Uwielbiasz świeczki zapachowe? Uważaj, mogą być one bardzo szkodliwe

Kiedy patrzymy na piękne, kolorowe świeczki, zapewne nie podejrzewamy, że mogłyby nam w jakikolwiek sposób zaszkodzić. Naukowcy mają jednak zupełnie inne zdanie na ten temat. Przeprowadzono eksperymenty, których wyniki zdziwią wszystkich wielbicieli ozdobnych świeczek.

Co mi grozi?

Dr Amid Hamidi, reprezentujący Uniwersytet Stanowy Południowej Karoliny, prowadził badania, które miały na celu ocenę bezpieczeństwa stosowania świeczek ozdobnych. Przebieg eksperymentu nie był skomplikowany. W zamkniętym pomieszczeniu zamontowano filtr węglowy i pozostawiono zapaloną świeczkę przez około 5 godzin. To, co zdołał wychwycić filtr, zostało jeszcze przebadane spektografem. Dzięki temu naukowcy mogli ocenić, co wdychamy po spaleniu świeczki. Okazało się, że w oparach znajduje się niebezpieczny benzen, który może przyczynić się do rozwoju raka w naszym organizmie. Ponadto w powietrzu wykryto również toluen. Związek ten może z kolei powodować zawroty głowy i problemy z koncentracją. W większym stężeniu zaburza funkcjonowanie układu oddechowego, odpornościowego i krwionośnego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Czy musimy rezygnować ze świeczek?

Czytając o wynikach eksperymentu dr. Hamidi, prawdopodobnie mamy nieodpartą ochotę wyrzucenia wszystkich świeczek. Nie musimy jednak rezygnować z tego, co lubimy. Świeczki, które badał amerykański naukowiec, wykonane były z wosku parafinowego. Jest to szeroko rozpowszechniony i bardzo tani materiał do wyrobu świec. Jeżeli uwielbiamy spędzać wieczory przy świecach, to możemy wybrać te wykonane z soi lub wosku pszczelego. Są one całkowicie bezpieczne i nie wpływają na pogorszenie naszego stanu zdrowia. Mają tylko jedną wadę: są nieco droższe niż świeczki z wosku parafinowego. Warto jednak wydać trochę więcej pieniędzy, ale cieszyć się romantycznymi chwilami z ukochaną osobą, bez dyskomfortu wynikającego z używania trujących świeczek.

Dodajmy również, że stosowanie – od czasu do czasu – zwykłych świeczek nie wywoła poważnych komplikacji zdrowotnych. Jedynie częste i długie palenie ich w mieszkaniu, bez wietrzenia, może stanowić dla nas zagrożenie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mieszkaj zdrowo
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Mieszkaj zdrowo
Mieszkaj zdrowo

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Lampy LED Oświetlenie lampami ledowymi przynosi wiele korzyści, jednak trzeba liczyć się również z negatywnymi skutkami ich stosowania - szczególnie gdy zakupimy żarówki LED niesprawdzonej marki.

Mieszkaj zdrowo

Mieszkanie od podstaw

Mieszkanie od podstaw

Sprawdź, z czego powstało Twoje mieszkanie Przed zdcydowaniem się na zakup mieszkania, warto dowiedzieć się, z czego zostało wykonane i jakich surowców użyto do jego budowy.

Mieszkaj zdrowo

Zabezpieczony dom

Zabezpieczony dom

Bezpieczny dom Dom rodzinny musi być odpowiednio zabezpieczony na każdej płaszczyźnie, więc nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz.

Mieszkaj zdrowo

Najlepsze łóżko

Najlepsze łóżko

Łóżko do sypialni Wybierając łóżko do spania, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że powinno być wygodne i zapewnić nam zdrowy i spokojny sen.

Mieszkaj zdrowo

Szkodliwe substancje w naszych domach

Szkodliwe substancje w naszych domach

w człowieku na dłużej, nawet na więcej niż 40 lat. Nikt z nas nie konsumuje chemii świadomie, zwłaszcza że wiedza dotycząca zdrowej diety

Mieszkaj zdrowo

Wybór najlepszej lodówki

Wybór najlepszej lodówki

Lodówka W sklepach jest bardzo duży wybór lodówek, które z pewnością spełnią oczekiwania każdego klienta zarówno pod względem jakości jak i ceny.

Mieszkaj zdrowo

Ekologiczny dom

Ekologiczny dom

Wybudowanie ekologicznego domu Budowa ekologicznego domu jest to inwestycja w przyszłość oraz sposób dbania o środowisko.

Mieszkaj zdrowo

Wybór odpowiedniego żelazka

Wybór odpowiedniego żelazka

Żelazka Wybierając żelazko dla siebie mamy ogromny wybór, dlatego musimy zwrócić uwagę na jego parametry i wygląd.

Mieszkaj zdrowo

Sprawdzone środki na insekty

Sprawdzone środki na insekty

Jak poradzić sobie ze szkodnikami? Insekty to prawdziwa zmora w wielu domach. Można poradzić sobie z nimi za pomocą środków chemicznych bądź domowymi, naturalnymi sposobami.