Trwa ładowanie...

Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii

Jeśli planujesz wyjazd do Tajlandii, z pewnością ucieszy cię fakt, że nie istnieją szczepienia obowiązkowe, którym musisz się poddać, by dostać się do tego kraju. Nie oznacza to jednak, że w taką podróż warto jechać bez jakiegokolwiek przygotowania. Każdy rozsądny turysta powinien uświadomić sobie, że szczepienia zalecane są ogromnie ważne, by przygotować organizm na potencjalne zagrożenia i uniknąć zachorowania na poważne choroby. Jakie szczepienia przed podróżą powinny znaleźć się na twojej liście niezwykle ważnych rzeczy do zrobienia?

spis treści

1. Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Tajlandii

Mimo iż nie są to szczepienia obowiązkowe, nie należy ich zaniedbywać. Zaszczep się odpowiednio wcześnie, a z wakacji w Tajlandii będziesz mieć wyłącznie miłe wspomnienia.

Zobacz film: "Postępowanie przeciwbólowe po operacji"

Najważniejsze zalecane szczepienia to:

 • szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A – jest to jedyny niemal stuprocentowo skuteczny sposób na uniknięcie zakażenia, w Polsce stosowane są dwa rodzaje szczepionek, skojarzona (uodparnia na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B) oraz szczepionka wyłącznie przeciw wirusowi HAV;
 • szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B – jest uznawana za pierwszą szczepionkę, która zapobiega chorobie nowotworowej, aby uodpornić się w pełni na wirusowe zapalenie wątroby typu B, należy otrzymać trzy dawki szczepionki;
 • szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi oraz polio;
 • szczepienie przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu – jest zalecana w zależności od tego, jaki charakter ma wizyta w egzotycznym kraju;
 • szczepienie przeciwko wściekliźnie – jest zalecane, jeśli podczas zagranicznego pobytu turysta miał kontakt z dzikimi zwierzętami.

2. Opcjonalne szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii

Nie wszystkie szczepionki są zalecane. Niektóre szczepienia przed wyjazdem są zupełnie nieobowiązkowe, ale i tak warto się im poddać. Są to:

 • szczepienie na dur brzuszny– powoduje odporność (po jednej dawce) na okres mniej więcej trzech lat, aby uniknąć choroby, wskazane jest staranne mycie warzyw i owoców przed jedzeniem, picie czystej wody wiadomego pochodzenia, a także unikanie styczności z nieczystościami;
 • szczepienie przeciwko żółtej gorączce – mimo iż w Polsce i w Azji do tej pory nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania na żółtą gorączkę, szczepienie może okazać się przydatne, zwłaszcza że jest bardzo skuteczne, szczepienie wykonuje się raz na 10 lat, należy jednak pamiętać, że po pierwszej dawce szczepionki zabezpieczenie przed zakażeniem pojawia się po 10 dniach;
 • szczepionka meningokokowa a+c – jest rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia, szczepienie ma na celu czynne uodpornienie na zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, wywoływane przez meningokoki z grup: A i C (przeciwwskazania do zastosowania szczepionki meningokowej to: wiek poniżej 18 miesięcy, ostre choroby zakaźne, alergia na składniki szczepionki, a także choroby przewlekłe w stadium zaostrzenia).

Podróż do Tajlandii może być niezapomniana, jeśli w czasie pobytu w tym egzotycznym kraju nie dojdzie do zakażenia. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, wyjściem nie są szczepienia obowiązkowe, ale szczepienia zalecane i opcjonalne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Powikłania po szczepieniu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza