Trwa ładowanie...

Travocort – co to jest i jak działa. Wskazania i skutki uboczne

Grzybica przynajmniej raz w życiu dotknęła większość ludzi na świecie. Najczęściej pojawia się na stopach, dłoniach, paznokciach i miejscach intymnych. Aby sobie z nią poradzić, należy zastosować odpowiednie leki. W tym przypadku pomocny może okazać się Travocort, który sprawdza się w początkowej fazie zakażenia - zanim choroba zdąży się rozwinąć.

spis treści

1. Czym jest Travocort i kiedy się go stosuje

Travocort jest kremem wskazanym do stosowania w leczeniu początkowym powierzchniowych zakażeń grzybicznych, którym dodatkowo towarzyszą stany zapalne. W szczególności preparat Travocort stosuje się w początkowym leczeniu grzybicy rąk, pachwin oraz grzybicy okolic narządów płciowych.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1.1. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Przeciwskazaniami do stosowania kremu Travocort są przede wszystkim wirusowe zakażenia skóry, trądzik pospolity i różowaty. Lek nie powinien być stosowany do zapaleń skóry, których ogniska zapalne znajdują się w pobliżu ust.

Ponadto poinformuj lekarza jeśli wiadomo Ci coś na temat posiadanych chorób typu np. kiła, nowotwór skóry. Lek w małym stopniu przenika do układu krwionośnego ale pamiętaj, że podczas ciąży i karmienie piersią konsultacja z lekarzem jest konieczna przed wdrożeniem jakiejkolwiek kuracji leczniczej.

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia
Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

zobacz galerię

Brak jest badań na temat wpływu leku na kobiety w ciąży i karmiące dlatego ogólnie uznaję się, że nie powinien być on w tym czasie stosowany. Co ważne, Travocort nie powinien być stosowany przez dzieci.

2. Substancja czynna i działanie Travocortu

Travocort działa przede wszystkim przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie oraz przeciwświądowo. Swoją skuteczność zawdzięcza dwóm substancjom czynnym - izokonazolowi oraz diflukortolonowi.

Izokanol odpowiada za działanie przeciwgrzybiczne kremu – prowadzi do powstrzymania procesu syntezy składników błony komórkowej grzybów, w konsekwencji czego grzyb obumiera. Natomiast diflukortolon łagodzi stan zapalny, koi podrażnienia oraz zapobiega świądowi skóry.

3. Jak stosować Travocort

Lek Travocort przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę. Niedużą ilością kremu należy posmarować miejsce dotknięte zmianą chorobową. Travocort powinien być stosowany dwukrotnie w ciągu dnia – najlepiej rano i wieczorem. Krem należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, najlepiej dermatologa.

Składniki leku mają wpływ na niszczenie się lateksu, dlatego przy stosowaniu leku Travocort na okolice narządów rodnych trzeba pomyśleć i innych metodach antykoncepcji. Niewskazane jest długotrwałe stosowanie leku Travocort.

4. Możliwe działania niepożądane

Travocort zawiera alkohol cetostearylowy, dlatego dosyć często może powodować reakcję skórną w postaci podrażnienia lub pieczenia. Długotrwałe stosowanie leku lub stosowanie go na dużej powierzchni skóry może doprowadzić do powstania zmian skórnych takich jak rozstępy, tworzenie się tzw. pajączków naczyniowych, trądzik. Lek może powodować świąd.

Zobacz także:

Ponadto działaniami niepożądanymi, które mogą wystąpić podczas kuracji kremem Travocort są nadmierny wzrost owłosienia oraz zapalenie skóry okołowargowe.

5. Cena i dostępność leku Travocort

Krem Travocort to koszt około 20-30 złotych. Opakowanie zawiera około 15 mg produktu. Nie jest lekiem refundowanym i można go kupić tylko na receptę. Dostępny jest w większości aptek w Polsce.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Izabela Lenartowicz
Travocort jest kremem wskazanym do stosowania w leczeniu początkowym powierzchniowych zakażeń grzybicznych, którym dodatkowo towarzyszą stany zapalne.
Travocort jest kremem wskazanym do stosowania w leczeniu początkowym powierzchniowych zakażeń grzybicznych, którym dodatkowo towarzyszą stany zapalne. (Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza