Trwa ładowanie...

Vibin mini – wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Vibin mini to doustny środek antykoncepcyjny. Stosuje się go w celu zapobiegania ciąży. Lek nie powinien być przyjmowany przez pacjentki z niewydolnością krążenia. Lek zawiera laktozę.

spis treści

1. Charakterystyka leku Vibin mini

Vibin mini zawiera dwie substancje czynne: etynyloestradiol i drospirenon. Etynyloestradiol jest hormonem z grupy estrogenów i wykorzystywany zarówno w ginekologii jak i dermatologii. Drospirenon jest hormonem z grupy progestagenów.

Zobacz film: "Co to jest antykoncepcja "po"?"

Vibin mini jest lekiem jednofazowym, co oznacza, ze każda z tabletek zawiera taką samą ilość etynyloestradiolu i drospirenonu (w odróżnieniu od tabletek wielofazowych o zmiennej zawartości hormonów w kolejno przyjmowanych tabletkach).

Vibin mini zatrzymuje dojrzewanie pęcherzyków Graafa i hamuje owulację, zmienia właściwości endometrium macicy. Preparat Vibin mini zmienia właściwości śluzu szyjki macicy przez co utrudnia przemieszczanie się plemników. Ogranicza także perystaltykę jajowodów.

2. Wskazaniani przeciwwskania do stosowania

Lek Vibin mini jest preparatem wskazanym w antykoncepcji hormonalenej. Jego celem jest zapobieganie ciąży.

Antykoncepcja - zdjęcia
Antykoncepcja - zdjęcia [2 zdjęcia]

Prezerwatywa jest środkiem antykoncepcji mechanicznej, który oprócz ochrony przed ciążą może zmniejszyć

zobacz galerię

Przeciwwskazania do stosowania leku Vibin mini to między innymi: zaburzenia krążenia, zakrzepica żylna, zakrzepica tętnicza, cukrzyca ze zmianami naczyniowymi, zapalenie trzustki, choroby wątroby, nowotwór wątroby, niewydolność nerek, bóle migrenowe. Lek Vibin mini nie powinien być przyjmowany także przez pacjentki, które są w ciąży bądź podejrzewają, że mogą spodziewać się dziecka oraz pacjentki, które krwawią z dróg rodnych.

3. Jak bezpiecznie dawkować lek?

Vibin mini należy przyjmować w kolejności wskazanej na opakowaniu, codziennie, o tej samej porze dnia. Należy przyjmować 1 tabletkę dziennie.

Każdy blister zawiera 28 tabletek: 21 tabletek różowych, z których każda zawiera 3 mg drospirenonu i 0,02 mg etynyloestradiolu oraz 7 tabletek białych (placebo), które nie zawierają substancji czynnych. Cena tabletek Vibin mini to ok 25 zł.

Każde kolejne opakowanie należy rozpoczynać następnego dnia po przyjęciu ostatniej białej tabletki z poprzedniego opakowania. Krwawienie z odstawienia rozpoczyna się przeważnie po 2-3 dniach od rozpoczęcia stosowania tabletek placebo i może nie zakończyć się do czasu rozpoczęcia kolejnego opakowania.

Zobacz także:

4. Działania niepożądane leku vibin mini.

Działania niepożądane leku Vibin mini to wahania nastroju, ból głowy, ból żołądka, trądzik, bolesność i powiększenie piersi, bolesne lub nieregularne miesiączki, torbiele jajników, mlekotok a także zwiększenie masy ciała czy depresja.

Objawy skutków ubocznych przy stosowaniu leku Vibin mini to także opryszczka, większy apetyt, skarżą się na zawroty głowy i obniżone libido. Zdarzają się także nudności i wymioty, biegunka lub zaparcia oraz wypadanie włosów, brak energii, zwiększenie pocenia się czy zakrzepy z zatorami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza