Trwa ładowanie...

Sperma – składniki odżywcze, jakość, ciekawostki

Na temat spermy istnieje wiele legend i mitów. Niestety jest to jedynie płyn produkowany przez ludzkie ciało, taki jak pot, ślina czy śluz. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z wartości odżywczych, które zawiera sperma. W spermie można znaleźć ślady niemal każdego pierwiastka, który jest potrzebny naszemu organizmowi do życia.

spis treści

1. Składniki odżywcze spermy

Sperma jest źródłem makro- i mikroskładników. Wśród makroskładników warto wymienić białko, fruktozę i glukozę (102 mg na 100 ml). W spermie znajduje się głównie białko (około 100 ml spermy zawiera 5 040 mg białka).

Zobacz film: "Temperament seksualny"

Z kolei głównym cukrem wchodzącym w skład spermy jest fruktoza. Jej ilość jest różna u każdego mężczyzny - waha się między 200 a 400 mg na 100 ml. Jest to źródło energii dla spermy, dlatego też niska zawartość fruktozy w spermie może mieć związek z bezpłodnością u mężczyzn.

Wśród mikroskładników znajdujących się w spermie warto wymienić sód - 300 mg/100 ml, potas - 109 mg/100 ml, chlorek - 142 mg/100 ml, wapń - 27,6 mg/100 ml, magnez - 11,0 mg/100 ml i cynk 16,5 mg/100 ml. Niestety nie zawiera ona zbyt wielu witamin.

Sperma ma wiele mikro- i makroskładników
Sperma ma wiele mikro- i makroskładników (Shutterstock)

2. Jakość spermy

Na jakość spermy wpływają przede wszystkim: niewłaściwa dieta, nałogi, brak aktywności fizycznej, przegrzewanie jąder i stosowanie środków hormonalnych.

Warto wspomnieć, że na jakość spermy wpływa również stres. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy są wystawieni na więcej niż dwa czynniki stresujące mają mniej plemników w spermie w porównaniu do mężczyzn, którzy nie doświadczają stresu w takim stopniu.

ZOBACZ TAKŻE:

Kolejnym czynnikiem wpływającym na spermę są leki stosowane przez mężczyznę. Niestety niektóre leki mają nie tylko wpływ na jakość spermy, ale też mogą zniszczyć płodność mężczyzny. Dotyczy to głównie silnych leków chemioterapeutycznych wykorzystywanych w terapii nowotworów. Niestety niektórzy mężczyźni nie zdają sobie z tego sprawy.

Jakość spermy zaburzają również infekcje, których mężczyzna doświadczył jeszcze w brzuchu mamy, podobnie jak infekcje, które spotykają go w życiu dorosłym.

Domowe afrodyzjaki - galeria
Domowe afrodyzjaki - galeria [7 zdjęć]

Naturalne olejki eteryczne mają zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej. Coraz częściej wykorzystywane

zobacz galerię

Zobacz też: Czy ludzkość czeka zagłada? Plemniki wymierają

3. Zawartość smerminy

  • Sperma stała się obiektem zainteresowania producentów kosmetyków. Zainteresowanie spermą wynika konkretnie z zawartości sperminy – związku chemicznego o silnych właściwościach przeciwzapalnych znajdującego się w spermie. Pomaga również przeciwdziałać starzeniu się skóry, wygładzając zmarszczki o 20 proc. lepiej niż inne środki.

  • Niektóre badania wykazały, że nie warto wydawać pieniędzy na leki antydepresyjne. Według naukowców pomóc może seks bez zabezpieczeń i sperma, a wiąże się to z tym, że kobiety w momencie orgazmu wchłaniają ze spermy endorfiny, estron, prolaktynę i oksytocynę. Dzięki temu przejawiają po stosunku mniej objawów depresji.

  • Kolejną zupełnie zaskakującą ciekawostką są próby stworzenia z plemników znajdujących się w spermie cyborgów, które można wykorzystać do ukierunkowanego stosowania leków, np. w onkologii.

  • Według dokumentacji medycznej Hitler miał problemy łóżkowe. Jego lekarze, aby mu dopomóc wykonywali regularne zastrzyki ze spermy byka. Niestety nie ma danych dotyczących skuteczności takiej terapii.

  • 12 proc. populacji kobiet na świecie ma alergię na spermę. Objawy to czasem jedynie swędzenie i wysypka, a czasem nawet wstrząs anafilaktyczny. Niestety problem ten nie dotyczy jedynie kobiet. Alergia na spermę spotyka również mężczyzn i wówczas reakcja ma miejsce zaraz po wytrysku i trwa od kilku godzin do kilku dni.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza