Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Trittico CR - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, srodki ostrożności, czy Trittico CR uzależnia

Trittico CR jest przeciwdepresyjnym oraz przeciwlękowym środkiem farmaceutycznym wydawanym na receptę. Substancją czynną zawartą w preparacie jest chlorowodorek trazodonu. Trittico CR znalazł zastosowanie w leczeniu depresji, a także depresji przebiegającej z lękiem. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego leku?

Zobacz film: "Co odróżnia depresję od innych chorób śmiertelnych?"

spis treści

1. Co to jest Trittico CR?

Trittico CR to lek wykazujący działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Przeznaczony jest do stosowania doustnego i występuje w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. W aptekach wydawany jest za okazaniem recepty. Substancją czynną występującą w preparacie jest chlorowodorek trazodonu.

Jedna tabletka o przedłużonym uwalnianiu Trittico CR zawiera odpowiednio 75 miligramów lub 150 miligramów tej substancji.

Oprócz substancji czynnej, lek zawiera również te pomocnicze. Spośród nich warto wymienić: sacharozę, powidon, wosk carnauba, stearynian magnezu.

Zobacz też:

2. Wskazania do stosowania

Trittico CR stosowany jest u pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi o różnej etiologii. Często podaje się go pacjentom z depresją przebiegającą z lękiem.

3. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Leku nie należy stosować u osób uczulonych na substancję czynną tzn. chlorowodorek trazodonu, a także u osób uczulonych na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Przeciwwskazaniem do stosowania Trittico CR jest ostry zawał serca, upojenie alkoholowe, a także stan po zażyciu narkotyków.

Osoby cierpiące na niektóre schorzenia muszą zachować szczególną ostrożność stosując preparat Trittico CR. Pacjenci zmagający się z chorobami nerek, schorzeniami wątroby lub mięśnia sercowego, epilepsją, nadczynnością tarczycy, ostrą jaskrą, zwiększonym ciśnieniem śródgałkowym, depresją przebiegającą z myślami samobójczymi, przed zastosowaniem leku powinni zasięgnąć opinii lekarza. Zachowanie szczególnej ostrożności jest niezbędne również w przypadku nastolatków poniżej osiemnastego roku życia, pacjentów w wieku podeszłym, pacjentów stosujących środki neuroleptyczne, osób stosujących leki na nadciśnienie tętnicze.

4. Skutki uboczne leku Trittico CR

Trittico CR może powodować u niektórych pacjentów pewne skutki uboczne. Stosowanie tego preparatu może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych krwi. U osób stosujących ten preparat często stwierdza się niedokrwistość, małopłytkowość, bardzo niską liczbę granulocytów, wysoki poziom granulocytów kwasochłonnych – eozynofilów.

Dodatkowo, lek może powodować utratę kilogramów, jadłowstręt lub zwiększenie apetytu, myśli samobójcze, zaburzenia snu np. problemy z zasypianiem lub bezsenność, drażliwość, senne koszmary, niechęć do zbliżeń seksualnych, agresję, drgawki, dolegliwości bólowe głowy, zawroty głowy, problemy z pamięcią, problemy z koncentrację, palpitacje serca, tachykardię lub bradykardię, biegunki, dolegliwości bólowe brzucha, niestrawności, suchość w ustach, nudności i wymioty, uczucie duszności.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

5. Czy lek Trittico CR uzależnia?

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, czy lek Trittico CR uzależnia. Odpowiedź brzmi: nie. Zawarta w leku substancja czynna tzn. trazodon nie wykazuje potencjału uzależniającego, podobnie jak większość leków o działaniu przeciwdepresyjnym. Uchodzi za lek znacznie bezpieczniejszy od leków nasennych, od których pacjenci mogą się uzależnić.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza