Trwa ładowanie...

Witamina D na bóle mięśni kobiet chorych na raka piersi

Według ostatnich badań naukowych wysoka dawka witaminy D2 może pomóc pacjentkom chorym na raka piersi w uśmierzeniu bólu mięśni i stawów, będącego skutkiem zażywania leków zmniejszających poziom estrogenów w organizmie.

spis treści

1. Skutki uboczne leków na raka piersi

Leki, znane jako inhibitory aromatazy są stosowane w celu zmniejszenia guzów na piersiach będących skutkiem działania estrogenu, a także w zapobieganiu nawrotom choroby. Są mniej toksyczne niż chemioterapia, jednak u wielu pacjentek mogą skutkować wystąpieniem bólu i zesztywnieniem dłoni, nadgarstków, kolan, bioder, ramion i stóp. Zdarza się, że ból jest tak silny, że pacjenci rezygnują z terapii. Ważne jest więc, aby zredukować skutki uboczne stosowania tych leków antyrakowych.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Badania nad właściwościami witaminy D2

W celu określenia wpływu witaminy D2 na redukcję skutków ubocznych inhibitorów aromatazy naukowcy przeprowadzili badania na grupie 60 pacjentów, u których występowały bóle mięśni i stawów po zażyciu leku. Uczestników badania podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich otrzymywała zwiększoną a druga zalecaną dzienną dawkę witaminy D2. Dodatkowo, badanym podawano 1 000 miligramów wapnia dziennie. W czasie badań uczestnicy mieli za zadanie notować i określać intensywność każdego doświadczonego bólu oraz sposobu, w jaki ból wpływała na jakość ich życia i wykonywanej pracy. Dodatkowo, naukowcy oszacowali gęstość kości uczestników przed i po rozpoczęciu suplementacji witaminy D2. Działanie miało na celu sprawdzenie czy witamina chroni przed niszczeniem tkanki kostnej, a więc procesu charakterystycznego dla osób leczonych inhibitorami aromatazy.

3. Wyniki badań

W wyniku badań u pacjentów, którzy otrzymywali zwiększoną dawkę witaminy D odnotowano zmniejszone nasilenie bólu mięśnioszkieletowego, który nie przeszkadzał im w codziennej egzystencji. Takie odkrycie może ułatwić pacjentom tolerancję inhibitorów aromatazy, dzięki czemu będą mogli bez problemu kontynuować leczenie. Jeśli chodzi o tkankę kostną, naukowcy odkryli, że witamina D2 rzeczywiście pomaga w utrzymaniu odpowiedniej gęstości kości.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza