Trwa ładowanie...

Ochrona przed grypą przy chorym dziecku

Jesień to czas zwiększonej zachorowalności na grypę u dzieci. Gdy u twojego dziecka pomimo profilaktyki wystąpią pierwsze objawy grypy natychmiast rozpocznij leczenie. Nie zapominaj jednak o swoim zdrowiu. Aby nie zarazić się grypą od dziecka musisz wzmocnić swoją odporność oraz przestrzegać zasad higieny.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Grypa u dziecka

Kiedy choruje się na grypę powinno się przestrzegać kilku zasad, aby stwarzać mniejsze ryzyko zarażenia grypą innych. Przede wszystkim należy te zasady wpoić dziecku, aby grypa nie rozprzestrzeniła się na całą rodzinę. Profilaktyka grypy jest ważną rzeczą w sezonie zwiększonej zachorowalności, który właśnie się rozpoczął.

2. Kichając zasłaniaj nos łokciem a nie dłonią

Dzieci zazwyczaj są uczone, aby zasłaniać nos dłonią, jednak nie jest to najlepszy pomysł, skoro zarazki właśnie tam się wtedy osadzają. Zarażenie się grypą jest wtedy ułatwione, gdyż dziecko dotyka wielu rzeczy. Nie ma sposobu, aby po każdym kichnięciu dziecko chorujące na grypę umyło ręce. Naucz zatem swoje dziecko, aby zasłaniało nos łokciem, a nie dłonią.

Wirus grypy
Wirus grypy

Wirus grypy w przyjaznej dla oka formie.

zobacz galerię

3. Często myj i dezynfekuj ręce

Jesienią i zimą mycie rąk jest szczególnie ważne, gdyż krąży wtedy w powietrzu więcej wirusów i bakterii. W ramach profilaktyki grypy naucz dziecko, aby myło ręce tak często jak to możliwe, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia.

4. Nie ukrywaj przed innymi choroby

Jeśli twoje dziecko jest chore na grypę powinieneś powiadomić o tym osoby, które cię odwiedzają. Grypa jest chorobą zaraźliwą i łatwo się rozprzestrzenia zwłaszcza od dzieci, które nie zawsze przestrzegają zasad higieny, nawet jeśli są tego nauczone. Powiadamianie innych o chorobie dziecka należy do zasad dobrego wychowania. Chyba nie chcesz, aby twoi goście się zarazili?

5. Jeśli jesteś chory nie wychodź z domu

Jeśli ty lub twoje dziecko przejawiacie pierwsze objawy grypy nie wychodźcie z domu. W ten sposób zmniejszycie ryzyko zarażenia innych. W szkole czy pracy spotyka się bardzo wielu ludzi, a więc nietrudno o prawdziwą epidemię grypy. Zarówno twój szef jak i nauczyciele w szkole twojego dziecka powinni to docenić.

6. Daruj sobie uścisk dłoni, jeśli jesteś chory

Nie ma nic gorszego od widoku osoby chorej na grypę, która wyciąga dłoń do uścisku. Zignorowanie tego gestu byłoby niegrzeczne, ale oferowanie komuś porcji zarazków również nie należy do gestów kurtuazji. Jeśli twoje dziecko ma grypę naucz je, aby nie dotykało innych osób, by nie rozprzestrzeniać zarazków.

Leczenie grypy to proces, który może zająć kilka dni, a nawet dłużej w przypadku leczenia grypy u dzieci, które trudniej zdyscyplinować. Warto jednak wykształcić pewne zasady obowiązujące w czasie choroby, aby uchronić się przed zarażeniem oraz nie przenosić zarazków na innych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.