Trwa ładowanie...

Zakrzepica - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Kiedy w naczyniach krwionośnych kończyn dochodzi do tworzenia się zakrzepów, mamy do czynienia z zakrzepicą żył głębokich. Najczęściej na zakrzepicę żył chorują kobiety, ale zdarzają się również przypadki tej dolegliwości u mężczyzn. Jakie objawy daje zakrzepica? Czym charakteryzuje się zakrzepica?

Zobacz film: "Co to jest zakrzepica żył głębokich?"

spis treści

1. Zakrzepica - charakterystyka

Zakrzepica żył bywa określana mianem „cichego zabójcy”, ponieważ często przebiega bezobjawowo. Niestety, zakrzepica może mieć bardzo groźne skutki dla zdrowia i życia. Szacuje się, że co roku prawie 100 tys. Polaków zapada na zakrzepicę żył głębokich.

Zatory w zakrzepicy żył głebokich tworzą się najczęściej w żyłach kończyn dolnych, ale zmiany chorobowe mogą też powstawać w kończynach górnych, pachwinach, miednicy.

Chociaż sam zakrzep nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, to jego oderwanie się od ściany żylnej może mieć bardzo poważne konsekwencje. Przemieszczający się zakrzep żylny wędruje wraz z krwią w stronę serca i może zablokować tętnicę płucną, czego konsekwencją jest zgon.

2. Zakrzepica - rodzaje

W zależności od tego, w jakim miejscu powstaje zakrzepica żył głębokich, możemy wyróżnić kilka rodzajów zakrzepicy żył głębokich:

  • dystalna – dotyczy żył łydki i jest najczęściej występującym rodzajem zakrzepicy żył, zwykle nie prowadzi do powstawania zatorów płucnych,
  • proksymalna – dotyczy żyły podkolanowej, żył udowych, biodrowych oraz żyły głównej dolnej. Ten typ zakrzepicy żył głębokich stwarza wysokie ryzyko wystąpienia powikłań w postaci zatorowości płucnej,
  • obrzęk bolesny – ostra postać zakrzepicy żylnej, która wiąże się z wieloma bolesnymi dolegliwościami.

3. Zakrzepica - przyczyny

Zakrzepowe zapalenie żył najczęściej dotyczy osób, które przez dłuższy czas były unieruchomione (np. po przebytych operacjach). Zakrzepica żył głębokich to często również wynik siedzącej lub stojącej pracy.

Zakrzepica żylna spotyka także kobiety w ciąży, ale może być też skutkiem długiej podróży samochodem i samolotem, gdy jesteśmy zmuszeni siedzieć w jednej pozycji przez wiele godzin.

Zakrzepica żył głębokich to ponadto wynik upływającego czasu – wraz z wiekiem ściany żył stają się grubsze i mniej elastyczne, co sprzyja formowaniu się zakrzepów. Z tego powodu najczęściej na zakrzepicę żył chorują osoby starsze, po 60. roku życia.

Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich należy wymienić otyłość oraz inne choroby (np. nowotwory, choroby układu krążenia, reumatyzm).

Bardziej narażone na zakrzepicę żył są kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną.

Zakrzepica żylna może być też wynikiem naszych niezbyt zdrowych nawyków – zbyt ciasne ubrania blokują swobodne krążenie krwi, a zakładanie nogi na nogę kończy się nie tylko drętwieniem kończyn, ale i powstawaniem zmian w żyłach i naczyniach krwionośnych.

Przyczyny zakrzepicy - przyczyny zakrzepów, ryzyko, objawy, diagnoza (WIDEO)
Przyczyny zakrzepicy - przyczyny zakrzepów, ryzyko, objawy, diagnoza (WIDEO)

Żylna choroba zakrzepowa wywołuje u chorego powstawanie zakrzepów, co nie tylko może doprowadzić do niewydolności...

zobacz galerię

Zakrzepica żylna częściej tworzy się u osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia. Powoduje ją brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, odwodnienie organizmu i dieta obfitująca w cukier i tłuszcz.

4. Zakrzepica - objawy

Większość przypadków zakrzepicy żył objawy są niezauważalne, jednak istnieją symptomy, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Wbrew pozorom w przypadku zakrzepicy żył objawem nie są żylaki, ponieważ zakrzepica żył dotyczy żył głębokich, a nie powierzchownych.

Typowe dla zakrzepicy żył objawy to zwykle ból nóg podczas chodzenia i stania oraz obrzęki kończyn (głównie przy kostkach, ale również na udach).

Zwykle podczas dotykania osoba chora na zakrzepicę żył odczuwa stwardnienie żył, ból oraz ciepło.

Objawem zakrzepicy będzie również skóra, która w tym miejscu jest napięta, gładka, zaczerwieniona, a nawet sina.

Poza objawami skórnymi i bólem bardzo często objawem zakrzepicy żył głębokich jest gorączka lub stan podgorączkowy.

Objawem zakrzepicy żył u pacjenta może być też przyspieszone tętno, czyli tachykardię. W zakrzepicy objawy takie to skutek stanu zapalnego żył.

Należy podkreślić, że w zakrzepicy objawy wymienione powyżej pojawiają się zaledwie u połowy dotkniętych problemem – u reszty zakrzepica objawy daje nie jednoznaczne, a jej pierwszym symptomem jest dopiero zatorowość płucna.

Objawem zakrzepicy są wtedy duszności, ból w klatce piersiowej, krwioplucie, a w ostrych przypadkach dochodzi do zatrzymania krążenia, co może prowadzić do śmierci.

Warto również podkreślić, że nie każdy obrzęk kończyn jest objawem zakrzepicy żył. Opuchlizna towarzyszy wielu innym schorzeniom, np. żylakom, nadciśnieniu tętniczemu, niewydolności krążeniowej.

Po zauważeniu niepokojących sygnałów należy zgłosić się do lekarza, który po wykonaniu badań (m.in. badania poziomu D-dimerów, angiografii żył, USG) będzie mógł postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.

5. Zakrzepica - leczenie

W terapii zakrzepicy żył głębokich najczęściej wykorzystuje się środki farmakologiczne, głównie zastrzyki z heparyny oraz leki przeciwzakrzepowe do stosowania doustnego.

Pacjentom chorym za zakrzepicę żył podaje się też leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Chorzy muszą ponadto nosić specjalne rajstopy i pończochy uciskowe.

Zakrzepicy żylnej można zapobiegać – utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zdrowe odżywianie i regularna aktywność to skuteczne sposoby na uniknięcie zakrzepów żylnych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Poza tym, aby uniknąć zakrzepicy, należy unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji, co niekorzystnie wpływa na stan układu naczyniowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza