Trwa ładowanie...

Swędzenie warg sromowych – przyczyny, leczenie

Swędzenie warg sromowych może mieć różne podłoże. Nie zawsze jest to dolegliwość wynikająca z infekcji dróg intymnych czy chorób układu rozrodczego. Swędzenie warg sromowych może być spowodowane dla przykładu alergią na kosmetyki do higieny intymnej. Należy zaobserwować czy swędzenie warg sromowych jest połączone z innymi objawami, ponieważ, kiedy pojawią się upławy o nienaturalnej barwie i zapachu konieczna jest wizyta u ginekologa. Jakie inne czynniki mogą powodować swędzenie warg sromowych? Jak przebiega kuracja?

spis treści

1. Przyczyny swędzenia warg sromowych

Kobiece organy płciowe to: srom, przedsionek pochwy, wargi sromowe mniejsze i większe, łechtaczka i wzgórek łonowy. Narządy płciowe kobiety są bardzo wrażliwe, dlatego tak ważna w tym przypadku jest właściwa kontrola i pielęgnacja, czyli nie tylko odpowiednie preparaty do higieny intymnej, ale też właściwie dobrana bielizna i proszek do prania. Swędzenie warg sromowych może mieć przyczynę właśnie w nieodpowiednich kosmetykach, które mogą zawierać nie tylko alergeny, ale również zbyt dużą ilość substancji zapachowych. Wybierając płyn do mycia należy znaleźć taki, którego pH będzie zbliżone do pH miejsc intymnych. Dobrym wyborem może być kosmetyk z zawartością pałeczek kwasu mlekowego, który w naturalnym środowisku jest ochroną pochwy przed szkodliwymi bakteriami.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Swędzenie warg sromowych może być sygnałem infekcji bakteryjnej
Swędzenie warg sromowych może być sygnałem infekcji bakteryjnej

Swędzenie warg sromowych może być spowodowane alergią na podpaski, ale także jest reakcją na nieprzewiewną bieliznę. Niektóre kobiety skarżą się na swędzenie warg sromowych i podrażnienia skóry zaraz po depilacji miejsc intymnych.

To też warto wiedzieć

Swędzenie warg sromowych i towarzyszące temu inne objawy mogą być sygnałem o rozwijającej się infekcji. Do najczęściej diagnozowanych chorób, przy której pojawia się swędzenie warg sromowych jest grzybicze zapalenie sromu i pochwy. Inna choroba, której objawem jest swędzenie warg sromowych jest rzęsistkowica, która przenoszona jest drogą płciową. Podobne objawy daje wszawica łonowa, którą również można się zarazić drogą płciową. Według ginekologów schorzeniem, które namnaża drożdżaki wywołujące świąd jest cukrzyca.

Infekcje intymne w lecie
Infekcje intymne w lecie [7 zdjęć]

Utrzymywanie pozycji siedzącej nie tylko przyczynia się do bólu pleców, ale może również zwiększyć ryzyko

zobacz galerię

2. Leczenie swędzenia warg sromowych

Kuracja przede wszystkim polega na wyeliminowaniu kosmetyków czy środków chemicznych, które wywołują swędzenie warg sromowych. Jeśli dolegliwość wynika z infekcji czy choroby miejsc intymnych to o rodzaju kuracji decyduje lekarz prowadzący, który może wprowadzić antybiotyk, kurację hormonalną i miejscowe leczenie objawów przy pomocy dla przykładu maści antygrzybiczej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Świąd pochwy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza