Trwa ładowanie...

Wypryski skóry powiek

Avatar placeholder
05.11.2021 13:21
Jedną z przyczyn powstawania wyprysków na powiekach może być alergia kontaktowa
Jedną z przyczyn powstawania wyprysków na powiekach może być alergia kontaktowa (AdobeStock)

Powieki należą do najwrażliwszych części ludzkiego ciała ze względu na bardzo cienką skórę. Mają one za zadanie nawilżać i chronić oko przed wysuszeniem, słońcem oraz urazami. Alergie oczu mogą powodować objawy obserwowalne na powiekach. Objawem alergii oczu mogą być na przykład wypryski na powiekach. Wypryski na powiekach mogą powstać na skutek alergii kontaktowej, zapalenia powiek a nawet ostrego zapalenia spojówek. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry powiek.

spis treści

1. Przyczyny wyprysków na powiekach

Jedną z przyczyn powstawania wyprysków na powiekach może być alergia kontaktowa. Zapalenie skóry powieknastępuje wtedy na skutek kontaktu delikatnej skóry powiek z niektórymi alergenami. Najczęściej spotyka to kobiety, u których może dojść do wystąpienia alergii na konserwanty zawarte w kosmetykach do pielęgnacji oraz makijażu oczu (kremy pod oczy, kredki do oczu, tusze do rzęs, lakier do paznokci – kiedy trze się oko palcami).

Inną przyczyną powstawania nieestetycznych wyprysków na powiekach może być noszenie soczewek kontaktowych (szczególnie tych, które w składzie mają thimerosal). Podrażnienie może wystąpić jako konsekwencja stosowania maści dostępnych bez recepty, które zawierają neomycynę, bacytracynę czy polimyksynę.

2. Objawy alergii oczu i zapalenia powiek

Zobacz film: "Męty w oku"

Objawy alergii w tym przypadku występują od 24 do 48 godzin po kontakcie z alergenem. Na powiekach mogą powstać wypryski, mogą one swędzieć, powieki będą zaczerwienione. Spojówka w oku stanie się czerwona i wodnista. Jeżeli powieki będą narażone przez dłuższy okres czasu na kontakt z alergenem, może skończyć się to długotrwałą infekcją i powikłaniami.

3. Leczenie alergii na powiekach

Najlepszym sposobem leczenie alergii na powiekach jest unikanie alergenu. Czyli jeśli zauważyłaś, że powieki źle reagują na jakiś kosmetyk więcej go nie używaj. Na rynku są dostępne kosmetyki hipoalergiczne, czyli takie pozbawione środków uczulających.

Jeśli już doszło do zapalenia i być może na powiekach pojawiły się już wypryski, można stosować kremy kortykosteroidowe, ale tylko przez krótki okres czasu. Atopowe zapalenie skóry powiek należy leczyć poprzez zwalczenie infekcji bakteryjnej.

Wypryski na powiekach to nic przyjemnego. Nie dość, że w tym miejscu mogą rzucać się w oczy to w dodatku powodują dyskomfort poprzez swędzenie. W związku z tym widzenie może być utrudnione. Na pewno dobrze jest w ogóle nie ryzykować i zawsze wybierać kosmetyki hipoalergiczne, które są bezpieczniejsze. W dodatku jeśli nosi się soczewki kontaktowe takie kosmetyki powinny być bezwzględnie stosowane.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.