Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Objawy tasiemca - rodzaje posaożyta, profilaktyka

Tasiemczyca jest chorobą pasożytniczą przewodu pokarmowego wywoływaną przez tasiemca. Wyróżnia się tasiemce uzbrojone oraz nieuzbrojone,  dla których człowiek jest doskonałym żywicielem.  Zakażenia tymi pasożytami wywołują u człowieka objawy ze strony przewodu pokarmowego wśród których jednym z najczęściej występujących jest spadek masy ciała.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Objawy tasiemca - rodzaje pasożyta

Tasiemiec nieuzbrojony jest pasożytem, który na żywiciela ostatecznego wybiera sobie człowieka, pośrednio natomiast bytuje w mięśniach bydła. Jest zbudowany zwykle z około 2000 proglodytów i główki (skoleksu) która zawiera 4 przyssawki przytwierdzające się do ściany jelita. Osiąga od 4 do 12 metrów długości

Człowiek zaraża się tasiemcem nieuzbrojonym poprzez spożywanie surowego mięsa wołowego na przykład w postaci tatara. Dlatego też ważne jest aby podczas przygotowywania tej potrawy szczególną uwagę zwracać na to czy nie ma w nim larw tego pasożyta. Kształtem przypominają bowiem pestki ogórka.  Po spożyciu takiego mięsa dochodzi do przedostania się larw tasiemca do jelita cienkiego człowieka gdzie zaczyna się jego dalszy rozwój. W organizmie człowieka tasiemiec może bytować tak długo jak żyje jego żywiciel.

Obecność tasiemca nieuzbrojonego w jelicie daje następujące objawy:

Tasiemiec uzbrojony również na żywiciela ostatecznego wybiera człowieka a jego żywicielem pośrednim jest świnia. Jest zbudowany zwykle z około 800 do 1000 proglodytów oraz skoleksu, który oprócz przyssawek otoczony jest wieńcem haczyków. Może osiągać długość 4 metrów

Człowiek może zarazić się tasiemcem uzbrojonym na skutek spożycia niedogotowanego lub surowego mięsa wieprzowego a także warzyw czy owoców na których obecne są larwy tasiemca. Może on umiejscowić się w mięśniach w postaci wągra ale też larwy mogą naczyniami krwionośnymi wędrować do mózgu czy gałek ocznych. Takie sytuacje są wyjątkowo niebezpieczne ponieważ nieleczone stanowią zagrożenie zdrowia a nawet życia pacjentów.

Tasiemiec uzbrojony na skoleksie ma wieniec haczyków
Tasiemiec uzbrojony na skoleksie ma wieniec haczyków

Do symptomów tasiemca uzbrojonego należą:

  • podobnie jak w przypadku tasiemca nieuzbrojonego dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty czy biegunki,
  • ogólne osłabienie, zmęczenie, uczucie rozbicia,
  • awitaminoza i anemia,
  • bóle głowy, objawy przypominające padaczkę kiedy larwy tasiemca dostają się do mózgu,
  • zaburzenia widzenia czy zniekształcenia oczu kiedy tasiemiec umiejscawia się w obrębie narządu wzroku.

2. Objawy tasiemca - profilaktyka

W każdym przypadku podejrzenia zakażenia tasiemcem spożywane mięso powinno zostać poddane gruntownemu badaniu. Ponadto ważne jest także zastosowanie środków szczególnej ostrożności czyli na przykład ubój zwierząt które mogą być źródłem zakażenia a także ograniczenie spożywania mięsa w postaci surowej. Należy też zwrócić szczególną uwagę na higienę osobistą oraz czystość w miejscach gdzie przygotowywane są posiłki. Kiedy już do zakażenia dojdzie to podejmowane jest przede wszystkim leczenie farmakologiczne polegające na podawaniu odpowiednich leków usuwających pasożyta  z organizmu. Ponadto w tym czasie wskazana jest też dieta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza