Trwa ładowanie...

Uwielbiasz świeczki zapachowe? Uważaj, mogą być one bardzo szkodliwe

Kiedy patrzymy na piękne, kolorowe świeczki, zapewne nie podejrzewamy, że mogłyby nam w jakikolwiek sposób zaszkodzić. Naukowcy mają jednak zupełnie inne zdanie na ten temat. Przeprowadzono eksperymenty, których wyniki zdziwią wszystkich wielbicieli ozdobnych świeczek.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Co mi grozi?

Dr Amid Hamidi, reprezentujący Uniwersytet Stanowy Południowej Karoliny, prowadził badania, które miały na celu ocenę bezpieczeństwa stosowania świeczek ozdobnych. Przebieg eksperymentu nie był skomplikowany. W zamkniętym pomieszczeniu zamontowano filtr węglowy i pozostawiono zapaloną świeczkę przez około 5 godzin.

To, co zdołał wychwycić filtr, zostało jeszcze przebadane spektografem. Dzięki temu naukowcy mogli ocenić, co wdychamy po spaleniu świeczki. Okazało się, że w oparach znajduje się niebezpieczny benzen, który może przyczynić się do rozwoju raka w naszym organizmie. Ponadto w powietrzu wykryto również toluen. Związek ten może z kolei powodować zawroty głowy i problemy z koncentracją. W większym stężeniu zaburza funkcjonowanie układu oddechowego, odpornościowego i krwionośnego.

2. Czy musimy rezygnować ze świeczek?

Czytając o wynikach eksperymentu dr. Hamidi, prawdopodobnie mamy nieodpartą ochotę wyrzucenia wszystkich świeczek. Nie musimy jednak rezygnować z tego, co lubimy. Świeczki, które badał amerykański naukowiec, wykonane były z wosku parafinowego. Jest to szeroko rozpowszechniony i bardzo tani materiał do wyrobu świec.

Jeżeli uwielbiamy spędzać wieczory przy świecach, to możemy wybrać te wykonane z soi lub wosku pszczelego. Są one całkowicie bezpieczne i nie wpływają na pogorszenie naszego stanu zdrowia. Mają tylko jedną wadę: są nieco droższe niż świeczki z wosku parafinowego. Warto jednak wydać trochę więcej pieniędzy, ale cieszyć się romantycznymi chwilami z ukochaną osobą, bez dyskomfortu wynikającego z używania trujących świeczek.

Dodajmy również, że stosowanie – od czasu do czasu – zwykłych świeczek nie wywoła poważnych komplikacji zdrowotnych. Jedynie częste i długie palenie ich w mieszkaniu, bez wietrzenia, może stanowić dla nas zagrożenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.