Trwa ładowanie...

Wpływ witaminy D na ryzyko rozwoju stwardnienia rozsianego

Amerykańscy i australijscy naukowcy dowodzą na łamach pisma „ Neurology”, iż wyższy poziom witaminy D w organizmie i częste przebywanie na słońcu zmniejsza ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane.

spis treści

1. Badanie zależności między witaminą D i promieniowaniem słonecznym a stwardnieniem rozsianym

Naukowcy z Australian National University przeprowadzili badanie, w którym udział wzięło 216 osób w wieku 18-59 lat, u których zaobserwowano pierwsze epizody objawów wskazujących na stwardnienie rozsiane. Ich wyniki zestawiono z grupą kontrolną 395 osób zdrowych w podobnym wieku, tej samej płci i pochodzących z tych samych obszarów Australii. W trakcie badań sprawdzano u uczestników takie czynniki, jak czas spędzany na słońcu w poszczególnych etapach życia, uszkodzenie skóry w wyniku ekspozycji na działanie promieni słonecznych, zawartość melaniny w skórze oraz poziom witaminy D we krwi.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Wyniki badania

Z badań wynika, iż każdy wzrost ekspozycji na promieniowanie o wartości 1,000 kilodżuli zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów stwardnienia rozsianego o 30%. Co więcej u ludzi, których skóra była najbardziej zniszczona przez słońce ryzyko rozwoju objawów tej choroby było aż o 60% mniejsze niż u osób z niewielkim uszkodzeniem skóry. Zaobserwowano ponadto, że na wystąpienie objawów stwardnienia bardziej narażone były osoby z niskim poziomem witaminy D. Wyniki badań australijskich naukowców potwierdzają wcześniejsze badania wskazujące, iż ryzyko zachorowania na SM (stwardnienie rozsiane) rośnie wraz z odległością miejsca zamieszkania od równika. Jednocześnie uczeni przypominają, iż nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne grozi rozwojem raka skóry. Z kolei opalanie na solarium w żaden sposób nie zmniejsza ryzyka SM.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza