Trwa ładowanie...

Szumy w uszach - przyczyny, objawy, choroby

Masz wrażenie, że twoje bijące serce słychać w uszach? Zdarza ci się czuć pulsowanie, szmery bądź dudnienie? To jeden z najczęstszych sygnałów nadciśnienia. Jeżeli dodatkowo często odczuwasz ból z tylu głowy, warto jak najszybciej udać się do lekarza.

Zobacz film: "5 naturalnych sposobów na nadciśnienie"

1. Szumy w uszach mogą świadczyć o nadciśnieniu, miażdżycy, stresie czy nadczynności tarczycy

Aż 10,5 mln Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze, ale zdaje sobie z tego sprawę tylko połowa z nich. Nic dziwnego, ponieważ wysokie ciśnienie zwykle nie daje poważnych objawów. Niestety, jeżeli w porę nie zareagujemy odpowiednim leczeniem, może doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu.

Dlatego warto wyłapywać ciche sygnały, które wysyła nam ciało i reagować jak najszybciej.

Jednym z nietypowych objawów nadciśnienia są szumy bądź uczucie dudnienia w uszach. Zwykle pojawia się wówczas uderzenie gorąca i lekki ból głowy. Jeśli zaczynasz słyszeć brzęczenie, buczenie, gwizdy czy syczenie, a nie jest to wywołane przez czynniki zewnętrzne, koniecznie udaj się do lekarza.

Jest wiele przyczyn szumu w uszach.

Do najbardziej niebezpiecznych oprócz nadciśnienia zaliczamy:

  • stres - kładziesz się do łóżka po ciężkim dniu i zamiast odetchnąć i usnąć, czujesz w uszach nietypowe "dzwonienie"? Być może to efekt stresu, który towarzyszył ci w ciągu dnia. Warto przed snem zadbać o totalne wyciszenie, aby oczyścić umysł z nadmiaru emocji.
  • miażdżyca - szumy w uszach mogą być też objawem groźnej choroby tętnic i żył. Dzieje się tak dlatego, że ich ściany zarastają cholesterolem, a krew musi się przeciskać przez nie z większą siłą. Jeżeli zauważysz takie objawy, to od razu odstaw tłuszcze zwierzęce i cukry proste i jak najszybciej zbadaj poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
  • nadczynność tarczycy - u chorego wzrasta ciśnienie i tętno, ponieważ tarczyca produkuje większą ilość hormonów tarczycowych, które pobudzają układ krwionośny do wzmożonej pracy. Chory odczuwa nieprzyjemne dudnienie w uszach.

Jeżeli regularnie słyszysz szumy w uszach - nie bagatelizuj.

To może być nie tylko wynik stresu i przeciążenia organizmu, ale ważny sygnał ostrzegający, który wysyła ci organizm.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.