Trwa ładowanie...

Szczepienia przed wyjazdem do Egiptu

Szczepienia przed wyjazdem do Egiptu znacząco zwiększają bezpieczeństwo podróży. Nie ma szczepień obowiązkowych, bez których nie zostaniemy przepuszczeni przez granicę, chyba, że przyjeżdża się z państwa, w którym trwa obecnie epidemia. Istnieją jednakże zalecane szczepienia do Egiptu. Warto też sprawdzić, czy szczepionki, które mieliśmy, są jeszcze skuteczne. Wakacje w Egipcie to inny niż w Polsce klimat i inne możliwości zakażeń chorobami, dlatego warto zapoznać się z niebezpieczeństwami zdrowotnymi zanim rozpoczniemy wymarzone wakacje w Egipcie.

spis treści

1. Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Egiptu

Nie ma oficjalnego wymogu szczepienia przed wyjazdem do Egiptu, ale tu nie chodzi o wymogi, a o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, oraz zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich osób biorących udział w wycieczce. Zanim wyjedziemy na wakacje do Egiptu, powinniśmy sprawdzić ważność i skuteczność naszych dotychczasowych szczepień. Szczególnie ważne są szczepienia przeciw błonicy, tężcowi i polio, szczepienie BTP. Jeśli mamy jeszcze odporność, wszystko jest w porządku, jeśli ją utraciliśmy, należy się zaszczepić jeszcze raz.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Kolejnym krokiem jest rozważenie, czy szczepienia zalecane przed wyjazdem są nam rzeczywiście potrzebne. Europejczycy jadący do Afryki nie są uodpornieni na powszechnie występujące tam bakterie i wirusy, dlatego najlepiej jest się zdecydować na szczepienia przed wyjazdem, by uniknąć groźnej infekcji Szczególnie zalecane są:

 • szczepienia przeciw WZW typu A i B,
 • szczepienia przeciw tyfusowi,
 • szczepienia przeciw durowi brzusznemu,
 • szczepienia przeciw zapaleniu opon mózgowych,
 • szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Szczepienia niekonieczne przed wyjazdem do Egiptu to:

 • szczepienie przeciw żółtej gorączce,
 • szczepienie przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu,
 • [zczepionka przeciw meningokokom (a+c).

2. Porady zdrowotne przed wyjazdem do Egiptu

Najczęstsze problemy zdrowotne Europejczyków w Egipcie to problemy żołądkowe. Zupełnie inne jedzenie, flora bakteryjna oraz zawierająca drobnoustroje woda, mogą przyczynić się do bólów brzucha i silnych biegunek. W apteczce trzeba mieć zapas węgla aktywowanego. Wody nigdy nie pijemy z kranu, nawet po przegotowaniu, a kupujemy butelkowaną. Zachowajmy ostrożność przy robieniu zakupów spożywczych na straganach.

Kolejnym, częstym problemem utrudniającym życie turystom w Egipcie jest wszechobecne słońce. Udary) i poparzenia słoneczne są wśród nich dość częste, bo nieodpowiednio się przed nimi chronią. Na wycieczkę do Egiptu zabieramy przewiewne, jasne, okrywające ciało ubrania i nakrycia głowy. Odkryte części ciała smarujemy co kilka godzin kremem z filtrem co najmniej 15, ale zalecany faktor jak najwyższy. Przydadzą się także dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA i UVB.

Aby uniknąć pogryzienia przez owady, a także chorób przez nie przenoszonych, używamy środków odstraszających owady. Najlepiej zaopatrzyć się w zapas takich specyfików jeszcze przed wyjazdem. Ze względu na to, że wścieklizna jest w Egipcie dość częsta, trzeba zachować szczególną ostrożność i nie zbliżać się do bezpańskich zwierząt, szczególnie tych, które podchodzą do ludzi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Szczepienia przed wyjazdem do Indii
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza