Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Objawy wrzodów żołądka - najczęstsze symptomy, przyczyny

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy to jedna z typowych chorób układu pokarmowego. Ciekawostką jest, że to głównie panowie zapadają na tę dolegliwość. Wrzody żołądka były określane mianem choroby dyrektorskiej.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Dotykają przede wszystkim osoby, które pełnią ważne funkcje zawodowe i co za tym idzie – stres towarzyszy wykonywanym obowiązkom cały czas. Wrzody żołądka są również skutkiem nadmiernego palenia papierosów, nadużywania alkoholu, złej diety, częstego picia kawy, a także nerwowego charakteru. Jakie są objawy wrzodów żołądka? Czy objawy wrzodów żołądka mogą być groźne dla życia?

spis treści

1. Objawy wrzodów żołądka

Diagnostyka chorób wrzodowych polega przede wszystkim na wykonaniu endoskopowego badania odcinka przewodu pokarmowego (czyli gastroskopii). Zabieg pozwala na pobranie wycinka w celu dalszej diagnostyki zakażenia bakteryjnego. Objawy wrzodów żołądka mogą być groźne dla zdrowia i życia, dlatego nie mogą być bagatelizowane.

Objawy wrzodów żołądka mogą zagrażać zdrowiu i życiu chorego
Objawy wrzodów żołądka mogą zagrażać zdrowiu i życiu chorego

Objawy wrzodów żołądka, a dokładniej -  stanu zapalnego - to przede wszystkim: spadek masy ciała, odczucie ciągłego zmęczenia, zgaga, niestrawność, ból, któremu najczęściej towarzyszy pieczenie. Objawy wrzodów żołądka usytuowane są w dołku podsercowym, pod prawym łukiem żebrowym. Wrzody żołądka zwyczajowo nasilają się kilka godzin po spożyciu pokarmu.

Leczenie choroby wrzodowej uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju, stanu i stopnia zakażenia. Objawy wrzodów żołądka może wywołać nie tylko bakteria Helicobacter pylori, lecz także niesteroidowe leki przeciwzapalane NLPZ. Aby poprawić stan zdrowia, stosuje się preparaty hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku oraz takie, które osłaniają śluzówkę żołądka. Pomocniczym działaniem jest ziołolecznictwo i lekkostrawna dieta.

2. Przyczyny wrzodów żołądka

Jedną z częstych przyczyn pojawienia się objawów wrzodów żołądka jest zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane przez bakterię Helicobacter pylori. Inna nazwa tego schorzenia to katar żołądka lub nieżyt żołądka. Najczęstsze objawy sugerujące wrzody żołądka to mdłości, uczucie pełności, ból w nadbrzuszu, wymioty, zgaga, niekiedy krwawienie z układu pokarmowego. Aby właściwie zdiagnozować objawy wrzodów żołądka wykonywana jest gastroskopia. Nieleczone wrzody żołądka mogą być przyczyną powstania nowotworów. Objawy wrzodów żołądka mogą się naislać.

To też warto wiedzieć

Na objawy wrzodów żołądka bardzo często narzekają osoby, które muszą stale brać leki. Nawet regularnie używana aspiryna może wywołać wrzody żołądka. Za bezpośrednią przyczynę zaistnienia wrzodów uznaje się palenie papierosów oraz regularne spożywanie dużych porcji alkoholu. A jak jest ze złymi nawykami żywieniowymi? Okazuje się, że źle skomponowana dieta bardzo często wywołuje zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Żołądek nie jest w stanie strawić niektórych produktów żywnościowych. Główne obciążenie stanowią ciężkostrawne produkty, do których można zaliczyć między innymi smażone potrawy. Objawy wrzodów żołądka ich nasilenie jest uzależnione od trybu życia chorego.

Obróbka termiczna jest niezwykle istotnym procesem. Aby jeść zdrowiej, należy zrezygnować ze smażenia na rzecz gotowania, pieczenia, parowania, duszenia oraz grillowania. Następną przyczyną wystąpienia objawów wrzodów żołądka i dwunastnicy jest stres. Ciągłe stany wyczerpania nerwowego prowadzą przede wszystkim do zmian fizycznych w obrębie ludzkiego organizmu. Cierpi zatem nie tylko aspekt psychiczny, lecz także fizyczny uzewnętrzniający się poprzez kłopoty związane z przewodem pokarmowym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zgaga i wrzody żołądka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza