Trwa ładowanie...

W ciele Hinduski znaleziono 12000 kamieni żółciowych

Avatar placeholder
09.12.2015 12:50
W ciele Hinduski znaleziono 12000 kamieni żółciowych
W ciele Hinduski znaleziono 12000 kamieni żółciowych (Źródło: YouTube)

Kobieta cierpiąca na ból brzucha i zgagę wciąż jest oszołomiona po tym, jak lekarze znaleźli niemal 12000 kamieni żółciowych w jej organizmie. Może to być nowy rekord świata.

51-letnia Minati Mondal przez dwa miesiące cierpiała z powodu wyniszczających boleści brzucha i choroby refluksowej. Dwa tygodnie temu zgłosiła się do szpitala Debdoot Sevayan w Kalkucie.

Po przeprowadzeniu badań, w tym USG, lekarze stwierdzili ciężki przypadek kamieni żółciowych. Są to kulki wytworzone z cholesterolu i soli, które są formowane w pęcherzyku żółciowym, niewielkim narządzie o kształcie gruszki znajdującym się pod wątrobą, który magazynuje żółć.

Dr Makhan Lala Saha, chirurg gastroenterolog, powiedział, że oczekiwał dużej liczby kamieni, ale kiedy przekroczyła ona 5000, był w ogromnym szoku. Usunął 11950 kamieni w trwającej prawie godzinę operacji laparoskopowej, podczas której dotarł do wnętrza jamy brzusznej i miednicy przez cięcie wielkości dziurki od klucza.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Dr Saha nigdy nie myślał, że pęcherzyk żółciowy może zawierać tak dużo kamieni. Liczenie kulek o wymiarach 2-5 mm zajęło doktorowi i jego asystentom 4 godziny. Natomiast ich usunięcie trwało 50 minut.

Lekarz napisał do Królewskiego College’u Patologii w Londynie, aby zatrzymano próbkę w muzeum. Uważa się, że tak duża liczba kamieni żółciowych może być nowym rekordem świata.

Dr Saha dodał, że dwa miesiące temu operował dziewczynkę, która miała 1110 kamieni. Będąc pod wrażeniem tego wyniku, dotarł do informacji, że w 1983 roku lekarze w Wielkiej Brytanii usunęli 3110 kamyków z pęcherzyka żółciowego niemieckiego pacjenta. Istnieje duża szansa, że ta liczba zastąpi wcześniejszy rekord świata – jest trzy razy od niego większa.

Pani Mondal została wypisana ze szpitala i wraca do zdrowia w domu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze