Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Anna Białous

Udane małżeństwo

Avatar placeholder
20.03.2015 13:27
Udane małżeństwo
Udane małżeństwo

Prawdopodobnie nie istnieje jeden idealny model związku ani jedna doskonała recepta na perfekcyjne małżeństwo. Natomiast zagadnienie czynników wpływających na udane współżycie małżeńskie jest częstym przedmiotem badań naukowych. Wnioski z tych badań oczywiście dotyczą większości populacji, nie zawierają jednak wszystkich możliwych przypadków. Może się na przykład okazać, że znajdą się małżeństwa, które obu osobom przynoszą satysfakcję, mimo że z seks nie jest dla nich do końca zadowalający. Albo może też zdarzyć się sytuacja odwrotna, że mimo niezgodności w wielu kwestiach małżonkowie uważają swój związek za udany, dzięki pełnemu dopasowaniu w życiu erotycznym.

spis treści

1. Definicja udanego małżeństwa

Najogólniej można powiedzieć, że jest to związek uczuciowy, w którym obie osoby nawzajem się akceptują, cieszą się z bycia razem, mają poczucie, że dobrze wybrali swoją drugą połówkę. Dodatkowo ich relacja charakteryzuje się pewnymi istotnymi cechami.

Po co nam małżeństwo?
Po co nam małżeństwo?

Według psychologów na miłość składają się trzy komponenty: intymność, namiętność oraz zaangażowanie

zobacz galerię

2. Osobowość małżonków

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Bardzo ważna jest dojrzałość psychiczna i emocjonalna partnerów, a co tym idzie poczucie odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Ponadto wszechstronność oraz bogactwo osobowości, czyli posiadanie pasji, zainteresowań oraz chęć rozwoju w różnych dziedzinach życia. Dobrze jest, jeśli małżonkowie stawiają sobie nawzajem wymagania. Partnerzy powinni być dla siebie przyjaciółmi. Nie powinni zamykać się na innych ludzi, ale okazywać im życzliwość i chęć pomocy. Niezwykle istotna jest umiejętność rozwiązywania konfliktów i rozładowywania napięć. Do cech osobowości sprzyjających udanym związkom należy zaliczyć także refleksyjność, wytrwałość, tolerancję oraz poczucie humoru. Ważna jest również chęć posiadania dzieci i przejawianie postaw rodzicielskich.

3. Męskość i kobiecość

Partnerzy powinni być dla siebie nawzajem atrakcyjni. Ponadto powinni posiadać zdecydowane cechy męskie i kobiece, które nawzajem się uzupełniają. Do ważnych cech kobiecych zalicza się: inteligencję, praktyczność, zdolność do samokontroli, kierowanie sprawami domowymi, dbanie o swój wygląd, wdzięk i macierzyńskość. Do cech męskich należą: refleksyjność, stałość, partnerstwo, umiejętność bycia niezależnym, ciepło uczuciowe, posiadanie pasji, siła woli i przekonań.

Szansę na udany związek zwiększa udana więź erotyczna oraz dobre przystosowanie we współżyciu, czyli podobne temperamenty, potrzeby i upodobania seksualne. Ponadto liczy się chęć przełamywania nudy i monotonii, poszukiwania nowych rodzajów pieszczot i realizacja fantazji seksualnych oraz zdolność do koncentracji nie tylko na swoich, ale także na potrzebach partnera.

4. Życie codzienne a udany związek

Ważne są odpowiednie warunki materialne, a w tym posiadanie własnego mieszkania. Należy pamiętać o wspólnym aktywnym spędzaniu czasu wolnego, o dokładaniu starań, by prowadzić barwne i ciekawe życie. Dodatkowo warto podkreślić znaczenie równego podziału ról, kompetencji i obowiązków.

Jeśli rodzice obu partnerów mieli udany, szczęśliwy związek, to jest duża szansa, że oni sami powtórzą podobny model. Jeśli rodzice małżonków okazywali dzieciom zainteresowanie, ciepło, zrozumienie, a jednocześnie stawiali wymagania i pilnowali dyscypliny, nie nadużywali alkoholu i nie okazywali agresji, to znaczy że w dużym stopniu przygotowali ich do stworzenia własnej szczęśliwej rodziny.

Małżeństwa nieudane zaś często ujawniają pewne charakterystyczne cechy jeszcze przed ślubem, jednak zazwyczaj są niedocenianie, a partnerzy powtarzają sobie, że „jakoś to będzie”.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze