Śmiercionośna mieszanka

Krewni i sąsiedzi młodej kobiety z Wielkiej Brytanii nie mogą uwierzyć w śmierć Victorii. W jeszcze większe osłupienie wprawił ich powód jej zgonu. Wyniki badań dowiodły, że przyczyniło się do tego przedawkowanie napojów typu cola i pepsi.

Victora Lane, 38-latka z Wielkiej Brytanii, w wieku 16 lat uległa poważnemu wypadkowi. Doznane wówczas urazy pozostawiły trwały ślad na jej psychice – kobieta od lat zmagała się z depresją i stanami lękowymi. Zażywane leki, w tym fluoksetyna – preparat często przepisywany pacjentom z silnie obniżonym nastrojem – miały pomóc jej prowadzić normalne życie.

Zobacz film: "Jak odróżni reakcję depresyjną od depresji?"

Przyjmowanie antydepresantów wiązało się jednak ze skutkami ubocznymi. Jeden z nich był szczególnie dotkliwy. Matka 19-letniego Resse’a ciągle odczuwała silne pragnienie, które gasiła ogromną ilością napojów z kofeiną typu cola i pepsi – w ciągu dnia kobieta wypijała nawet osiem litrów gazowanego napoju.

Jak później wykazały badania, to połączenie wspomnianej fluoksetyny z ogromną ilością wypijanej  kofeiny okazało się dla samotnej matki śmiertelne. Nad ranem syn znalazł kobietę martwą w jej własnym łóżku.

– Do domu wróciłem kilka godzin przed jej śmiercią. Rano myślałem, że śpi, leżała w takiej samej pozycji, w jakiej widziałem ją wcześniej. Próbowałem ją obudzić. Zmartwił mnie całkowity szczękościsk, więc zadzwoniłem pod numer alarmowy – wspomina mężczyzna.

Dochodzenie prowadzone w jej sprawie wykazało, że kobieta nie stroniła od kieliszka. Zdarzało się, że uwielbianą pepsi mieszała z wódką, jednak to nie alkohol przyczynił się do jej zgonu. Wypijane przez nią ogromne ilości popularnego napoju wzmagały działanie leku, z czym organizm nie był w stanie sobie poradzić.

Śmierć młodej kobiety wstrząsnęła całą rodziną. Zarówno oni, jak i sąsiedzi zmarłej nie domyślali się, że ciepła i zabawna kobieta, jaką była Victoria, może zmagać się z tak poważnymi problemami, które sami określili mianem „demonów”. Większe kontrowersje budzi jednak przyczyna jej śmierci.

– Nie sądziliśmy, że nadmierne spożywanie gazowanych napojów może doprowadzić do takiej tragedii – mówią z niedowierzaniem.

Krewni zorganizowali zbiórkę funduszy, które zamierzają przekazać organizacjom zajmującym się zdrowiem psychicznym. Problemy tego typu muszą być traktowane bardziej poważnie.

Chcemy pomóc innym ludziom, którzy, podobnie jak Victoria, mają kłopoty ze zdrowiem psychicznym – zaznacza jeden z bliskich zmarłej.

Komentarze (13)
~Alicja
~Alicja ponad rok temu

To fluoksetyna - trucizna, która doprowadziła wiele osób do samobójstw a teraz w połączeniu z colą do śmierci młodej osoby. Dlaczego lekarze przepisują takie świństwo w lwczeniu obniżonego nastroju?!!!!!

Odpowiedz
~qbuś
~qbuś ponad rok temu

Można by również napisać że samochody są be bo nas zabijają. W odpowiedniej konfiguracji czyli śnieg,słabe opony,brawura rzeczywiście są niebezpieczne. Ale czemu WP pisze że cola czy pepsi nas zabijają?

Odpowiedz
~kogel
~kogel ponad rok temu

@~H2O - +: najczystsza woda może zatruć?? chyba prędzej pękną kiszki, ale od czystego jeszcze nikt się nie pobrudził, faktem jednak jest, że wszystko w nadmiarze szkodzi..ale do licha zatruć się czystą wodą?? :D

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Depresja i mania
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Depresja i mania
Depresja i mania

Problem depresji w medycynie paliatywnej (WIDEO)

Problem depresji w medycynie paliatywnej (WIDEO) Odtwórz wideo

Medycyna paliatywna zajmuje się leczeniem i opieką chorych z objawami postępującej, aktywnej, zaawansowanej choroby. Celem tej dziedziny medycyny jest poprawa jakości ostatnich dni życia, kiedy nie ma już żadnych szans na zahamowanie szybko postępującej...

Depresja i mania

Przyczyny depresji u dzieci (WIDEO)

Przyczyny depresji u dzieci (WIDEO) Odtwórz wideo

Depresja to poważna choroba psychiczna, która niestety dotyka coraz więcej ludzi młodych i dzieci. Statystyki pokazują, iż coraz więcej dzieci (...) młodocianych pragnie zwrócić na siebie uwagę w rodzinie, szkole czy grupie rówieśniczej. Jakie...

Depresja i mania

Farmakoterapia przy depresji (WIDEO)

Farmakoterapia przy depresji (WIDEO) Odtwórz wideo

Osoba, która rozpoczyna farmakoterapię przeciw depresji musi pamiętać o kilku rzeczach. Leki przeciwdepresyjne nie są panaceum na wszystkie problemy (...) danego człowieka ani tabletkami szczęścia. Lek przeciwdepresyjny zmniejszy więc...

Depresja i mania

Zaburzenia somatyczne (WIDEO)

Zaburzenia somatyczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Obniżony nastój, złe samopoczucie i izolacja to najczęstsze objawy depresji. Jeśli nie podejmie się w porę odpowiedniego leczenia taka choroba (...) w tym samym czasie, przez co rozpoznanie może być błędne. Depresja...

Depresja i mania

Skuteczność terapii grupowej (WIDEO)

Skuteczność terapii grupowej (WIDEO) Odtwórz wideo

Jedną z form leczenia nerwicy jest psychoterapia, która ma na celu rozwiązanie wewnętrznych konfliktów chorego i poznanie przyczyn jego zaburzeń. Często wykorzystuje się pracę w grupie, która jest uzupełnieniem terapii indywidualnej. Takie rozwiązanie...

Depresja i mania

Depresja a seks (WIDEO)

Depresja a seks (WIDEO) Odtwórz wideo

Depresja to zaburzenie psychiczne, które wpływa negatywnie na życie seksualne. Przyjmowanie leków antydepresyjnych może obniżać libido, zatem osoby (...) czynniki, które mogą przyczynić się do zaburzeń w depresji, to:...

Depresja i mania

Męska depresja

Męska depresja

nie zdaje sobie sprawy z choroby, jaką jest depresja, najtrudniejszy krok to przyznanie się do dolegliwości przed samym sobą.