Jakie objawy wskazują na zapalenie mieszków włosowych?
Zapalenie mieszków włosowych to bardzo wstydliwa dolegliwość. Objawia się świądem i podrażnieniem skóry. To jednak nie tylko problem estetyczny i mocno drażniący. Stan zapalny może bowiem doprowadzić do rozwoju poważnych chorób.
Najczęściej do zapalenia mieszków włosowych dochodzi na skórze głowy, nóg, brodzie i pod pachami. Czynnikami predysponującymi do wystąpienia choroby są częste golenie, depilacja, nieodpowiednia higiena oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (dotyczy to zwłaszcza osób, których skóra jest wrażliwa i sucha).
Przyczyną zapalenia mieszków włosowych mogą być również infekcje. Chorobę wywołują bakterie, najczęściej paciorkowiec ropny lub gronkowiec złocisty, jak rownież dermatofity, wirusy i pasożyty (nużeniec).
1. Objawy zapalenia mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych na początku objawia się świądem skóry oraz pojawieniem się wykwitów skórnych. Mogą być one wypełnione surowiczym płynem lub ropą. Występują pojedynczo lub tworzą skupiska grudek i kostek. Nie wolno ich wyciskać ani drapać, bo w ten sposób dojdzie do rozsiania chorobotwórczych drobnoustrojów na dalsze części ciała.
Zmiany tego rodzaju powinien obejrzeć lekarz, który zleci stosowanie odpowiednich preparatów. Jeśli za stan zapalny odpowiadają bakterie, konieczne jest zastosowanie antybiotyków. W czasie kuracji nie wolno farbować włosów (jeśli stan zapalny pojawił się na skórze głowy) ani stosować depilacji.
Jeśli problem będzie powracał, trzeba zastanowić się, czy nie popełniamy błędów w czasie golenia i czy przestrzegamy zasad profilaktyki. Najważniejsza z nich dotyczy utrzymania w czystości maszynek i depilatorów, jak również przyborów toaletowych (grzebieni, szczotek). Do ich czyszczenia można użyć spirytusu salicylowego lub wody utlenionej.
Należy również stosować kosmetyki jak najbardziej naturalne, bez dodatku konserwantów.
2. Czyrak i figówka – niebezpieczne powikłanie zapalnie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych to problem estetyczny i niezwykle drażniący (świąd skóry jest bardzo dokuczliwy). W każdej sytuacji wymaga odpowiedniego leczenia, stan zapalny może bowiem przyczynić się do rozwoju czyraka bądź figówki.
Czyrak (ropne zapalenie okołomieszkowe) ma postać guzka, do powstania którego przyczyniło się zakażenie gronkowcem. Najczęściej zlokalizowany jest na granicy skóry owłosionej. Najbardziej niebezpieczna jest jego obecność na twarzy, bowiem w tym przypadku dojść może do przeniesienia zakażenia na zatoki jamiste i opony mózgu.
Leczenie czyraka obejmuje stosowanie środków odkażających oraz maści ichtiolowej. W niektórych przypadkach konieczne jest chirurgiczne nacięcie guzka i drenaż ropy.
Z kolei gdy zapalenie mieszków włosowych przybiera postać przewlekłą, wówczas najczęściej diagnozowana jest figówka. Choroba ta dotyka przede wszystkim mężczyzn. Do zakażenia dochodzi wówczas, gdy skóra zostanie uszkodzona, np. podczas golenia. To właśnie wtedy bakterie bez problemu przedostają się w głąb mieszków włosowych, powodując powstanie stanu zapalnego.
W terapii figówki stosuje się antybiotyki (w przypadku trudno gojących się ran – ogólnoustrojowe), jak również maści złuszczające. Dermatolog może ponadto zalecić podawanie szczepionek bakteryjnych.
Zapalenie mieszków włosowych nie minie samoczynnie. Konieczna jest wizyta u lekarza, który zdiagnozuje chorobę skóry oraz przepisze odpowiednie leki. Większość z nich wydawana jest na receptę.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.