Trwa ładowanie...

Rycyna – charakterystyka, objawy i leczenie zatrucia

Czym jest rycyna? Jest to białko z rośliny, która do złudzenia przypomina mlecz. Największe stężenie rycyny znajduje się w nasionach tej rośliny. Nawet, jeśli zostanie zjedzonych tylko kilka ziarenek w bardzo krótkim czasie, rycyna może doprowadzić do zniszczenia wszystkich narządów wewnętrznych, co oczywiście prowadzi do śmierci organizmu. Na szczęście, używamy przez nas olej rycynowy nie jest niebezpieczny.

spis treści

1. Charakterystyka rycyny

Rycyna jest zwana też toksoalbuminą i jest białkiem, które znajduje się w nasionach, ale też w liściach i łodydze rącznika pospolitego. Największa ilość rycyny znajduje się w odpadach z nasion rącznika pospolitego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Rycyna powoduje, że zahamowanie działania rybosomów, czyli miejsc wytworzonych przez białka stanowiące materiał budulcowy komórek. Rycyna powoduje także zahamowanie funkcji obronnej i ochronnej błony komórkowej. Bariera pomiędzy komórką, a otoczeniem zewnętrznym zostaje znikoma, w następnej kolejności zostaje uszkodzone DNA, a następnie komórka obumiera i zostaje wydalona z organizmu. Rycyna w ten sposób prowadzi do ostrych stanów zapalnych, a te mogą doprowadzić przykładowo do owrzodzenia dróg oddechowych, ropnego zapalenia płuc czy martwicy kanalików nerkowych.

Rycyna zawarta w rączniku pospolitym jest silną toksyną
Rycyna zawarta w rączniku pospolitym jest silną toksyną

2. Jakie są objawy zatrucia rycyną?

Rycyna jest jedną z silniejszych toksyn, jaka jest zawarta w roślinie. Często wykorzystuje się ją do zabójstw na tle politycznym. Podobno do Białego Domu przychodziły paczki z rycyną, które na szczęście w miarę szybko wykrywał Secret Service. Właściwie każda dawka rycyny jest śmiertelna.

Rycyna może dawać zróżnicowane objawy zatrucia. Ich rodzaj i natężenie zależą od drogi jej zaaplikowania. Jeśli rycyna jest podana domięśniowo może pojawić się ból mięśni i powiększenie węzłów chłonnych. Rycyna zaaplikowana w pokarmie może spowodować krwawą biegunkę, hipoglikemię, znaczne powiększenie wątroby i owrzodzenie przewodu pokarmowego. Rycyna wdychana może wywołać obrzęk płuc, ale także wszystkie objawy ciężkiej alergii.

Do innych objawów, które może wywołać rycyna mogą należeć dla przykładu:

 • Halucynacje
 • Bezmocz
 • Rozszerzenie źrenic
 • Wysoka gorączka
 • Ból mięśni
 • Nadmierne pocenie się
 • Wymioty
 • Odwodnienie organizmu

3. Zastosowanie rycyny po fabrycznej obróbce

Warto jednak dodać, że rycyna poddana obróbce traci swoje właściwości trujące. Może stać się nie tylko składnikiem kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry, ale również do kuracji różnych schorzeń, przykładowo nawracających zaparć. Olej rycynowy, który powstaje podczas wyciskania oleju z nasion rącznika, poddany wysokiej temperaturze powoduje, że toksyna, którą zawiera rycyna rozkłada się. Także on również jest bezpieczny dla naszego organizmu.

To też warto wiedzieć

4. Metody leczenia zatrucia

Niestety rycyna w bardzo szybkim tempie powoduje zniszczenie narządów w organizmie. Dodatkowym problem jest także to, że nie istnieje skuteczne antidotum na objawy, które wywołuje rycyna. Jedną z metod, która jest stosowana w kuracji jest dializa, czyli usuwanie rycyny, ale niestety jest to także metoda, która nie gwarantuje całkowitego wyleczenia. Dlatego leczenie polega na ciągłej obserwacji chorego, łagodzeniu stanu zapalnego i leczeniu niewydolności wątroby i nerek. Rycyna jest silną trucizną, dlatego tak ważne jest to, aby osoba, do której organizmu rycyna się dostała została poddana jak najszybszej hospitalizacji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

 Monika Papuga-Sobczak
Następny artykuł: Objawy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza