych ze stosowaniem homeopatycznych leków. Jak na razie stwierdzono wśród nich drgawki u niemowląt i dzieci, które otrzymały te produkty. Agencja bada przykładowe produkty i mówi, że będzie stale informować o nowych wynikach.

FDA podkreśla, że homeopatyczne tabletki i żele początkowo nie zostały ocenione i zatwierdzone jako bezpieczne do stosowania, a skuteczność ich działania wobec chorób dziecięcych również nie jest udowodniona.

Według Agencji jeden z produktów - tabletki firmy Hyland podawane w trakcie ząbkowania zawierały niewielkie ilości niebezpiecznej substancji zwanej belladonna. Może ona powodować ciężkie schorzenia stosowana w większych dawkach.

ZOBACZ TAKŻE

Rodzice powinni zaprzestać używania tych produktów, radzi FDA. Jeśli dziecko cierpi na drgawki, trudności z oddychaniem, nadmierną senność, osłabienie mięśni, uderzenia gorąca, zaparcia, trudności w oddawaniu moczu lub pobudzenie po zastosowaniu leków homeopatycznych, rodzice powinni natychmiast zgłosić się do lekarza.

Henry Spiller, lekarz w Szpitalu Dziecięcym w Nationwide powiedział, że chociaż takie przypadki są rzadkie, nawet jeden taki raport daje bardzo wiele.

"Ząbkowanie jest zupełnie nieszkodliwym i normalnym procesem występującym u małych dzieci" - powiedział CBS News.

„To normalne, że rodzice szybko chcą uśmierzyć ból dziecka. Jednak ważne jest, aby konsultować to z pediatrą i nie stosować leków na własną rękę, gdyż może to spowodować negatywne efekty dla zdrowia dziecka” – dodaje.

Jeśli rodzice chcą pomóc swoim dzieciom szukając ulgi w bólu, zaleca się stosowanie bezpiecznych alternatyw, takich jak zażywanie niskich dawek paracetamolu lub ibuprofenu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza