Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej - miazga zębowa, przyczyny, etapy zapalenia, skutki uboczne

 Kinga Olchowy
14.12.2022 10:18
Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej - miazga zębowa, przyczyny, etapy zapalenia, skutki uboczne
Nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej - miazga zębowa, przyczyny, etapy zapalenia, skutki uboczne (shutterstock)

Zapalenie miazgi zębowej to choroba, która kwalifikuje się do leczenia kanałowego. Powstaje najczęściej na skutek niedoleczonej lub zignorowanej próchnicy. Nieleczone zapalenie może prowadzić do rozwoju innych chorób zębów, a także do ich utraty. Pierwszym sygnałem alarmowym jest ból, ale co jeszcze może świadczyć o zapaleniu miazgi i kiedy warto udać się do dentysty?

spis treści

1. Czym jest zapalenie miazgi?

Zapalenie miazgi zęba, zwane jest inaczej pulpitis. Zwykle występuje jako następstwo nieleczonej próchnicy. Bakterie atakują najgłębsze tkanki i dochodzi do rozwoju zapalenia miazgi, które można podzielić na te w fazie początkowej i zaawansowanej.

W pierwszej fazie pojawia się nagły, przeszywający ból, który zwykle utrzymuje się około trzech dni. W fazie zaawansowanej ból jest przewlekły, a nieleczony jest bardzo trudny do opanowania. Dlatego należy zgłosić się do stomatologa, kiedy tylko poczujemy ból w zębie.

1.1. Czym jest miazga zęba?

Zobacz film: "Domowe sposoby na bolący ząb"

Miazga to tkanka, która wypełnia jamę zęba. Jest bardzo unerwiona i unaczyniona. Wyróżnia się miazgę koronową, która wypełnia koronę zęba a także miazgę korzeniową, która wypełnia kanał korzenia. Miazga toleruje temperaturę w zakresie 25-42 stopni C.

Podstawową funkcją miazgi jest odżywianie zęba. Sieć naczyń krwionośnych dostarcza substancji odżywczych i tlenu do zęba. Umożliwia to regenerację tkanek oraz kontrolę substancji mineralnych.

Ważną funkcją miazgi zęba jest również funkcja czuciowa. Miazga rejestruje ból bez względu na rodzaj bodźca i jego lokalizację. Dzięki komórkom zawartym w miazdze tworzy się zębina. Do tego procesu zachodzi w fazie rozwoju oraz przy ewentualnej naprawie. Miazga ma zatem jeszcze jedną funkcję – obronną, ponieważ dzięki niej zębina jest regenerowana.

Ząb leczony kanałowo
Ząb leczony kanałowo

Zęby „martwe” leczy się kanałowo.

zobacz galerię

2. Przyczyny zapalenia miazgi zęba

Przyczyną zapalenia miazgi zębowej jest ubytek wywołany prze próchnicę. Stan zapalny może być wywołany także przez nieodpowiednie leczenie, szlifowanie zęba bądź uraz mechaniczny. Dwa ostatnie przypadki powodują, że zdrowa miazga zostaje nagle odsłonięta i wystawiona na działanie niebezpiecznych czynników takich jak np. bakterie w jamie ustnej. Tkanka wypełniająca ząb jest silnie unerwiona występuje silny ból zęba przy zmianie temperatury oraz dotyku.

Po urazowym odsłonięciu zdrowej miazgi lekarz stomatolog musi sprawdzić, czy tkanka jest nadal żywa. Jeżeli z tkanką jest wszystko w porządku, to stomatolog pokrywa obnażoną miazgę preparatami, bakteriobójczymi i pobudzającymi do tworzenia zębiny reparacyjnej (naprawczej). W przypadku obumarcia miazgi, konieczne będzie leczenie kanałowe.

3. Etapy zapalenia miazgi

Zapalenie miazgi postępuje w dwóch etapach - odwracalnej i nieodwracalnej. Odpowiednio szybko podjęte leczenie daje szanse na uratowanie zęba i ochronę przed dalszymi zmianiami.

3.1. Etap odwracalny zapalenia miazgi

Stan zapalny miazgi zęba można podzielić na trzy etapy. Pierwszy etap, trwa ok. 3 dni. Wtedy pojawia się samoistny ból, będący reakcją na słodkie produkty oraz zimne pokarmy. Ból jest jeszcze niezbyt silny. Jeżeli pacjent szybko trafi do stomatologa, to zapalenie miazgi da się szybko zahamować. Dentysta może wtedy zaproponować dwa rozwiązania:

  • leczenie biologiczne za pomocą specjalnych
  • założenie stałego wypełnienia

3.2. Etap nieodwracalny zapalenia miazgi

W chorobach nieodwracalnych stomatolog nie może zahamować stanu zapalnego miazgi. Charakterystycznymi objawem nieodwracalnego zapalenia miazgi są pulsujący ból zęba pojawiający się w godzinach nocnych, nieustępujący nawet po usunięciu zmian próchnicowych i założeniu środka leczniczego oraz nadwrażliwość na dotyk i nagryzanie. Stomatolog może w takiej sytuacji tylko usunąć miazgę.

3.3. Zapalenie miazgi zęba a martwica

Utrata żywotności miazgi prowadzi do jej martwicy. Co ciekawe, martwica w początkowym stadium może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Tyle tylko, że dentysta podczas badania stwierdza głęboki ubytek próchnicowy, a także całkowicie lub częściowo zniszczone sklepienie komory.

W przypadku martwicy jamę zęba wypełniają masy martwicze, a korona zęba szarzeje. Po pewnym czasie dochodzi do stopniowego rozkładu martwej tkanki. Z czasem tkanka się rozkłada, miazga gnije oraz powstaje zgorzel.

Za martwicę miazgi odpowiedzialne są bakterie beztlenowe. Ich działanie wpływa na tworzenie się masy zgorzelinowej, która zawiera w sobie gazy, kwasy i jad trupi. Obecności tych substancji wpływa na wydobywanie się z zęba nieprzyjemny zapach. Zaawansowany stan zapalny z ogniskami martwicy to stan, w którym ząb powinien zostać poddany leczeniu kanałowemu (leczenia endodontycznemu). Alternatywą dla takiego leczenia jest ekstrakcja czyli wyrwanie zęba.

4. Objawy zapalenia miazgi

Zapalenie miazgi zęba w fazie odwracalnej (początkowej) objawia się spontanicznym bólem zęba, a także nadwrażliwością na spożywanie zimnych i gorących napojów, a także słodkości.

Ból może pojawiać się także w porach nocnych. Podczas dotyku lub nadgryzania pacjent może uskarżać się na ból. Czasami występuje złe samopoczucie albo gorączka.

Objawy zaawansowanego zapalenia miazgi zęba mogą występować w trzech postaciach. Natomiast w każdej z nich ząb jest bardzo wrażliwy na zimno i ciepło, a także może boleć nawet samoistnie. Dziąsła są opuchnięta, może wystąpić gorączka i bóle szczęki.

Choroba może mieć także charakter utajony, a dopiero po czasie zęby zaczynają boleć. Niestety wtedy jest już ciężko wyleczyć zęba.

Wszystkie bóle mogą doprowadzić do martwicy zębów, gdzie ból nagle znika, jednak mimo wszystko należy udać się do lekarza, aby podjął odpowiednie kroki leczenia.

5. Leczenie zapalenia miazgi

Jeżeli lekarza stomatolog rozpozna chorobę zapalenia miazgi zęba musi niezwłocznie podjąć leczenie. Na początku lekarz powinien usunąć zmiany próchnicowe, a następnie uzupełnić ubytki w zębie. Jeżeli ząb nadal boli, należy podjąć próbę leczenia kanałowego. Z wnętrza zęby usuwane są martwe tkanki, a puste miejsce są uzupełniane specjalnym preparatem leczniczym.

Nieleczona próchnica może powodować poważniejsze skutki, np.: utratę zęba, dlatego bardzo ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej.

Odpowiednia dieta będzie podstawą zdrowych zębów, należy wykluczyć przede wszystkim słodycze i cukier, a także przynajmniej raz na pół roku udać się na wizytę kontrolną do stomatologa. Należy mieć świadomość tego, jak postępować by cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem na długie lata.

Musisz to wiedzieć

Rodzice powinni uświadamiać małe dzieci, jak należy prawidłowo szczotkować zęby, kiedy to robić i jak to robić. Dzieci uczą się nawyków od rodziców, dlatego jeżeli wpoimy im odpowiednie zachowanie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, iż ominą ich wszelkie nieprzyjemne i bolesne choroby zębów. Niestety coraz częściej dzieci chorują na próchnicę, co jest bardzo niebezpieczne i niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych i bolesnych skutków na przyszłość.

6. Zapalenie miazgi zębowej a dodatkowe choroby

W wyniku gnilnego rozpadu miazgi może dojść do zakażenia tkanek okołozębowych. Skutkiem tego procesu mogą być także zapalenie okostnej, zniszczenie wokół korzenia Efektem gnilnego rozpadu miazgi może być zakażenie tkanek okołozębowych, zniszczenie kości wokół korzenia zęba, zapalenie okostnej, powstanie ropni, przetok, ziarniaków i torbieli.

Ponadto jeśli bakterie z rozpadu miazgi przedostaną się do krwioobiegu, może to wywołać chorobę reumatyczną, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie kłębuszkowe nerek czy ropień mózgu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze