Trwa ładowanie...

Roswera - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Roswera jest lekiem, którego zadaniem jest zmniejszenie poziomu złego cholesterolu (LDL). Jest stosowany w kardiologii, dietetyce oraz medycynie rodzinnej. Lek zapobiega rozwojowi miażdżycy. Preparat Roswera jest dostępny w postaci tabletek i jest wydawany na receptę.

spis treści

1. Co to jest Roswera?

Roswera to lek zawierający rozuwastatynę. Preparat stosuje się w celu zmniejszenia stężenia lipidów (głównie cholesterolu) we krwi. Lek stosuje się wtedy kiedy pacjent nie reaguje na dietę a także na inne niefarmakologiczne metody leczenia (ćwiczenia fizyczne, zmniejszenie masy ciała).

Zobacz film: "Cholesterolu nie trzeba się bać"

Lek jest stosowany u pacjentów, którzy są w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia zawału serca czy udaru. Preparat Roswera stosuje się u pacjentów dorosłych, a także u dzieci powyżej 10 roku życia. Cena opakowania leku Roswera (10 mg), zawierającego 28 tabletek to około 17 zł.

2. Przeciwwskazania do stosowania leku

Roswera jest lekiem, którego nie mogą przyjmować wszyscy pacjenci. Jednym z przeciwwskazań jest uczulenie na substancje zawarte w leku. Inne przeciwwskazania to: zaburzenia czynności nerek, zaburzenia pracy wątroby, choroby mięśni, zaburzenia czynność tarczycy, powtarzający się lub niewyjaśniony ból mięśni, uzależnienie od alkoholu, nietolerancję niektórych cukrów.

Przeciwwskazania do stosowania leku Roswera to także stosowanie innych leków wpływających na poziom cholesterolu, cyklosporynę, warfarynę, a także leki na niestrawność, doustne środki antykoncepcyjne, leki stosowane w leczeniu zakażeń wirusem HIV.

Przed rozpoczęciem leczenia pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich lekach jakie przyjmuje, także tych dostępnych bez recepty. Leku Roswera nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, a także karmiące piersią.

3. Dawkowanie leku Roswera

Preparat Roswera pacjenci powinni przyjmować raz na dobę, niezależnie od pory dnia oraz niezależnie od posiłku. Dawka leku Roswera jest dobierana indywidualnie do pacjenta. Bierze się pod uwagę stężenie cholesterolu LDL, czynniki ryzyka, a także reakcje pacjenta na leczenie.

Zobacz także:

Przed zastosowaniem kuracji lekiem Roswera pacjent powinien przejść na dietę, której zadaniem będzie zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi. W trakcie kuracji pacjent powinien wykonywać ćwiczenia fizyczne. Aby leczenie było skuteczne pacjent powinien zastosować się do wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego.

4. Skutki uboczne stosowania leku

Działania niepożądane preparatu Roswera nie występują u wszystkich pacjentów przyjmujacych lek tolperis. Objawy skutków ubocznych przy stosowaniu leku Roswera to: ból głowy, ból brzucha, zaparcia, nudności, ból mięśni, osłabienie, zawroty głowy, zwiększenie stężenia białka w moczu, cukrzyca.

Zdarza się że występują także takie objawy jak wysypka, świąd lub inne reakcje skórne, ciężkie reakcje alergiczne, uszkodzenie mięśni, zapalenie trzustki, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych we krwi.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza