Trwa ładowanie...

Trioxal - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Trioxal to lek przeciwgrzybiczy do stosowania doustnego. Trioxal stosuje się w różnego rodzaju chorobach wywoływanych przez grzyby i drożdżaki. Trioxal jest stosowany także u pacjentów z zakażeniem grzybiczym po przeszczepie szpiku. Lek Trioxal jest wydawany na receptę.

spis treści

1. Charakterystyka leku Trioxal

Jedna kapsułka leku Trioxal zawiera 100 mg itrakonazolu. Preparat zawiera sacharozę. Terapeutyczne stężenie itrakonazolu w skórze utrzymuje się przez 2-4 tygodnie po zakończeniu czterotygodniowej kuracji. Już po tygodniu leczenia wykrywa się itrakonazol w keratynie paznokci, a stężenie leku utrzymuje się w niej przez przynajmniej 6 miesięcy od zakończenia trzymiesięcznej kuracji.

Zobacz film: "Leczenie grzybicy"

2. Wskazania do stosowania

Wskazania do stosowania leku Trioxal to: kandydoza (drożdzyca) sromu i pochwy. Łupież pstry, grzybica stóp, grzybica tułowia, grzybica rąk wywołana przez wrażliwe na itrakonazol grzyby.

Lek Trioxal powinni stosować pacjenci chorujący na grzybicę paznokci wywołanej przez dermatofity lub drożdżaki. Trioxal stosuje się też przy grzybiczym zakażeniu rogówki, grzybicy jamy ustnej oraz inne grzybice układowe (aspergiloza układowa i kandydoza układowa).

Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia
Grzybica skóry płaskiej - zdjęcia

To najczęściej wystęująca odmiana choroby. Może pojawić się na całej powierzchni ciała.

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazania do stosowania leku Trioxal to: uczulenie na itrakonazol, czynna choroba wątroby, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, niewydolność serca.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Trioxal jest ciąża oraz okres karmienia piersią. Wyjątkiem stosowania leku w ciąży jest grzybica układowa oraz sytuacje, w których lekarz prowadzący uzna, że korzyści dla matki są istotniejsze niż potencjalne ryzyko dla płodu.

U kobiet w wieku rozrodczym zaleca się stosowanie skutecznej antykoncepcji hormonalnej do czasu wystąpienia pierwszej miesiączki po zakończeniu kuracji preparatem Trioxal.

4. Bezpieczne dawkowanie leku

Preparat Trioxal ma postać kapsułek, które powinny być przyjmowane doustnie.

Dawkowanie lek Trioxal uzależnione jest od schorzenia na jakie jest stosowany. Przy zakażeniu narządów płciowych stobsuje się 200 mg leku Trioxal 2 razy na dobę przez 1 dzień lub 200 mg raz na dobę przez 3 dni.

Przy zakażeniach skóry, błony śluzowej oraz oczu stosuje się następujące dawki leku Trioxal:

  • Grzybica skóry – 200 mg 1 raz na dobę przez 7 dni lub 100 mg 1 raz na dobę przez 15 dni
  • Grzybicze zapalenie rogówki – 200 mg 1 raz na dobę przez 21 dni
  • Kandydoza jamy ustnej: 100 mg leku Trioxal 1 raz na dobę przez 15 dni

Pacjenci chorujący na grzybicę paznokci powinni stosować leczenie cykliczne lekiem Trioxal. Polega ono na przyjmowaniu 200 mg leku 2 razy na dobę przez 7 dni, a następnie przez 3 tygodnie lek nie jest przyjmowany. W leczeniu cyklicznym paznokci i dłoni powinny być przeprowadzone 2 cykle leczenia lekiem Trioxal, a w przypadku paznokci u stóp 3 cykle.

Zobacz także:

W leczeniu grzybicy paznokci można też zastosować leczenie ciągłe lekiem Trioxal. Trwa ono 3 miesiące i przyjmuje się 200 mg leku Trioxal raz na dobę.

Cena leku Trioxal to ok. 85 zł za 28 kapsułek 100 mg. Lek jest dostępny na receptę i można go kupić ze zniżką.

5. Skutki uboczne stosowania leku Trioxal

Działania niepożądane przy stosowaniu leku Trioxal to: ból głowy, zawroty głowy, niewydolność krążenia, zaburzenia czynności wątroby, problemy z drogami żółciowymi, zaburzenia cyklu miesiączkowego, reakcje alergiczne oraz obrzęki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Trioxal - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Trioxal - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza