Zabawy dla dzieci z autyzmem

Zabawa odgrywa istotną rolę w życiu każdego dziecka: rozwija, edukuje, pozwala na nabywanie nowych umiejętności społecznych, komunikację i kontakt z rówieśnikami. Myśląc o zabawie autystycznego dziecka, musimy pamiętać, że podejmowane przez nie stereotypowe czynności nie mogą być traktowane jako właściwa rozwijająca rozrywka. W trosce o nasze dziecko musimy podjąć trud nauczenia je odpowiednich dla niego zabaw.

Stereotypowe zabawy autystycznego dziecka

Większość autystycznych dzieci spędza czas, wykonując wymyślone przez siebie, stereotypowe, powtarzalne czynności. Układanie piramid z klocków lub różnych niepotrzebnych przedmiotów, zabawa kręcącymi się bączkami czy wprawianie w rytmiczny ruch samochodziku pozwalają dziecku na pozostanie we własnym, zamkniętym, ale z punktu widzenia dziecka bezpiecznym świecie.

Umożliwiają one uniknięcie niechcianego kontaktu, skupienie się na wykonywaniu czynności w określonym schemacie, który postronnemu obserwatorowi wydawać się może nieładem i bałaganem. Jest to metoda radzenia sobie z niezrozumiałą rzeczywistością, unikania konfrontacji. Dobór przedmiotów do zabawy często bywa dziwaczny, nielogiczny.

Autystyczne dzieci nie używają do zabawy lalek czy pluszaków, wybierają zazwyczaj obiekty mechaniczne. Często używają przy tym rzeczy niezgodnie z ich właściwym przeznaczeniem, np. skrobią łopatką po podłodze czy postukują nią w meble.

Dlaczego dzieci z autyzmem nie bawią się jak inne dzieci?

Podczas zabawy autystyczne dziecko unika kontaktów społecznych oraz zadań wymagających interakcji z innymi ludźmi. Stara się trzymać na uboczu. Dzieci z autyzmem nie potrafią naśladować innych, mają upośledzoną zdolność rozumienia emocji innych ludzi oraz braki w zakresie myślenia abstrakcyjnego i wyobraźni. Nie uczą się poprzez naśladownictwo, stąd też umieszczone w standardowej grupie rówieśników nie potrafią przyłączyć się do zabawy i wykonywać tych samych czynności. Trudno im zrozumieć zasady rządzące zabawą, jej reguły oraz wybrać adekwatny rodzaj zachowania. Pamiętajmy, że większość z nich cierpi na tzw. neofobię, co oznacza, że nabywanie nowych umiejętności wiąże się u nich z lękiem, boją się każdej nowej, nieznanej czynności.

Dlaczego trzeba uczyć dzieci się bawić?

Dzieci z autyzmem lubią stałe elementy: tę samą trasę spaceru, ten sam przebieg dnia, ten sam schemat zabawy. Naruszenie wielu klocków, przestawienie zabawek wywołuje często krzyk i histerię. Dziecko jest najspokojniejsze, gdy tkwi zatopione w wybranej przez siebie dziwacznej czynności. Powielanie tego niewłaściwego wzorca zabawy nie prowadzi jednak do niczego dobrego, ustala chorobę na poziomie status quo i na przestrzeni czasu nie pozwala na rozwój nowych umiejętności, tym samym pogłębiając zaburzenie. Nauczenie dziecka chorego na autyzm zabawy nie jest łatwe, ma jednak głębokie uzasadnienie. Podczas zabawy najłatwiej jest dziecku pokonać bariery, nauczyć się właściwych form kontaktu i zachowań.

Jakie zabawy są odpowiednie dla autystycznego dziecka?

Nie ma jednego zalecanego rodzaju zabawy, jednego schematu pracy z autystycznym dzieckiem. Termin „autyzm” obejmuje szerokie spektrum zaburzeń o różnym nasileniu i różnej symptomatologii. Praca rodziców z dzieckiem autystycznym powinna być konsultowana z terapeutą, który ustali, jakie aktywności będą dla dziecka najbardziej korzystne, a które nie są zalecane.

Musimy pamiętać, że dzieci autystyczne ze względu na niedoskonałość rozmaitych umiejętności oraz osłabiony układ nerwowy szybko zniechęcają się i męczą. Każda zabawa powinna uwzględniać przerwy, potrzebne dziecku do zregenerowania sił. Pamiętajmy, że dla niego każda podjęta aktywność, współdziałanie w aktywności z dorosłym lub rówieśnikiem są wielkim wysiłkiem i przełamaniem barier.

Jak zacząć naukę zabawy?

Warunkiem niezbędnym przy zabawie z autystycznym dzieckiem jest stworzenie mu bezpiecznego środowiska, w którym będzie czuło się akceptowane i dowartościowane. Nowe elementy wprowadzajmy stopniowo, tak aby dziecko nie czuło się wystraszone lub zagubione. Dzieci cierpiące na autyzm w większości czerpią przyjemność z obcowania z takimi materiałami, jak woda, piasek, materiały o różnej fakturze. Dla przykładu wspomnę, że jedną z najbardziej lubianych, a zarazem stymulujących zabaw dla autystycznego dziecka jest tzw. jeżyk, a więc tor przeszkód wykorzystujący skrajnie różne materiały: od miękkiego kocyka, mokrego baseniku z wodą, po twardą podłogę. Wykorzystajmy to, planując przebieg zabawy, starajmy się, by była ona aktywna i ciekawa dla dziecka.

Zabawa w naśladowanie czynności (dziecko powtarza po rodzicu, udajemy, że wykonujemy jakąś czynność) nie tylko jest dla dziecka interesująca, ale pozwala mu rozwijać umiejętność naśladownictwa. Pozwólmy mu odkryć radość tworzenia. Wspólne wykonywanie prac plastycznych, lepienie z gliny czy modeliny to nie tylko okazja do stworzenia małego dzieła sztuki, lecz także przede wszystkim szansa na otworzenie dziecka na świat. Często możliwość radosnej zabawy w wodzie, lepienia czy malowania pędzlem wyzwala w dziecku tłumione dotąd emocje, stanowi okazję do swobodnej wypowiedzi. Nauczmy dziecko doceniać radość płynącą z dźwięków, wspólnego słuchania muzyki i tworzenia. Nawet zabawa „powtórz odpowiednią ilość dźwięków” czy odtwarzanie z taśmy różnych odgłosów mogą być dla dziecka wartościową formą terapii.

Pamiętaj: im więcej wiesz o autyzmie, tym łatwiej ci będzie dobrać i wprowadzić w życie zabawy, które rozwijają i rehabilitują twoje dziecko.

Redakcja abcZdrowie.pl,

Polecane wideo:

Bibliografia

  • Moor J., Śmiech, zabawa i nauka z dziećmi o profilu autystycznym, Cyklady, Warszawa 2006, ISBN 83-60279-06-3
  • Danielewicz D., Pisula E., Wybrane formy terapii i rehabilitacji osób z autyzmem, Impuls, Kraków 2008, ISBN 978-83-7308-586-2
  • Błeszyński J., Wspomaganie rozwoju osób z autyzmem, Impuls, Kraków 2004, ISBN 83-7308-349-9
  • Maurice C., Modele zachowań oraz współpraca z dziećmi autystycznymi, Twigger, Warszawa 2002, ISBN 83-88904-20-5

Autyzm a rodzina

Komentarze (15)
~-gość
~-gość

Mam 4 letniego autystycznego brata. Też uważam że jego zaburzenie zaczęło się od potrójnej szczepionki. Zanim go zaszczepiliśmy rozwijał się prawidłowo. Pojawiały się też słowa, współpracował, nawiązywał kontakt, bardzo fajnie się bawił z innymi. Po szczepionce zamilkł, nie tolerował obcych nawet tych z którymi wcześniej się bawił. Zaczęły się też dziwne zachowania.

Odpowiedz
~lejdi
~lejdi

obecnie szczepionki kojarzone są bezpieczniejesze niż te na nfz. Pytałam pediatry która szczepiła moją córkę 5w1. I okazało się, że lepiej zapłacić za szczepienie, bo w tych na nfz jest owy szkodliwy tiomersal, który zwiększa ryzyo wystąpienia autyzmu.

Odpowiedz
~gosc
~gosc

Witam Panią. Mam syna, który ma dwa latka. Chodzi do przedszkola już od jakiegoś czasu. Jego mowa jednak jest bardzo "skąpa". Jak mam go stymulować, aby jego mowa się rozwinęła? Zaczyna chętniej powtarzać słowa, ale to nie jest jeszcze to. Dziękuje z góry. Malina

Odpowiedz
~gosc
~gosc

Byłam na konferencji, na której mówiono o toksynach w szczepionce DTP. Jest to szczepienie przeciwko odrze. Po podaniu tej szczepionki dzieci zostają pozbawione istniejącego zasobu witaminy A. Przeprowadził badania i podjął się leczenia kilkorga dzieci. Leczył je przy pomocy naturalnej formy cis witaminy A zawartej w oleju wątroby dorsza (CLO), po którym następowała stymulacja zablokowanych receptorów. Pojawiła się poprawa procesów językowych, wzrokowych, uwagi i interakcji społecznych u niektórych dzieci.
Ostatnio w moim mieście zanotowano kilka przypadków dziwnych zachowań dzieci po zaszczepieniu szczepionką płatną podwójną lub potrójną. Ponad rok temu i ja szczepiłam własne dziecko tymi szczepionkami, ale nic się nie dzieje. Ma już 3,5 roku. Rozwija się bardzo dobrze. Naukowcy nie umieją określić do końca, które dzieci są narażone, a które nie.

Odpowiedz
~gosc
~gosc

Te firmy farmaceutyczne i tych ludzi, którzy wpędzają świadomie dzieci w choroby, a tym samym skazują rodziny takich dzieci na katorgę życzę WSZYSTKIEGO CO NAJGORSZE W ŻYCIU! Bo tak się nie robi. Pazerni na forsę nie patrzą na innych! SKANDAL!

Odpowiedz
~gosc
~gosc

Myślę, że to może być odpowiedzią:

http://eurovipnet.9com.pl/artykuly/szczepionki_ukrywane_fakty.

Jestem mamą 3,5-letniego chłopczyka z zespołem Aspergera. Synek po szczepieniu stał się osowiały i wpadł w swój świat :(. Niektórzy starają nam się wmówić, że to jest głupota, ale skoro nawet lekarze nieoficjalnie mówią o swoich wątpliwościach, albo prof. Maria Majewska z instytutu na Sobieskiego w Warszawie bada związek szczepionek z autyzmem, to widać coś jest na rzeczy. Myślę, że za tym idzie gigantyczna kasa, niektórzy może nawet sobie z tego nie zdają sprawy, bo uspokoili ich ludzie, którym zależy, by te fakty nie wyszły na jaw.

Odpowiedz
~gosc
~gosc

Jeśli może Pani jej uniknąć to radziłabym. Ja też mam syna autystę/9 lat/i drugiego synka 23 miesiące, którego miałam nie szczepić na MMR, ale po namowie pediatry zaszczepiłam i mój mały zaczął się kiwać, machać łapkami i nie wiem co będzie dalej. Bardzo żałuję, że go zaszczepiłam.Teraz już żadnej szczepionki mu nie podam NIE MA MOWY.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Autyzm a rodzina
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Autyzm a rodzina
Autyzm a rodzina

Jak dobrać zabawki dla dziecka autystycznego?

Dziecko autystyczne rozwija się inaczej niż jego rówieśnicy. Czasami ma zupełnie inne preferencje niż pozostałe dzieci. Dlatego wybór zabawek dla dziecka chorego na autyzm może być trudniejsze niż zakup zabawek dla zdrowego dziecka. Rodzina dziecka...

Autyzm a rodzina

Rodzice dzieci autystycznych

Rodzice dzieci autystycznych stoją przed poważnym wyzwaniem wychowania maluchów, które wykazują specyficzne trudności rozwojowe. Często czują się osamotnieni, pozbawieni wsparcia i fachowej pomocy. Muszą radzić sobie z codziennymi kłopotami, nie rozumieją...

Leczenie autyzmu

Rehabilitacja dzieci z autyzmem

Autyzm jest złożonym schorzeniem neurologicznym charakteryzującym się zaburzeniami komunikacji uczuć i integracji wrażeń zmysłowych oraz problemami z komunikowaniem się i funkcjono

Fantazje i marzenia seksualne

Zabawy erotyczne dla par

Zabawy erotyczne dla par

Zabawy erotyczne pobudzają zmysły i sprawiają, że gra wstępna nabiera pikanterii. Erotyczne gadżety polecane są wszystkim parom, bez względu na staż związku. Rozbudzają fantazję, u

Przyczyny autyzmu

Uchroń dziecko przed autyzmem

Witaminy dla ciężarnych pozwalają chronić dziecko już od poczęcia. Kobiety ciężarne muszą zdawać sobie sprawę, jak bardzo witaminy i minerały są potrzebne do tego, by rozwój dzieci

Ból brzucha u dzieci

Przepukliny u dzieci

Przepukliny u dzieci występują, gdy organy dziecka uwypuklają się poprzez szczelinę w powłoce mięśniowej. Przepuklina przełyku pojawiają się w okolicy pachwin i jamy brzusznej. Ist

Balet i jazz

Balet dla dzieci

Balet dla dzieci pojawia się w ofercie wielu przedszkoli i domów kultury. Taniec klasyczny jest rodzajem aktywności, która przynosi każdemu dziecku wiele korzyści. Balet rozwija p

Sport dla dziecka

Pływanie dla dzieci

Pływanie dla dzieci

Pływanie to jedna z najlepszych form aktywności fizycznej. Pływać mogą zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze. Sport ten mogą nawet uprawiać osoby cierpiące na schorzenia, które

Sport dla dziecka

Judo dla dzieci

Judo to sport wal ki, który mogą trenować dzieci już od najmłodszych lat. Jest to sztuka walki, która poza samoobroną uczy szacunku do przeciwnika, posłuszeństwa i lojalności wobe